
Signerat M AB
Signerat M AB har organisationsnummer 556868-3907 (5568683907)
Aktiebolag • Org.nr: 556868-3907
Om företaget
Signerat M AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Örnsköldsvik. Verksamheten startade 2011. Huvudverksamheten klassificeras som partihandel med övriga hushållsvaror enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 46499). Företaget bedriver även verksamhet inom annan övrig utbildning. På Google Maps är verksamheten listad som hemtextil. Kunderna ger mycket högt betyg med 5,0 av 5 baserat på 10 recensioner. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 2 procent till 3 711 874 kr räkenskapsåret 2026 (3 656 990 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Signerat M AB 3 711 874 kr och redovisade ett resultat på 77 133 kr. Rörelsemarginalen var 2,6 procent, under branschens median (median 5,1 procent). Soliditeten var 57,0 procent, under branschens median (median 58,1 procent). Kassalikviditeten var 80,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 204,6 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 2,6 procent | 5,1 procent | -2,1 procent till 18,1 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 2,7 procent | 6,0 procent | -2,3 procent till 19,2 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 57,0 procent | 58,1 procent | 26,5 procent till 79,6 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 80,2 procent | 204,6 procent | 82,5 procent till 575,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 10,3 procent | 8,4 procent | -4,2 procent till 30,2 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 1,5 procent | -7,4 procent | -32,0 procent till 6,2 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 856 000 kr | 1 768 000 kr | 666 000 kr till 3 255 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 322 000 kr | 458 000 kr | 146 000 kr till 622 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 137 av 685 aktiebolag inom partihandel med övriga hushållsvaror.
- Plats 215 av 1 370 aktiebolag med säte i Örnsköldsvik.
- Plats 984 av 6 097 aktiebolag i Västernorrlands län.
- Plats 47 870 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2020 | 2023 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 5,5 procent | -0,4 procent | 6,6 procent | 2,6 procent |
| Vinstmarginal | 5,5 procent | -0,4 procent | 6,4 procent | 2,7 procent |
| Soliditet | 40,1 procent | 53,1 procent | 55,6 procent | 57,0 procent |
| Kassalikviditet | 87,1 procent | 37,0 procent | 49,2 procent | 80,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 22,2 procent | 6,1 procent | 27,5 procent | 10,3 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | - | 1,5 procent |
| Omsättning per anställd | 1 557 000 kr | 1 516 000 kr | 1 828 000 kr | 1 856 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 307 000 kr | 334 000 kr | 322 000 kr | 322 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Storgatan 1189133 Örnsköldsvik
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva handel samt tillhandahålla konsultationer och utbildning inom konsthantverk och design och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2023 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 114 053 kr | 3 032 248 kr | 3 656 990 kr | 3 711 874 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 445 kr | 0 kr | 23 179 kr | 245 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | 1 678 135 kr | 1 963 166 kr | 2 040 540 kr |
| Övriga externa kostnader | 662 152 kr | 697 342 kr | 832 937 kr | 929 761 kr |
| Personalkostnader | 614 334 kr | 668 218 kr | 643 338 kr | 643 836 kr |
| Rörelseresultat | 172 790 kr | -11 457 kr | 240 718 kr | 97 982 kr |
| Ränteintäkter | 47 kr | 29 kr | 1 675 kr | 13 kr |
| Räntekostnader | 35 kr | 796 kr | 8 114 kr | -726 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 172 802 kr | -12 224 kr | 234 279 kr | 98 721 kr |
| Bokslutsdispositioner | -44 564 kr | 53 739 kr | 0 kr | - |
| Skatt | 28 609 kr | 11 733 kr | 49 643 kr | 21 588 kr |
| Årets resultat | 99 629 kr | 29 782 kr | 184 636 kr | 77 133 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2023 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 0 kr | - | - | - |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 kr | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 115 892 kr | 915 293 kr | 1 205 706 kr | 1 312 053 kr |
| Varulager | 651 596 kr | 827 027 kr | 998 376 kr | 923 677 kr |
| Kortfristiga fordringar | 172 168 kr | 75 871 kr | 176 386 kr | 218 855 kr |
| Kassa och bank | 286 128 kr | 12 395 kr | 30 944 kr | 169 521 kr |
| Summa tillgångar | 1 115 892 kr | 915 293 kr | 1 205 706 kr | 1 312 053 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 447 813 kr | 486 019 kr | 670 709 kr | 747 842 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 298 184 kr | 406 237 kr | 436 073 kr | 620 709 kr |
| Årets resultat | 99 629 kr | 29 782 kr | 184 636 kr | 77 133 kr |
| Obeskattade reserver | 135 215 kr | 164 144 kr | 65 668 kr | 65 668 kr |
| Kortfristiga skulder | 532 864 kr | 238 235 kr | 421 175 kr | 483 985 kr |
| Leverantörsskulder | 247 739 kr | 105 542 kr | 150 062 kr | 229 983 kr |
| Skatteskulder | 4 839 kr | 16 966 kr | 32 984 kr | 42 509 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 268 286 kr | 35 792 kr | 67 738 kr | 54 096 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 115 892 kr | 915 293 kr | 1 205 706 kr | 1 312 053 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver handel inom konsthantverk och design. Bolaget är ett helägt dotterbolag till Salong Sandra Johansson 2 Saxar AB, 556977-2048.
Företrädare
- Sandra J (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Signerat M AB för organisationsnummer?
Signerat M AB har organisationsnummer 556868-3907 (5568683907).
Var ligger Signerat M AB?
Signerat M AB har sin registrerade adress Storgatan 11, 89133 Örnsköldsvik.
Vilken bransch är Signerat M AB verksamt i?
Signerat M AB är registrerat i branschen partihandel med övriga hushållsvaror enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Signerat M AB?
Signerat M AB hade en nettoomsättning på 3 711 874 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Signerat M AB?
Signerat M AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Örnsköldsvik
- Län
- Västernorrlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2011-10-20
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.