Om företaget
Jessica Marberger Production AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2011. Huvudverksamheten klassificeras som scenkonst enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 90200).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 26 procent till 968 000 kr räkenskapsåret 2025 (766 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Jessica Marberger Production AB 968 000 kr och redovisade ett resultat på 147 204 kr. Rörelsemarginalen var 27,0 procent, över branschens median (median 14,1 procent). Soliditeten var 61,9 procent, under branschens median (median 65,8 procent). Kassalikviditeten var 1270,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 333,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 27,0 procent | 14,1 procent | -0,4 procent till 39,1 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 26,9 procent | 14,8 procent | 0,0 procent till 41,0 procent | över branschens median |
| Soliditet | 61,9 procent | 65,8 procent | 44,8 procent till 83,8 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 1270,3 procent | 333,2 procent | 177,8 procent till 667,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 68,3 procent | 19,2 procent | -3,1 procent till 49,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 26,4 procent | -3,5 procent | -29,3 procent till 30,2 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 968 000 kr | 733 000 kr | 358 000 kr till 1 373 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 251 000 kr | 400 000 kr | 140 000 kr till 658 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 699 av 2 441 aktiebolag inom scenkonst.
- Plats 313 av 910 aktiebolag inom scenkonst med säte i Stockholm.
- Plats 27 250 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 48 918 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 147 820 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | 35,8 procent | 29,7 procent | 15,2 procent | 27,0 procent |
| Vinstmarginal | - | 35,7 procent | 29,7 procent | 15,0 procent | 26,9 procent |
| Soliditet | 79,0 procent | 47,1 procent | 41,2 procent | 68,8 procent | 61,9 procent |
| Kassalikviditet | 2675,6 procent | 324,8 procent | 294,5 procent | 525,9 procent | 1270,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 1,7 procent | 73,4 procent | 70,1 procent | 75,5 procent | 68,3 procent |
| Omsättningstillväxt | -92,6 procent | - | 33,1 procent | -13,0 procent | 26,4 procent |
| Omsättning per anställd | 18 000 kr | 661 000 kr | 880 000 kr | 766 000 kr | 968 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 7 000 kr | 218 000 kr | 286 000 kr | 337 000 kr | 251 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Södermannagatan 8 lgh 110411623 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Artistisk verksamhet, föreläsare, konferncier, programledare, uthyrning av personal, köp och försäljning av fastigheter och värdepapper samt därvid förekommande verksamheter.
Bransch
- 90200ScenkonstHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 844 249 kr | 243 500 kr | 18 499 kr | 661 205 kr | 880 325 kr | 765 672 kr | 967 640 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 94 925 kr | 67 550 kr | 0 kr | - | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | 73 673 kr | 9 498 kr | 22 440 kr | 0 kr | 191 715 kr | 110 481 kr | 327 721 kr |
| Övriga externa kostnader | 95 899 kr | 87 083 kr | 81 183 kr | 115 905 kr | 142 020 kr | 196 845 kr | 128 139 kr |
| Personalkostnader | 497 535 kr | 198 248 kr | 6 592 kr | 217 755 kr | 285 662 kr | 336 699 kr | 250 900 kr |
| Avskrivningar | 3 306 kr | 706 kr | 14 193 kr | 0 kr | - | - | - |
| Rörelseresultat | 173 836 kr | 42 890 kr | -38 359 kr | 236 448 kr | 260 928 kr | 116 549 kr | 260 880 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 4 kr | 40 kr | -12 kr | 5 kr |
| Räntekostnader | 378 kr | 86 kr | 183 kr | 18 kr | 96 kr | 1 209 kr | 1 240 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 173 458 kr | 42 804 kr | -38 542 kr | 236 434 kr | 260 872 kr | 115 328 kr | 259 645 kr |
| Bokslutsdispositioner | -44 487 kr | -11 316 kr | 42 096 kr | -59 759 kr | -52 534 kr | 101 709 kr | -65 416 kr |
| Skatt | 28 106 kr | 7 716 kr | 1 542 kr | 36 929 kr | 43 214 kr | 45 824 kr | 47 025 kr |
| Årets resultat | 100 865 kr | 23 772 kr | 2 012 kr | 139 746 kr | 165 124 kr | 171 213 kr | 147 204 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 706 kr | 0 kr | 91 097 kr | 0 kr | 0 kr | - | - |
| Materiella anläggningstillgångar | 706 kr | 0 kr | 91 097 kr | 0 kr | 0 kr | - | - |
| Omsättningstillgångar | 453 856 kr | 220 701 kr | 59 184 kr | 403 921 kr | 571 210 kr | 329 367 kr | 348 532 kr |
| Kortfristiga fordringar | 35 000 kr | 63 290 kr | 8 059 kr | 163 481 kr | 223 814 kr | 194 330 kr | 95 444 kr |
| Kassa och bank | 418 856 kr | 157 411 kr | 51 125 kr | 240 440 kr | 347 396 kr | 135 037 kr | 253 088 kr |
| Summa tillgångar | 454 562 kr | 220 701 kr | 150 281 kr | 403 921 kr | 571 210 kr | 329 367 kr | 348 532 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 279 869 kr | 116 641 kr | 118 653 kr | 190 398 kr | 235 522 kr | 226 735 kr | 215 679 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 129 004 kr | 42 869 kr | 66 641 kr | 652 kr | 20 398 kr | 5 522 kr | 18 475 kr |
| Årets resultat | 100 865 kr | 23 772 kr | 2 012 kr | 139 746 kr | 165 124 kr | 171 213 kr | 147 204 kr |
| Obeskattade reserver | 60 196 kr | 71 512 kr | 29 416 kr | 89 175 kr | 141 709 kr | 40 000 kr | 105 416 kr |
| Kortfristiga skulder | 114 497 kr | 32 548 kr | 2 212 kr | 124 348 kr | 193 979 kr | 62 632 kr | 27 437 kr |
| Leverantörsskulder | 0 kr | 900 kr | 281 kr | 2 343 kr | 5 947 kr | 851 kr | 375 kr |
| Skatteskulder | 21 751 kr | 16 648 kr | 1 542 kr | 31 046 kr | 64 618 kr | 37 103 kr | 2 058 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 19 251 kr | 0 kr | 389 kr | 0 kr | 26 844 kr | 24 678 kr | 15 004 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 454 562 kr | 220 701 kr | 150 281 kr | 403 921 kr | 571 210 kr | 329 367 kr | 348 532 kr |
Företrädare
- Jessica M
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Jessica Marberger Production AB för organisationsnummer?
Jessica Marberger Production AB har organisationsnummer 556873-8990 (5568738990).
Var ligger Jessica Marberger Production AB?
Jessica Marberger Production AB har sin registrerade adress Södermannagatan 8 lgh 1104, 11623 Stockholm.
Vilken bransch är Jessica Marberger Production AB verksamt i?
Jessica Marberger Production AB är registrerat i branschen scenkonst enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Jessica Marberger Production AB?
Jessica Marberger Production AB hade en nettoomsättning på 968 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Jessica Marberger Production AB?
Jessica Marberger Production AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2011-11-30
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.