AI Recreation AB
AI Recreation AB har organisationsnummer 556866-9617 (5568669617)
Aktiebolag • Org.nr: 556866-9617
Om företaget
AI Recreation AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Solna. Verksamheten startade 2011. Huvudverksamheten klassificeras som redovisning och bokföring; skatterådgivning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 69201).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 26 procent till 557 126 kr räkenskapsåret 2025 (756 700 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte AI Recreation AB 557 126 kr och redovisade ett resultat på 453 kr. Rörelsemarginalen var 4,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 16,0 procent). Soliditeten var 40,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 61,2 procent). Kassalikviditeten var 406,3 procent, över branschens median (median 290,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 4,0 procent | 16,0 procent | 4,0 procent till 33,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 0,2 procent | 16,8 procent | 4,2 procent till 35,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 40,4 procent | 61,2 procent | 41,6 procent till 80,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 406,3 procent | 290,6 procent | 171,3 procent till 570,7 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 0,2 procent | 23,0 procent | 2,1 procent till 53,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 5 123 av 9 340 aktiebolag inom redovisning och bokföring; skatterådgivning.
- Plats 941 av 1 655 aktiebolag inom redovisning och bokföring; skatterådgivning med säte i Stockholm.
- Plats 34 243 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 61 346 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 184 546 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -4,9 procent | -10,3 procent | -27,5 procent | -4,2 procent | 4,0 procent |
| Vinstmarginal | -2,5 procent | 0,5 procent | -27,6 procent | -5,2 procent | 0,2 procent |
| Soliditet | 29,0 procent | 29,5 procent | 28,2 procent | 16,6 procent | 40,4 procent |
| Kassalikviditet | 322,6 procent | 1362,8 procent | - | 135,0 procent | 406,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 0,3 procent | 1,0 procent | -177,6 procent | -35,8 procent | 0,2 procent |
| Omsättningstillväxt | -6,1 procent | 5,0 procent | -8,8 procent | -20,9 procent | - |
| Omsättning per anställd | 333 000 kr | 350 000 kr | 319 000 kr | - | - |
| Personalkostnad per anställd | 183 000 kr | 172 000 kr | 155 000 kr | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Fabriksvägen 217148 Solna
Bolag på samma adress
18 andra bolag har Fabriksvägen 2 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet är att arbeta med redovisning och att äga, förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet. Konsultverksamhet inom trädvård samt därmed förenlig verksamhet. Utbildning och marknadsföring inom nätverksmarknadsföring samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 69201Redovisning och bokföring; skatterådgivningHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 064 057 kr | 998 528 kr | 1 048 633 kr | 956 071 kr | 756 700 kr | 557 126 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 97 169 kr | 171 000 kr | 1 891 kr | 4 600 kr | -43 kr | 245 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | - | 171 509 kr | 153 603 kr | 3 733 kr |
| Övriga externa kostnader | 751 281 kr | 524 149 kr | 486 095 kr | 431 780 kr | 205 720 kr | 287 661 kr |
| Personalkostnader | 512 680 kr | 548 940 kr | 516 955 kr | 464 856 kr | 429 224 kr | 226 037 kr |
| Avskrivningar | 5 181 kr | 0 kr | 155 233 kr | 155 833 kr | 0 kr | 16 617 kr |
| Rörelseresultat | -184 402 kr | -49 165 kr | -107 759 kr | -263 308 kr | -31 890 kr | 22 415 kr |
| Ränteintäkter | 289 122 kr | 23 239 kr | 106 662 kr | 0 kr | -2 336 kr | -21 896 kr |
| Räntekostnader | 75 kr | -871 kr | 1 444 kr | 669 kr | 7 544 kr | 35 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 104 645 kr | -25 055 kr | 5 229 kr | -263 977 kr | -39 219 kr | 856 kr |
| Bokslutsdispositioner | -26 177 kr | 26 177 kr | 0 kr | - | - | - |
| Skatt | 16 805 kr | 0 kr | 1 075 kr | 0 kr | - | 403 kr |
| Årets resultat | 61 663 kr | 1 122 kr | 4 154 kr | -263 977 kr | -39 219 kr | 453 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 776 165 kr | 623 432 kr | 465 099 kr | 465 099 kr | 283 645 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | 2 500 kr | 0 kr | - | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 229 807 kr | 632 009 kr | 774 957 kr | 62 740 kr | 192 468 kr | 166 190 kr |
| Varulager | 37 636 kr | 75 136 kr | 75 136 kr | 0 kr | - | 29 370 kr |
| Kortfristiga fordringar | 68 139 kr | 43 716 kr | 68 893 kr | 83 312 kr | 2 099 kr | 62 480 kr |
| Kassa och bank | 40 766 kr | 55 793 kr | 89 581 kr | -163 884 kr | 73 584 kr | 26 542 kr |
| Summa tillgångar | 1 229 807 kr | 1 408 174 kr | 1 398 389 kr | 527 839 kr | 657 567 kr | 449 835 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 407 375 kr | 408 496 kr | 412 651 kr | 148 674 kr | 109 455 kr | 181 830 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 295 712 kr | 357 374 kr | 358 497 kr | 362 651 kr | 98 674 kr | 131 378 kr |
| Årets resultat | 61 663 kr | 1 122 kr | 4 154 kr | -263 977 kr | -39 219 kr | 453 kr |
| Obeskattade reserver | 26 177 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 244 025 kr | 172 642 kr | 51 351 kr | -3 880 kr | 142 536 kr | 33 671 kr |
| Leverantörsskulder | 30 801 kr | 2 595 kr | 15 649 kr | 0 kr | 171 252 kr | 5 108 kr |
| Skatteskulder | 113 336 kr | -20 257 kr | 1 075 kr | 0 kr | - | 9 079 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 94 033 kr | 122 279 kr | 34 627 kr | -3 880 kr | 31 486 kr | 19 484 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 229 807 kr | 1 408 174 kr | 1 398 389 kr | 527 839 kr | 657 567 kr | 449 835 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget har sitt säte i Stockholm.Företaget registrerades år 2011-12-12 och tillhandhåller redovisnings tjänster samt från och med 2021 även trädgårdstjänster. Under hösten 2014 påbörjades även handel med värdepapper. Verksamheten bedrivs sedan 2012 i hyrda lokaler.
Företrädare
- Åke L (styrelseledamot, verkställande direktör)
- Peter E (styrelseordförande, styrelseledamot)
- Agneta M (styrelseledamot)
Undertecknad i STOCKHOLM 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har AI Recreation AB för organisationsnummer?
AI Recreation AB har organisationsnummer 556866-9617 (5568669617).
Var ligger AI Recreation AB?
AI Recreation AB har sin registrerade adress Fabriksvägen 2, 17148 Solna.
Vilken bransch är AI Recreation AB verksamt i?
AI Recreation AB är registrerat i branschen redovisning och bokföring; skatterådgivning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter AI Recreation AB?
AI Recreation AB hade en nettoomsättning på 557 126 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 1-4 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2011-10-07
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.