Om företaget
Supportteam i Stockholm AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2011. Huvudverksamheten klassificeras som lokalvård enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 81210).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 1 procent till 490 652 kr räkenskapsåret 2025 (484 587 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Supportteam i Stockholm AB 490 652 kr och redovisade ett resultat på 233 135 kr. Rörelsemarginalen var 60,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 5,8 procent). Soliditeten var 93,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 45,5 procent). Kassalikviditeten var 1602,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 188,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 60,3 procent | 5,8 procent | 0,5 procent till 15,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 60,4 procent | 5,5 procent | 0,2 procent till 15,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 93,8 procent | 45,5 procent | 23,7 procent till 67,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 1602,7 procent | 188,0 procent | 124,9 procent till 315,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 31,1 procent | 22,4 procent | 0,0 procent till 55,2 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 1,3 procent | 3,5 procent | -10,7 procent till 22,5 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 780 av 2 480 aktiebolag inom lokalvård.
- Plats 329 av 455 aktiebolag inom lokalvård med säte i Stockholm.
- Plats 35 508 av 66 314 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 63 606 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 191 404 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 35,6 procent | 28,6 procent | 36,8 procent | 47,7 procent | 60,3 procent |
| Vinstmarginal | 35,6 procent | 28,6 procent | 36,8 procent | 47,1 procent | 60,4 procent |
| Soliditet | 62,4 procent | 79,0 procent | 77,0 procent | 102,1 procent | 93,8 procent |
| Kassalikviditet | 269,9 procent | 485,2 procent | 435,2 procent | - | 1602,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 70,4 procent | 46,1 procent | 12,1 procent | 23,0 procent | 31,1 procent |
| Omsättningstillväxt | 183,3 procent | 50,8 procent | -76,9 procent | 99,5 procent | 1,3 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Blekingegatan 48 lgh 140311662 Stockholm
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Blekingegatan 48 lgh 1403 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolagets ska bedriva byggverksamhet, lokalvård, personaluthyring samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 81210LokalvårdHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | - | 246 122 kr | 697 285 kr | 1 051 667 kr | 242 938 kr | 484 587 kr | 490 652 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | 151 940 kr | 381 349 kr | 593 352 kr | 114 267 kr | 125 300 kr | 165 229 kr |
| Övriga externa kostnader | 7 390 kr | 7 177 kr | 32 304 kr | 57 692 kr | 27 908 kr | 82 636 kr | 29 322 kr |
| Personalkostnader | - | - | - | - | 2 392 kr | 1 073 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat | -7 390 kr | 73 603 kr | 248 388 kr | 301 093 kr | 89 360 kr | 230 925 kr | 296 101 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | - | - | 592 kr | 162 kr |
| Räntekostnader | - | - | 39 kr | 165 kr | 0 kr | 3 479 kr | 16 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -7 390 kr | 73 603 kr | 248 349 kr | 300 928 kr | 89 360 kr | 228 038 kr | 296 247 kr |
| Skatt | - | 16 435 kr | 52 132 kr | 62 123 kr | 18 408 kr | 53 351 kr | 63 112 kr |
| Årets resultat | -7 390 kr | 57 168 kr | 196 217 kr | 238 805 kr | 70 952 kr | 174 687 kr | 233 135 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Omsättningstillgångar | 25 299 kr | 105 341 kr | 446 950 kr | 655 191 kr | 764 015 kr | 745 044 kr | 798 291 kr |
| Kortfristiga fordringar | 0 kr | 47 907 kr | 180 567 kr | 180 320 kr | 338 483 kr | 292 632 kr | 97 693 kr |
| Kassa och bank | 25 299 kr | 57 434 kr | 266 383 kr | 474 871 kr | 425 532 kr | 452 412 kr | 700 598 kr |
| Summa tillgångar | 25 299 kr | 105 341 kr | 446 950 kr | 655 191 kr | 764 015 kr | 745 044 kr | 798 291 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 25 299 kr | 82 467 kr | 278 684 kr | 517 489 kr | 588 440 kr | 760 346 kr | 748 481 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | -17 311 kr | -24 701 kr | 32 467 kr | 228 684 kr | 467 488 kr | 535 659 kr | 465 346 kr |
| Årets resultat | -7 390 kr | 57 168 kr | 196 217 kr | 238 805 kr | 70 952 kr | 174 687 kr | 233 135 kr |
| Kortfristiga skulder | 0 kr | 22 874 kr | 165 605 kr | 135 041 kr | 175 575 kr | -15 302 kr | 49 810 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | 10 826 kr | 5 850 kr | 5 031 kr | 7 564 kr | 2 063 kr |
| Skatteskulder | - | 16 435 kr | 68 567 kr | 121 741 kr | 140 149 kr | 2 592 kr | 12 353 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 0 kr | 5 839 kr | 85 013 kr | 25 351 kr | 28 895 kr | -27 707 kr | 33 744 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 25 299 kr | 105 341 kr | 446 950 kr | 655 191 kr | 764 015 kr | 745 044 kr | 798 291 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver verksamhet inom lokalvård Företaget har sitt säte i Stockholm
Företrädare
- Peter Georges E
Undertecknad i Stockholm den 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Supportteam i Stockholm AB för organisationsnummer?
Supportteam i Stockholm AB har organisationsnummer 556871-1575 (5568711575).
Var ligger Supportteam i Stockholm AB?
Supportteam i Stockholm AB har sin registrerade adress Blekingegatan 48 lgh 1403, 11662 Stockholm.
Vilken bransch är Supportteam i Stockholm AB verksamt i?
Supportteam i Stockholm AB är registrerat i branschen lokalvård enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Supportteam i Stockholm AB?
Supportteam i Stockholm AB hade en nettoomsättning på 490 652 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2011-11-08
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.