Find Solutions Stadling AB
Find Solutions Stadling AB har organisationsnummer 556874-4659 (5568744659)
Aktiebolag • Org.nr: 556874-4659
Om företaget
Find Solutions Stadling AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Sollentuna. Verksamheten startade 2011. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 46 procent till 1 311 000 kr räkenskapsåret 2025 (2 415 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Find Solutions Stadling AB 1 311 000 kr och redovisade ett resultat på 170 338 kr. Rörelsemarginalen var 12,7 procent, under branschens median (median 21,2 procent). Soliditeten var 43,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 86,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 324,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 12,7 procent | 21,2 procent | 1,8 procent till 46,8 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 25,4 procent | 23,2 procent | 2,7 procent till 51,2 procent | över branschens median |
| Soliditet | 43,9 procent | 67,2 procent | 44,1 procent till 88,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 86,7 procent | 324,3 procent | 160,0 procent till 782,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 6,4 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -45,7 procent | -5,2 procent | -44,7 procent till 22,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 311 000 kr | 909 000 kr | 317 000 kr till 1 552 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 992 000 kr | 512 000 kr | 125 000 kr till 856 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 8 557 av 35 587 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 148 av 541 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Sollentuna.
- Plats 1 014 av 2 848 aktiebolag med säte i Sollentuna.
- Plats 40 263 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 122 288 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -12,9 procent | 57,0 procent | 37,6 procent | 89,9 procent | 12,7 procent |
| Vinstmarginal | 123,3 procent | 78,9 procent | 190,5 procent | 90,7 procent | 25,4 procent |
| Soliditet | 69,1 procent | 54,5 procent | 51,9 procent | 48,5 procent | 43,9 procent |
| Kassalikviditet | 147,2 procent | 43,8 procent | 32,4 procent | 150,5 procent | 86,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 21,3 procent | -1,2 procent | 26,8 procent | 37,4 procent | 6,4 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -61,9 procent | 0,7 procent | 443,9 procent | -45,7 procent |
| Omsättning per anställd | 1 157 000 kr | 441 000 kr | 444 000 kr | 2 415 000 kr | 1 311 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 1 072 000 kr | -22 000 kr | 32 000 kr | 32 000 kr | 992 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Eriksbergsvägen 18 B19141 Sollentuna
Bolag på samma adress
4 andra bolag har Eriksbergsvägen 18 B som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom juridik, ledarskap, coaching och organisation av affärsverksamhet, handel med aktier och andra värdepapper, förvaltning och uthyrning av fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 157 098 kr | 440 707 kr | 443 787 kr | 2 414 590 kr | 1 310 972 kr |
| Övriga externa kostnader | 234 984 kr | 211 489 kr | 244 630 kr | 210 605 kr | 152 969 kr |
| Personalkostnader | 1 071 899 kr | -22 209 kr | 32 101 kr | 31 925 kr | 991 887 kr |
| Rörelseresultat | -149 785 kr | 251 427 kr | 167 056 kr | 2 172 060 kr | 166 116 kr |
| Ränteintäkter | 21 761 kr | 22 503 kr | 29 283 kr | 27 382 kr | 24 315 kr |
| Räntekostnader | 3 855 kr | 4 327 kr | 0 kr | 8 509 kr | 3 190 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 1 426 930 kr | 348 211 kr | 846 259 kr | 2 190 933 kr | 332 823 kr |
| Bokslutsdispositioner | -375 000 kr | -346 000 kr | 12 000 kr | -515 000 kr | -100 000 kr |
| Skatt | 216 340 kr | 38 528 kr | 57 463 kr | 369 576 kr | 62 485 kr |
| Årets resultat | 835 590 kr | -36 317 kr | 800 796 kr | 1 306 357 kr | 170 338 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 4 554 052 kr | 4 982 660 kr | 5 293 155 kr | 4 397 020 kr | 4 795 566 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 4 554 052 kr | 4 982 660 kr | 5 293 155 kr | 4 397 020 kr | 4 795 566 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 112 761 kr | 507 699 kr | 467 405 kr | 2 814 224 kr | 1 260 693 kr |
| Kortfristiga fordringar | 870 373 kr | 485 661 kr | 230 887 kr | 1 268 050 kr | 969 582 kr |
| Kassa och bank | 242 387 kr | 22 038 kr | 236 518 kr | 1 546 174 kr | 291 111 kr |
| Summa tillgångar | 5 666 812 kr | 5 490 359 kr | 5 760 560 kr | 7 211 244 kr | 6 056 259 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 3 916 048 kr | 2 989 731 kr | 2 990 527 kr | 3 496 884 kr | 2 658 572 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 3 030 458 kr | 2 976 048 kr | 2 139 731 kr | 2 140 527 kr | 2 438 234 kr |
| Årets resultat | 835 590 kr | -36 317 kr | 800 796 kr | 1 306 357 kr | 170 338 kr |
| Obeskattade reserver | 995 000 kr | 1 341 000 kr | 1 329 000 kr | 1 844 000 kr | 1 944 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 755 764 kr | 1 159 627 kr | 1 441 033 kr | 1 870 360 kr | 1 453 687 kr |
| Leverantörsskulder | 888 kr | 29 172 kr | 18 637 kr | 8 973 kr | 8 708 kr |
| Skatteskulder | 332 627 kr | 0 kr | 234 913 kr | 361 828 kr | 26 050 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 332 863 kr | 310 455 kr | 747 482 kr | 807 959 kr | 958 929 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 5 666 812 kr | 5 490 359 kr | 5 760 560 kr | 7 211 244 kr | 6 056 259 kr |
Företrädare
- Christine S (verkställande direktör)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Find Solutions Stadling AB för organisationsnummer?
Find Solutions Stadling AB har organisationsnummer 556874-4659 (5568744659).
Var ligger Find Solutions Stadling AB?
Find Solutions Stadling AB har sin registrerade adress Eriksbergsvägen 18 B, 19141 Sollentuna.
Vilken bransch är Find Solutions Stadling AB verksamt i?
Find Solutions Stadling AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Find Solutions Stadling AB?
Find Solutions Stadling AB hade en nettoomsättning på 1 311 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Find Solutions Stadling AB?
Find Solutions Stadling AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Find Solutions Stadling AB någon utdelning?
Styrelsen i Find Solutions Stadling AB föreslog en utdelning på 1 400 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Sollentuna
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2011-12-05
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.