UN Kravkonsult AB
UN Kravkonsult AB har organisationsnummer 556872-8132 (5568728132)
Aktiebolag • Org.nr: 556872-8132
Om företaget
UN Kravkonsult AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2011. Huvudverksamheten klassificeras som datakonsultverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62201).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 10 procent till 2 445 000 kr räkenskapsåret 2025 (2 216 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte UN Kravkonsult AB 2 445 000 kr och redovisade ett resultat på 724 229 kr. Rörelsemarginalen var 50,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 24,0 procent). Soliditeten var 65,7 procent, under branschens median (median 66,4 procent). Kassalikviditeten var 306,1 procent, under branschens median (median 348,9 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 50,4 procent | 24,0 procent | 6,8 procent till 39,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 50,3 procent | 25,1 procent | 7,5 procent till 41,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 65,7 procent | 66,4 procent | 46,1 procent till 85,5 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 306,1 procent | 348,9 procent | 190,4 procent till 720,0 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 14,0 procent | 22,0 procent | -0,3 procent till 55,8 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 10,3 procent | -1,2 procent | -24,8 procent till 13,7 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 2 445 000 kr | 1 308 000 kr | 725 000 kr till 1 768 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 869 000 kr | 783 000 kr | 432 000 kr till 945 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 273 av 9 725 aktiebolag inom datakonsultverksamhet.
- Plats 402 av 2 576 aktiebolag inom datakonsultverksamhet med säte i Stockholm.
- Plats 12 911 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 21 914 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 70 146 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 64,8 procent | 40,9 procent | 63,3 procent | 59,6 procent | 50,4 procent |
| Vinstmarginal | 61,6 procent | 56,7 procent | 51,3 procent | 79,3 procent | 50,3 procent |
| Soliditet | 65,7 procent | 57,2 procent | 56,6 procent | 64,6 procent | 65,7 procent |
| Kassalikviditet | 699,7 procent | 275,8 procent | 244,3 procent | 418,8 procent | 306,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 27,3 procent | 32,1 procent | 22,6 procent | 26,3 procent | 14,0 procent |
| Omsättningstillväxt | 245,8 procent | 10,7 procent | -1,4 procent | 3,8 procent | 10,3 procent |
| Omsättning per anställd | 1 955 000 kr | 2 164 000 kr | 2 134 000 kr | 2 216 000 kr | 2 445 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 556 000 kr | 1 122 000 kr | 609 000 kr | 801 000 kr | 869 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Starrängsringen 6, lgh 1401c/o c/o Ulrika Nordström
11550 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
IT-konsult med inriktning mot kravanalys.
Bransch
- 62201DatakonsultverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 385 517 kr | 565 513 kr | 1 955 284 kr | 2 164 293 kr | 2 134 392 kr | 2 216 268 kr | 2 444 958 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 158 703 kr | 17 494 kr | 14 451 kr | 0 kr | 13 520 kr | -169 920 kr |
| Övriga externa kostnader | 162 830 kr | 101 563 kr | 114 665 kr | 147 348 kr | 157 070 kr | 108 616 kr | 173 410 kr |
| Personalkostnader | 707 528 kr | 545 717 kr | 556 097 kr | 1 122 215 kr | 608 653 kr | 801 413 kr | 868 991 kr |
| Avskrivningar | 67 375 kr | 67 376 kr | 34 376 kr | 23 376 kr | 17 067 kr | 0 kr | - |
| Rörelseresultat | 447 784 kr | 9 560 kr | 1 267 640 kr | 885 805 kr | 1 351 602 kr | 1 319 759 kr | 1 232 637 kr |
