Topaz Music AB
Topaz Music AB har organisationsnummer 556868-3089 (5568683089)
Aktiebolag • Org.nr: 556868-3089
Om företaget
Topaz Music AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Enskededalen. Verksamheten startade 2011. Huvudverksamheten klassificeras som ljudinspelning och musikutgivning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 59200). Företaget bedriver även verksamhet inom scenkonst.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 27 procent till 413 000 kr räkenskapsåret 2025 (563 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Topaz Music AB 413 000 kr och redovisade ett resultat på 48 721 kr. Rörelsemarginalen var 13,1 procent, över branschens median (median 11,9 procent). Soliditeten var 29,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 64,4 procent). Kassalikviditeten var 152,0 procent, under branschens median (median 296,4 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 13,1 procent | 11,9 procent | -1,5 procent till 35,3 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 13,1 procent | 12,2 procent | -1,3 procent till 37,7 procent | över branschens median |
| Soliditet | 29,0 procent | 64,4 procent | 38,1 procent till 84,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 152,0 procent | 296,4 procent | 140,6 procent till 648,7 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 8,9 procent | 11,8 procent | -7,7 procent till 45,4 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -26,6 procent | -5,5 procent | -31,2 procent till 24,4 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 725 av 1 418 aktiebolag inom ljudinspelning och musikutgivning.
- Plats 361 av 633 aktiebolag inom ljudinspelning och musikutgivning med säte i Stockholm.
- Plats 37 107 av 66 314 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 66 413 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 199 750 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 10,2 procent | 31,1 procent | 13,1 procent |
| Vinstmarginal | 10,9 procent | 31,6 procent | 13,1 procent |
| Soliditet | 26,4 procent | 30,8 procent | 29,0 procent |
| Kassalikviditet | 147,4 procent | 159,7 procent | 152,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 6,5 procent | 24,2 procent | 8,9 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 61,3 procent | -26,6 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Fyrvaktarkroken 22c/o Lars Duman
12132 Enskededalen
Bolag på samma adress
4 andra bolag har Fyrvaktarkroken 22 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva musik- och videoproduktion, förvalta immateriella rättigheter, bedriva musikförlagsverksamhet, nöjesproduktioner samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 349 053 kr | 563 120 kr | 413 395 kr |
| Övriga externa kostnader | 11 894 kr | 17 231 kr | 14 340 kr |
| Rörelseresultat | 35 683 kr | 175 015 kr | 54 142 kr |
| Ränteintäkter | 2 681 kr | 2 559 kr | 301 kr |
| Räntekostnader | - | 29 kr | 238 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 38 364 kr | 177 545 kr | 54 205 kr |
| Bokslutsdispositioner | -9 808 kr | -24 968 kr | 8 068 kr |
| Skatt | 3 908 kr | 32 115 kr | 13 552 kr |
| Årets resultat | 24 648 kr | 120 462 kr | 48 721 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Omsättningstillgångar | 1 430 169 kr | 1 619 630 kr | 1 889 211 kr |
| Kortfristiga fordringar | 138 876 kr | 128 320 kr | 114 575 kr |
| Kassa och bank | 1 291 293 kr | 1 491 310 kr | 1 774 636 kr |
| Summa tillgångar | 1 430 169 kr | 1 619 630 kr | 1 889 211 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 378 270 kr | 498 733 kr | 547 454 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 303 622 kr | 328 271 kr | 448 733 kr |
| Årets resultat | 24 648 kr | 120 462 kr | 48 721 kr |
| Obeskattade reserver | 81 808 kr | 106 776 kr | 98 708 kr |
| Kortfristiga skulder | 970 091 kr | 1 014 121 kr | 1 243 049 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 955 091 kr | 1 000 120 kr | 1 231 048 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 430 169 kr | 1 619 630 kr | 1 889 211 kr |
Företrädare
- Lars D (ordförande)
- Rodrigo P (ledamot)
- Cristian P (ledamot)
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Topaz Music AB för organisationsnummer?
Topaz Music AB har organisationsnummer 556868-3089 (5568683089).
Var ligger Topaz Music AB?
Topaz Music AB har sin registrerade adress Fyrvaktarkroken 22, 12132 Enskededalen.
Vilken bransch är Topaz Music AB verksamt i?
Topaz Music AB är registrerat i branschen ljudinspelning och musikutgivning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Topaz Music AB?
Topaz Music AB hade en nettoomsättning på 413 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2011-10-19
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.