
Veterinär Cecilia Gestsson AB
Veterinär Cecilia Gestsson AB har organisationsnummer 556871-2045 (5568712045)
Aktiebolag • Org.nr: 556871-2045
Om företaget
Veterinär Cecilia Gestsson AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Nora. Verksamheten startade 2011. Huvudverksamheten klassificeras som veterinärverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 75000). Sidoverksamheter inkluderar detaljhandel med små sällskapsdjur och stödverksamhet avseende husdjursskötsel. På Google Maps är verksamheten listad som veterinär. Kunderna ger mycket högt betyg med 4,6 av 5 baserat på 10 recensioner. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 1 procent till 2 370 000 kr räkenskapsåret 2025 (2 390 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Veterinär Cecilia Gestsson AB 2 370 000 kr och redovisade ett resultat på 362 700 kr. Rörelsemarginalen var 18,8 procent, över branschens median (median 13,0 procent). Soliditeten var 70,8 procent, över branschens median (median 52,8 procent). Kassalikviditeten var 769,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 244,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 18,8 procent | 13,0 procent | 3,6 procent till 27,5 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 19,3 procent | 13,3 procent | 3,4 procent till 27,9 procent | över branschens median |
| Soliditet | 70,8 procent | 52,8 procent | 32,2 procent till 74,4 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 769,7 procent | 244,5 procent | 131,7 procent till 445,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 18,8 procent | 30,7 procent | 6,5 procent till 57,0 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -0,8 procent | 3,1 procent | -10,4 procent till 16,2 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 2 370 000 kr | 1 303 000 kr | 815 000 kr till 1 776 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 923 000 kr | 639 000 kr | 374 000 kr till 807 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 176 av 550 aktiebolag inom veterinärverksamhet.
- Plats 68 av 256 aktiebolag med säte i Nora.
- Plats 1 512 av 7 044 aktiebolag i Örebro län.
- Plats 72 247 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 18,5 procent | 14,5 procent | 19,8 procent | 18,8 procent |
| Vinstmarginal | 18,5 procent | 14,9 procent | 21,1 procent | 19,3 procent |
| Soliditet | 76,8 procent | 77,8 procent | 84,7 procent | 70,8 procent |
| Kassalikviditet | 310,7 procent | 350,9 procent | 528,8 procent | 769,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 21,0 procent | 20,6 procent | 18,9 procent | 18,8 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 6,0 procent | 2,5 procent | -0,8 procent |
| Omsättning per anställd | 2 200 000 kr | 2 332 000 kr | 2 390 000 kr | 2 370 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 752 000 kr | 900 000 kr | 864 000 kr | 923 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Ringshyttan Domarhagen 70571393 Nora
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är veterinär, seminverksamhet för häst samt jordbruk och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 199 838 kr | 2 331 711 kr | 2 389 573 kr | 2 370 030 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 20 649 kr | 18 909 kr | 9 661 kr | 3 398 kr |
| Övriga externa kostnader | 496 029 kr | 317 020 kr | 391 591 kr | 306 753 kr |
| Personalkostnader | 751 684 kr | 899 510 kr | 863 633 kr | 923 410 kr |
| Avskrivningar | 36 606 kr | 35 895 kr | 26 487 kr | 26 487 kr |
| Rörelseresultat | 406 236 kr | 337 687 kr | 472 520 kr | 445 955 kr |
| Ränteintäkter | 114 kr | 10 306 kr | 33 177 kr | 12 106 kr |
| Räntekostnader | 32 kr | 625 kr | 939 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 406 318 kr | 347 368 kr | 504 758 kr | 458 061 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr | 20 000 kr | 0 kr | - |
| Skatt | 84 509 kr | 22 096 kr | 113 205 kr | 95 361 kr |
| Årets resultat | 321 809 kr | 345 272 kr | 391 553 kr | 362 700 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 546 301 kr | 409 968 kr | 383 481 kr | 356 994 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 546 301 kr | 409 968 kr | 383 481 kr | 356 994 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 446 593 kr | 1 748 567 kr | 2 063 047 kr | 2 374 912 kr |
| Varulager | 70 062 kr | 68 775 kr | 79 060 kr | 82 255 kr |
| Kortfristiga fordringar | 68 727 kr | 111 604 kr | 88 312 kr | 72 494 kr |
| Kassa och bank | 1 307 804 kr | 1 568 188 kr | 1 895 675 kr | 2 220 163 kr |
| Summa tillgångar | 1 992 894 kr | 2 158 535 kr | 2 446 528 kr | 2 731 906 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 1 529 781 kr | 1 679 804 kr | 2 071 356 kr | 1 934 056 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 157 972 kr | 1 284 532 kr | 1 629 803 kr | 1 521 356 kr |
| Årets resultat | 321 809 kr | 345 272 kr | 391 553 kr | 362 700 kr |
| Obeskattade reserver | 20 000 kr | 0 kr | - | - |
| Kortfristiga skulder | 443 113 kr | 478 731 kr | 375 172 kr | 297 850 kr |
| Leverantörsskulder | 26 226 kr | 106 791 kr | 106 434 kr | 60 971 kr |
| Skatteskulder | 15 756 kr | -68 212 kr | 19 022 kr | 21 919 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 342 257 kr | 383 380 kr | 184 942 kr | 150 187 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 992 894 kr | 2 158 535 kr | 2 446 528 kr | 2 731 906 kr |
Företrädare
- Cecilia G
Undertecknad i Nora 2026-03-30 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Veterinär Cecilia Gestsson AB för organisationsnummer?
Veterinär Cecilia Gestsson AB har organisationsnummer 556871-2045 (5568712045).
Var ligger Veterinär Cecilia Gestsson AB?
Veterinär Cecilia Gestsson AB har sin registrerade adress Ringshyttan Domarhagen 705, 71393 Nora.
Vilken bransch är Veterinär Cecilia Gestsson AB verksamt i?
Veterinär Cecilia Gestsson AB är registrerat i branschen veterinärverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Veterinär Cecilia Gestsson AB?
Veterinär Cecilia Gestsson AB hade en nettoomsättning på 2 370 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Veterinär Cecilia Gestsson AB?
Veterinär Cecilia Gestsson AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Veterinär Cecilia Gestsson AB någon utdelning?
Styrelsen i Veterinär Cecilia Gestsson AB föreslog en utdelning på 200 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Nora
- Län
- Örebro län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2011-11-08
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.