Sabina Cechova AB
Sabina Cechova AB har organisationsnummer 556868-8658 (5568688658)
Aktiebolag • Org.nr: 556868-8658
Om företaget
Sabina Cechova AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Katthammarsvik. Verksamheten startade 2011. Huvudverksamheten klassificeras som skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 96220).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 24 procent till 190 325 kr räkenskapsåret 2025 (251 969 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Sabina Cechova AB 190 325 kr och redovisade ett resultat på -146 966 kr. Rörelsemarginalen var -77,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 5,2 procent). Soliditeten var 97,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 51,0 procent). Kassalikviditeten var 2153,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 192,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -77,2 procent | 5,2 procent | -1,3 procent till 16,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -77,2 procent | 5,0 procent | -1,6 procent till 16,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 97,0 procent | 51,0 procent | 23,3 procent till 72,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 2153,3 procent | 192,1 procent | 96,8 procent till 352,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -34,6 procent | 16,7 procent | -10,8 procent till 48,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -24,5 procent | 1,7 procent | -13,8 procent till 20,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 644 av 2 159 aktiebolag inom skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar.
- Plats 121 av 165 aktiebolag inom skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar med säte i Göteborg.
- Plats 15 353 av 23 321 aktiebolag med säte i Göteborg.
- Plats 37 723 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 229 797 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 9,2 procent | 4,6 procent | 2,5 procent | -77,2 procent |
| Vinstmarginal | 9,2 procent | 4,6 procent | 793,7 procent | -77,2 procent |
| Soliditet | 86,9 procent | 89,1 procent | 99,0 procent | 97,0 procent |
| Kassalikviditet | 541,4 procent | 390,1 procent | 10208,5 procent | 2153,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 42,2 procent | 16,7 procent | 96,5 procent | -34,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -5,4 procent | -4,0 procent | -24,5 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Anga Fjäle 52062372 Katthammarsvik
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva försäljning av makeup, produkter, utbildning, skönhetsbehandling o dyl, äga och förvalta värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 96220Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingarHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 277 485 kr | 262 369 kr | 251 969 kr | 190 325 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 58 277 kr | 47 573 kr | 48 094 kr | 49 470 kr |
| Övriga externa kostnader | 172 194 kr | 179 044 kr | 162 121 kr | 157 211 kr |
| Personalkostnader | 21 414 kr | 15 012 kr | 28 178 kr | 123 296 kr |
| Avskrivningar | - | 8 711 kr | 7 333 kr | 7 334 kr |
| Rörelseresultat | 25 600 kr | 12 029 kr | 6 243 kr | -146 986 kr |
| Ränteintäkter | 6 kr | 44 kr | 48 kr | 255 kr |
| Räntekostnader | 180 kr | 28 kr | 65 kr | 235 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 25 426 kr | 12 045 kr | 1 999 976 kr | -146 966 kr |
| Årets resultat | 25 426 kr | 12 045 kr | 1 999 976 kr | -146 966 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | - | 15 889 kr | 8 556 kr | 101 222 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | 15 889 kr | 8 556 kr | 1 222 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | - | 100 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 69 313 kr | 65 238 kr | 2 083 701 kr | 337 440 kr |
| Varulager | 25 826 kr | 33 359 kr | 51 504 kr | 51 504 kr |
| Kortfristiga fordringar | 5 129 kr | 2 010 kr | 7 181 kr | 3 657 kr |
| Kassa och bank | 38 358 kr | 29 869 kr | 2 025 016 kr | 282 279 kr |
| Summa tillgångar | 69 313 kr | 81 127 kr | 2 092 257 kr | 438 662 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 60 264 kr | 72 309 kr | 2 072 285 kr | 425 318 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | -15 162 kr | 10 264 kr | 22 309 kr | 522 284 kr |
| Årets resultat | 25 426 kr | 12 045 kr | 1 999 976 kr | -146 966 kr |
| Kortfristiga skulder | 8 033 kr | 8 171 kr | 19 907 kr | 13 279 kr |
| Leverantörsskulder | 3 981 kr | 2 061 kr | 8 596 kr | 5 358 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 1 052 kr | 3 110 kr | 8 312 kr | 4 921 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 69 313 kr | 81 127 kr | 2 092 257 kr | 438 662 kr |
Företrädare
- Sabina C (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Sabina Cechova AB för organisationsnummer?
Sabina Cechova AB har organisationsnummer 556868-8658 (5568688658).
Var ligger Sabina Cechova AB?
Sabina Cechova AB har sin registrerade adress Anga Fjäle 520, 62372 Katthammarsvik.
Vilken bransch är Sabina Cechova AB verksamt i?
Sabina Cechova AB är registrerat i branschen skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Sabina Cechova AB?
Sabina Cechova AB hade en nettoomsättning på 190 325 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Göteborg
- Län
- Västra Götalands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2011-10-25
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.