Ätrans Måleri AB
Ätrans Måleri AB har organisationsnummer 556868-7981 (5568687981)
Aktiebolag • Org.nr: 556868-7981
Om företaget
Ätrans Måleri AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Hillared. Verksamheten startade 2011. Huvudverksamheten klassificeras som måleriarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43341).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 7 procent till 386 385 kr räkenskapsåret 2025 (417 510 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Ätrans Måleri AB 386 385 kr och redovisade ett resultat på 12 726 kr. Rörelsemarginalen var 5,3 procent, under branschens median (median 8,0 procent). Soliditeten var 49,6 procent, under branschens median (median 52,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 5,3 procent | 8,0 procent | 1,4 procent till 17,3 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 3,3 procent | 7,8 procent | 1,1 procent till 17,3 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 49,6 procent | 52,6 procent | 32,9 procent till 71,4 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 100,0 procent | 25,4 procent | 2,7 procent till 55,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -7,5 procent | 6,1 procent | -14,9 procent till 32,1 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 823 av 2 147 aktiebolag inom måleriarbeten.
- Plats 3 av 3 aktiebolag inom måleriarbeten med säte i Svenljunga.
- Plats 148 av 227 aktiebolag med säte i Svenljunga.
- Plats 33 410 av 54 764 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 202 814 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | - | - | 0,3 procent | 5,3 procent |
| Vinstmarginal | - | - | - | -0,6 procent | 3,3 procent |
| Soliditet | 35,1 procent | 35,1 procent | 35,1 procent | -1,9 procent | 49,6 procent |
| Kassalikviditet | 64,0 procent | 64,0 procent | 64,0 procent | 84,7 procent | - |
| Avkastning på eget kapital | 0,0 procent | 0,0 procent | 0,0 procent | - | 100,0 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | - | - | -7,5 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Ätrastigen 56c/o Lars Jarefjord
51276 Hillared
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är måleriverksamhet och därmed förenlig verksamhet. Städning och städverksamhet.
Bransch
- 43341MåleriarbetenHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 417 510 kr | 386 385 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | - | - | 0 kr | 4 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 0 kr | - | - | - | - | 102 138 kr | 182 879 kr |
| Övriga externa kostnader | 0 kr | - | - | - | - | 153 820 kr | 122 794 kr |
| Personalkostnader | 0 kr | - | - | - | - | 136 064 kr | 60 418 kr |
| Avskrivningar | 0 kr | - | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 1 188 kr | 20 298 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | - | - | 38 kr | 0 kr |
| Räntekostnader | 0 kr | - | - | - | - | 3 653 kr | 7 572 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | -2 427 kr | 12 726 kr |
| Årets resultat | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | -2 427 kr | 12 726 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 74 383 kr | 74 383 kr | 74 383 kr | 74 383 kr | 74 383 kr | 40 000 kr | 16 940 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 74 383 kr | 74 383 kr | 74 383 kr | 74 383 kr | 74 383 kr | 0 kr | 0 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | - | - | - | 40 000 kr | 16 940 kr |
| Omsättningstillgångar | 52 802 kr | 52 802 kr | 52 802 kr | 52 802 kr | 52 802 kr | 85 162 kr | 8 701 kr |
| Varulager | 0 kr | - | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga fordringar | 52 802 kr | 52 802 kr | 52 802 kr | 52 802 kr | 52 802 kr | 82 653 kr | 3 054 kr |
| Kassa och bank | - | 0 kr | 0 kr | - | 0 kr | 2 509 kr | 5 647 kr |
| Summa tillgångar | 127 185 kr | 127 185 kr | 127 185 kr | 127 185 kr | 127 185 kr | 125 162 kr | 25 641 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 44 653 kr | 44 653 kr | 44 653 kr | 44 653 kr | 44 653 kr | -2 427 kr | 12 726 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | -55 347 kr | -55 347 kr | -55 347 kr | -55 347 kr | -55 347 kr | -100 000 kr | -100 000 kr |
| Årets resultat | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | -2 427 kr | 12 726 kr |
| Kortfristiga skulder | 82 532 kr | 82 532 kr | 82 532 kr | 82 532 kr | 82 532 kr | 100 589 kr | 0 kr |
| Leverantörsskulder | 242 kr | 242 kr | 242 kr | 242 kr | 242 kr | 12 623 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | 4 294 kr | 4 294 kr | 4 294 kr | 4 294 kr | 4 294 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 77 996 kr | 77 996 kr | 77 996 kr | 77 996 kr | 77 996 kr | 87 966 kr | 0 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 127 185 kr | 127 185 kr | 127 185 kr | 127 185 kr | 127 185 kr | 125 162 kr | 25 641 kr |
Ur årsredovisningen
Måleriverksamhet
Företrädare
- Lars Olof J (styrelseledamot och verkställande direktör)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Ätrans Måleri AB för organisationsnummer?
Ätrans Måleri AB har organisationsnummer 556868-7981 (5568687981).
Var ligger Ätrans Måleri AB?
Ätrans Måleri AB har sin registrerade adress Ätrastigen 56, 51276 Hillared.
Vilken bransch är Ätrans Måleri AB verksamt i?
Ätrans Måleri AB är registrerat i branschen måleriarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Ätrans Måleri AB?
Ätrans Måleri AB hade en nettoomsättning på 386 385 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Svenljunga
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2011-10-24
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.