Flint Creek Farm AB

Flint Creek Farm AB har organisationsnummer 556867-9889 (5568679889)

Aktiebolag • Org.nr: 556867-9889

Annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonstStockholm

Aktivt företagVerksamt sedan 2011Godkänd för F-skattMomsregistreradRegistrerad arbetsgivare

Om företaget

Flint Creek Farm AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2011. Huvudverksamheten klassificeras som annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonst enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 90390). Sidoverksamheter inkluderar scenkonst och universitets- eller högskoleutbildning.

Ekonomi

1 680 352 krOmsättning▲ 18 procent
322 541 krÅrets resultat
1Antal anställda
39,2 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2025.

Omsättningen ökade 18 procent till 1 680 352 kr räkenskapsåret 2025 (1 418 389 kr föregående år).

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2025 omsatte Flint Creek Farm AB 1 680 352 kr och redovisade ett resultat på 322 541 kr. Rörelsemarginalen var 27,1 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 9,0 procent). Soliditeten var 39,2 procent, under branschens median (median 58,6 procent). Kassalikviditeten var 164,6 procent, under branschens median (median 247,1 procent).

Nyckeltal 2025BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal27,1 procent9,0 procent0,1 procent till 25,7 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Vinstmarginal25,4 procent9,3 procent0,1 procent till 27,0 procentöver branschens median
Soliditet39,2 procent58,6 procent34,5 procent till 78,3 procentUnder branschens median
Kassalikviditet164,6 procent247,1 procent131,6 procent till 483,8 procentUnder branschens median
Avkastning på eget kapital82,2 procent15,3 procent-4,2 procent till 49,8 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Omsättningstillväxt18,5 procent-1,7 procent-27,1 procent till 26,7 procentöver branschens median
Omsättning per anställd1 680 000 kr995 000 kr513 000 kr till 1 708 000 kröver branschens median
Personalkostnad per anställd381 000 kr497 000 kr218 000 kr till 704 000 krUnder branschens median

Storlek efter omsättning

  • Plats 291 av 1 272 aktiebolag inom annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonst.
  • Plats 108 av 466 aktiebolag inom annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonst med säte i Stockholm.
  • Plats 18 210 av 65 576 aktiebolag med säte i Stockholm.
  • Plats 32 086 av 114 108 aktiebolag i Stockholms län.
  • Plats 98 540 av 330 584 aktiebolag i Sverige.

Nyckeltal per år

Nyckeltal2022202320242025
Rörelsemarginal11,4 procent3,2 procent1,8 procent27,1 procent
Vinstmarginal11,9 procent2,4 procent1,6 procent25,4 procent
Soliditet22,4 procent9,3 procent9,2 procent39,2 procent
Kassalikviditet128,9 procent110,3 procent110,2 procent164,6 procent
Avkastning på eget kapital65,5 procent7,3 procent11,1 procent82,2 procent
Omsättningstillväxt--32,9 procent31,2 procent18,5 procent
Omsättning per anställd1 612 000 kr1 081 000 kr1 418 000 kr1 680 000 kr
Personalkostnad per anställd527 000 kr491 000 kr428 000 kr381 000 kr

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Karlavägen 74
11459 Stockholm

Bolag på samma adress

9 andra bolag har Karlavägen 74 som registrerad adress.

Verksamhetsbeskrivning

Konstnärlig verksamhet inom teater, film, opera, tv mm. Föreläsnings- och undervisningsverksamhet.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post2022202320242025
Nettoomsättning1 612 166 kr1 081 044 kr1 418 389 kr1 680 352 kr
Råvaror och förnödenheter434 984 kr58 521 kr168 629 kr133 748 kr
Övriga externa kostnader466 657 kr497 358 kr796 347 kr709 757 kr
Personalkostnader527 037 kr491 106 kr428 269 kr380 981 kr
Rörelseresultat183 488 kr34 059 kr25 144 kr455 866 kr
Ränteintäkter8 090 kr0 kr597 kr0 kr
Räntekostnader120 kr7 747 kr3 275 kr29 646 kr
Resultat efter finansiella poster191 458 kr26 312 kr22 466 kr426 220 kr
Skatt48 822 kr21 753 kr14 726 kr103 679 kr
Årets resultat142 636 kr4 559 kr7 740 kr322 541 kr

Balansräkning

Post2022202320242025
Tillgångar
Omsättningstillgångar970 200 kr666 100 kr759 034 kr1 000 145 kr
Kortfristiga fordringar787 451 kr506 848 kr692 012 kr690 990 kr
Kassa och bank182 749 kr159 252 kr67 022 kr309 155 kr
Summa tillgångar970 200 kr666 100 kr759 034 kr1 000 145 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital217 680 kr62 239 kr69 979 kr392 521 kr
Aktiekapital50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr
Balanserat resultat25 044 kr7 680 kr12 239 kr19 980 kr
Årets resultat142 636 kr4 559 kr7 740 kr322 541 kr
Kortfristiga skulder752 520 kr603 861 kr689 055 kr607 624 kr
Leverantörsskulder--5 079 kr27 828 kr
Skatteskulder10 479 kr0 kr10 606 kr88 688 kr
Övriga kortfristiga skulder704 541 kr573 861 kr633 370 kr431 108 kr
Summa eget kapital och skulder970 200 kr666 100 kr759 034 kr1 000 145 kr

Ur årsredovisningen

Verksamhet
Bolaget bedriver konstnärlig verksamhet inom teater, film, opera, tv mm. Företaget har sitt säte i Stockholm.

Företrädare

  • Sofia A

Undertecknad i Stockholm 2026.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2011-10-13
Registrerat hos Skatteverket
2011-10-14
Registrerat hos Bolagsverket
Flint Creek Farm AB

Vanliga frågor

Vad har Flint Creek Farm AB för organisationsnummer?

Flint Creek Farm AB har organisationsnummer 556867-9889 (5568679889).

Var ligger Flint Creek Farm AB?

Flint Creek Farm AB har sin registrerade adress Karlavägen 74, 11459 Stockholm.

Vilken bransch är Flint Creek Farm AB verksamt i?

Flint Creek Farm AB är registrerat i branschen annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonst enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter Flint Creek Farm AB?

Flint Creek Farm AB hade en nettoomsättning på 1 680 352 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Hur många anställda har Flint Creek Farm AB?

Flint Creek Farm AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Föreslår Flint Creek Farm AB någon utdelning?

Styrelsen i Flint Creek Farm AB föreslog en utdelning på 300 000 kr för räkenskapsåret 2025.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Stockholm
Län
Stockholms län
Ägarkategori
Privat svenskt utan koncern
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2011-10-14
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb • Senast hämtad: 2026-11-02

Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar