Smeden i Ystad AB
Smeden i Ystad AB har organisationsnummer 556869-3674 (5568693674)
Aktiebolag • Org.nr: 556869-3674
Om företaget
Smeden i Ystad AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Ystad. Verksamheten startade 2011. Huvudverksamheten klassificeras som smidning och formning av metall och pulvermetallurgi enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 25400).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 28 procent till 3 778 000 kr räkenskapsåret 2025 (2 958 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Smeden i Ystad AB 3 778 000 kr och redovisade ett resultat på 181 265 kr. Rörelsemarginalen var 6,0 procent, under branschens median (median 6,5 procent). Soliditeten var 54,3 procent, över branschens median (median 54,3 procent). Kassalikviditeten var 204,0 procent, under branschens median (median 247,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 6,0 procent | 6,5 procent | 1,4 procent till 15,1 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 5,9 procent | 6,3 procent | 1,0 procent till 14,6 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 54,3 procent | 54,3 procent | 38,1 procent till 78,6 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 204,0 procent | 247,1 procent | 145,3 procent till 462,0 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 21,7 procent | 14,3 procent | 0,0 procent till 34,2 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 27,7 procent | -2,5 procent | -19,2 procent till 19,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 259 000 kr | 1 194 000 kr | 862 000 kr till 1 642 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 488 000 kr | 556 000 kr | 364 000 kr till 701 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 17 av 79 aktiebolag inom smidning och formning av metall och pulvermetallurgi.
- Plats 142 av 954 aktiebolag med säte i Ystad.
- Plats 5 306 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 47 145 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 1,8 procent | -0,7 procent | 6,0 procent |
| Vinstmarginal | 1,6 procent | -0,7 procent | 5,9 procent |
| Soliditet | 72,8 procent | 58,9 procent | 54,3 procent |
| Kassalikviditet | 310,9 procent | 206,4 procent | 204,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 5,2 procent | -3,2 procent | 21,7 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -9,0 procent | 27,7 procent |
| Omsättning per anställd | 1 182 000 kr | 1 076 000 kr | 1 259 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 481 000 kr | 483 000 kr | 488 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Lilla Tobaksgatan 1027141 Ystad
Verksamhetsbeskrivning
Smidesarbeten, reparation och tillverkning av specialsmide.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 251 439 kr | 2 958 424 kr | 3 777 956 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 17 300 kr | 2 589 kr | 31 199 kr |
| Övriga externa kostnader | 613 595 kr | 681 126 kr | 832 086 kr |
| Personalkostnader | 1 321 923 kr | 1 327 722 kr | 1 463 061 kr |
| Avskrivningar | 71 600 kr | 59 400 kr | 47 000 kr |
| Rörelseresultat | 57 685 kr | -22 164 kr | 228 127 kr |
| Ränteintäkter | 1 213 kr | 1 314 kr | 820 kr |
| Räntekostnader | 5 721 kr | 0 kr | 5 673 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 53 177 kr | -20 850 kr | 223 274 kr |
| Skatt | 10 953 kr | 0 kr | 42 009 kr |
| Årets resultat | 42 224 kr | -20 850 kr | 181 265 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 113 400 kr | 54 000 kr | 7 000 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 113 400 kr | 54 000 kr | 7 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 005 168 kr | 1 059 734 kr | 1 533 637 kr |
| Varulager | 145 133 kr | 145 133 kr | 116 307 kr |
| Kortfristiga fordringar | 302 268 kr | 469 068 kr | 806 903 kr |
| Kassa och bank | 557 767 kr | 445 533 kr | 610 427 kr |
| Summa tillgångar | 1 118 568 kr | 1 113 734 kr | 1 540 637 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 813 918 kr | 655 568 kr | 836 833 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 721 694 kr | 626 418 kr | 605 568 kr |
| Årets resultat | 42 224 kr | -20 850 kr | 181 265 kr |
| Kortfristiga skulder | 276 587 kr | 443 099 kr | 694 916 kr |
| Leverantörsskulder | 43 945 kr | 134 096 kr | 281 958 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | 15 856 kr | 17 322 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 108 102 kr | 144 918 kr | 212 831 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 118 568 kr | 1 113 734 kr | 1 540 637 kr |
Företrädare
- Bo A
Undertecknad i Ystad, 2026-03-24 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Smeden i Ystad AB för organisationsnummer?
Smeden i Ystad AB har organisationsnummer 556869-3674 (5568693674).
Var ligger Smeden i Ystad AB?
Smeden i Ystad AB har sin registrerade adress Lilla Tobaksgatan 10, 27141 Ystad.
Vilken bransch är Smeden i Ystad AB verksamt i?
Smeden i Ystad AB är registrerat i branschen smidning och formning av metall och pulvermetallurgi enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Smeden i Ystad AB?
Smeden i Ystad AB hade en nettoomsättning på 3 778 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Smeden i Ystad AB?
Smeden i Ystad AB hade i genomsnitt 3 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Ystad
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2011-10-29
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.