Karla Dental AB
Karla Dental AB har organisationsnummer 556870-9793 (5568709793)
Aktiebolag • Org.nr: 556870-9793
Om företaget
Karla Dental AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2011. Huvudverksamheten klassificeras som tandläkarverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 86230).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2023.
Omsättningen ökade 15 procent till 3 613 000 kr räkenskapsåret 2023 (3 137 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2023 omsatte Karla Dental AB 3 613 000 kr och redovisade ett resultat på 4 197 146 kr. Rörelsemarginalen var -13,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 15,9 procent). Soliditeten var 79,7 procent, över branschens median (median 62,0 procent). Kassalikviditeten var 379,3 procent, över branschens median (median 311,2 procent).
| Nyckeltal 2023 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -13,2 procent | 15,9 procent | 3,2 procent till 31,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 113,2 procent | 17,3 procent | 3,8 procent till 33,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 79,7 procent | 62,0 procent | 38,2 procent till 81,2 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 379,3 procent | 311,2 procent | 144,8 procent till 636,6 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 97,8 procent | 25,3 procent | 0,5 procent till 56,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 15,2 procent | 5,8 procent | -11,2 procent till 24,4 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 723 000 kr | 1 222 000 kr | 740 000 kr till 1 692 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 756 000 kr | 589 000 kr | 378 000 kr till 735 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 3,1 procent | 8,6 procent | -19,5 procent | -13,2 procent |
| Vinstmarginal | 81,9 procent | 64,4 procent | 106,6 procent | 113,2 procent |
| Soliditet | 59,7 procent | 64,6 procent | 72,3 procent | 79,7 procent |
| Kassalikviditet | 409,8 procent | 326,0 procent | 385,1 procent | 379,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 95,5 procent | 88,5 procent | 87,8 procent | 97,8 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 41,3 procent | -30,0 procent | 15,2 procent |
| Omsättning per anställd | 635 000 kr | 897 000 kr | 627 000 kr | 723 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 510 000 kr | 725 000 kr | 684 000 kr | 756 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Nybrogatan 44c/o Nybrokliniken
11440 Stockholm
Bolag på samma adress
9 andra bolag har Nybrogatan 44 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva tandvård och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 86230TandläkarverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 173 253 kr | 4 483 199 kr | 3 137 345 kr | 3 613 034 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 5 249 kr | 11 210 kr | 7 501 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 1 004 kr | 2 192 kr | 2 087 kr | 96 kr |
| Övriga externa kostnader | 518 705 kr | 470 978 kr | 319 536 kr | 296 778 kr |
| Personalkostnader | 2 549 758 kr | 3 623 227 kr | 3 418 821 kr | 3 780 696 kr |
| Avskrivningar | 9 655 kr | 11 290 kr | 15 684 kr | 11 769 kr |
| Rörelseresultat | 99 380 kr | 386 722 kr | -611 282 kr | -476 305 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 1 252 kr | 10 152 kr |
| Räntekostnader | 815 kr | 5 kr | 0 kr | 2 809 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 2 598 565 kr | 2 886 717 kr | 3 343 778 kr | 4 091 300 kr |
| Bokslutsdispositioner | 193 052 kr | 389 000 kr | 250 000 kr | 160 000 kr |
| Skatt | 19 155 kr | 178 770 kr | 0 kr | 54 154 kr |
| Årets resultat | 2 772 462 kr | 3 096 947 kr | 3 593 778 kr | 4 197 146 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 1 957 613 kr | 1 972 686 kr | 1 957 002 kr | 2 945 233 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 32 613 kr | 47 686 kr | 32 002 kr | 20 233 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 925 000 kr | 1 925 000 kr | 1 925 000 kr | 2 925 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 2 900 749 kr | 3 441 521 kr | 3 708 027 kr | 2 436 387 kr |
| Kortfristiga fordringar | 2 072 570 kr | 2 313 221 kr | 2 085 914 kr | 2 081 603 kr |
| Kassa och bank | 828 179 kr | 1 128 300 kr | 1 622 113 kr | 354 784 kr |
| Summa tillgångar | 4 858 362 kr | 5 414 207 kr | 5 665 029 kr | 5 381 620 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 2 902 467 kr | 3 499 414 kr | 4 093 192 kr | 4 290 337 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 80 005 kr | 352 467 kr | 449 414 kr | 43 191 kr |
| Årets resultat | 2 772 462 kr | 3 096 947 kr | 3 593 778 kr | 4 197 146 kr |
| Obeskattade reserver | 1 248 000 kr | 859 000 kr | 609 000 kr | 449 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 707 895 kr | 1 055 793 kr | 962 837 kr | 642 283 kr |
| Leverantörsskulder | 8 813 kr | 143 819 kr | 140 964 kr | 36 589 kr |
| Skatteskulder | 14 433 kr | 162 112 kr | 120 374 kr | -172 314 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 157 477 kr | 183 624 kr | 123 074 kr | 119 330 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 4 858 362 kr | 5 414 207 kr | 5 665 029 kr | 5 381 620 kr |
Ur årsredovisningen
Efter att föregående år haft en ökning av intäkterna är bolaget numera tillbaka på normal nivå.
Företrädare
- Karla R
Undertecknad i Stockholm.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Karla Dental AB för organisationsnummer?
Karla Dental AB har organisationsnummer 556870-9793 (5568709793).
Var ligger Karla Dental AB?
Karla Dental AB har sin registrerade adress Nybrogatan 44, 11440 Stockholm.
Vilken bransch är Karla Dental AB verksamt i?
Karla Dental AB är registrerat i branschen tandläkarverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Karla Dental AB?
Karla Dental AB hade en nettoomsättning på 3 613 000 kr räkenskapsåret 2023 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Karla Dental AB?
Karla Dental AB hade i genomsnitt 5 anställda räkenskapsåret 2023 enligt årsredovisningen.
Föreslår Karla Dental AB någon utdelning?
Styrelsen i Karla Dental AB föreslog en utdelning på 4 200 000 kr för räkenskapsåret 2023.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Aldrig registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2011-11-07
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.