| Ränteintäkter | 2 111 kr | 1 257 kr | 18 213 kr | 437 316 kr | 30 677 kr | 51 235 kr | -203 kr |
| Räntekostnader | - | 15 kr | 19 kr | 135 kr | 215 kr | 3 862 kr | 1 012 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 184 165 kr | -310 473 kr | 1 203 726 kr | 1 227 307 kr | 1 095 026 kr | 1 758 287 kr | 1 231 422 kr |
| Bokslutsdispositioner | 114 160 kr | 330 140 kr | -247 067 kr | -35 000 kr | -77 933 kr | -270 000 kr | -310 000 kr |
| Skatt | 134 028 kr | 76 586 kr | 214 036 kr | 283 884 kr | 275 325 kr | 314 765 kr | 197 193 kr |
| Årets resultat | 164 297 kr | -56 919 kr | 742 623 kr | 908 423 kr | 741 768 kr | 1 171 969 kr | 724 229 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 990 770 kr | 611 907 kr | 628 360 kr | 3 118 325 kr | 3 689 220 kr | 4 747 200 kr | 6 447 200 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 147 395 kr | 80 019 kr | 45 643 kr | 22 267 kr | 5 200 kr | 5 200 kr | 5 200 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 843 375 kr | 531 888 kr | 582 717 kr | 3 096 058 kr | 3 684 020 kr | 4 742 000 kr | 6 442 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 2 300 027 kr | 2 345 285 kr | 3 513 743 kr | 1 827 720 kr | 2 122 588 kr | 2 151 576 kr | 1 443 773 kr |
| Kortfristiga fordringar | 71 003 kr | 434 280 kr | 559 489 kr | 474 953 kr | 553 400 kr | 414 790 kr | 466 979 kr |
| Kassa och bank | 682 444 kr | 374 212 kr | 1 702 704 kr | 1 352 767 kr | 1 569 188 kr | 1 736 786 kr | 976 794 kr |
| Summa tillgångar | 3 290 797 kr | 2 957 192 kr | 4 142 103 kr | 4 946 045 kr | 5 811 808 kr | 6 898 776 kr | 7 890 973 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 2 037 174 kr | 1 980 255 kr | 2 722 877 kr | 2 831 301 kr | 3 288 068 kr | 4 460 037 kr | 5 184 267 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 822 877 kr | 1 987 174 kr | 1 930 254 kr | 1 872 878 kr | 2 496 300 kr | 3 238 068 kr | 4 410 038 kr |
| Årets resultat | 164 297 kr | -56 919 kr | 742 623 kr | 908 423 kr | 741 768 kr | 1 171 969 kr | 724 229 kr |
| Obeskattade reserver | 1 000 140 kr | 670 000 kr | 917 067 kr | 952 067 kr | 1 030 000 kr | 1 300 000 kr | 1 610 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 253 483 kr | 306 937 kr | 502 159 kr | 662 677 kr | 868 740 kr | 513 739 kr | 471 706 kr |
| Leverantörsskulder | 1 252 kr | 0 kr | 1 942 kr | 0 kr | 1 338 kr | 0 kr | - |
| Skatteskulder | 0 kr | 55 186 kr | 140 225 kr | 228 199 kr | 202 665 kr | 68 408 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 208 148 kr | 201 668 kr | 337 950 kr | 390 395 kr | 636 737 kr | 445 331 kr | 471 706 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 3 290 797 kr | 2 957 192 kr | 4 142 103 kr | 4 946 045 kr | 5 811 808 kr | 6 898 776 kr | 7 890 973 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Stockholm registrerades år 2011 och dess verksamhet består av konsulttjänster inom IT med inriktning mot kravanalys.
Företrädare
- Ulrika N (verkställande direktör)
- Erik Gunnar N (styrelseledamot)
- Ulla Märta N (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har UN Kravkonsult AB för organisationsnummer?
UN Kravkonsult AB har organisationsnummer 556872-8132 (5568728132).
Var ligger UN Kravkonsult AB?
UN Kravkonsult AB har sin registrerade adress Starrängsringen 6, lgh 1401, 11550 Stockholm.
Vilken bransch är UN Kravkonsult AB verksamt i?
UN Kravkonsult AB är registrerat i branschen datakonsultverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter UN Kravkonsult AB?
UN Kravkonsult AB hade en nettoomsättning på 2 445 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har UN Kravkonsult AB?
UN Kravkonsult AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2011-11-22
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.