Mur- och kakelservice i Oviken AB
Mur- och kakelservice i Oviken AB har organisationsnummer 556874-4949 (5568744949)
Aktiebolag • Org.nr: 556874-4949
Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhetOviken
Om företaget
Mur- och kakelservice i Oviken AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Oviken. Verksamheten startade 2011. Huvudverksamheten klassificeras som annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43999).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 45 procent till 1 741 000 kr räkenskapsåret 2025 (3 139 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Mur- och kakelservice i Oviken AB 1 741 000 kr och redovisade ett resultat på -29 907 kr. Rörelsemarginalen var -1,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 6,3 procent). Soliditeten var 69,7 procent, över branschens median (median 49,9 procent). Kassalikviditeten var 286,3 procent, över branschens median (median 206,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -1,6 procent | 6,3 procent | -0,3 procent till 17,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -1,7 procent | 6,1 procent | -0,5 procent till 18,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 69,7 procent | 49,9 procent | 27,5 procent till 72,9 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 286,3 procent | 206,5 procent | 121,9 procent till 385,0 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -5,0 procent | 17,9 procent | -1,0 procent till 52,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -44,5 procent | 3,4 procent | -22,8 procent till 39,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 415 000 kr | 1 210 000 kr | 784 000 kr till 1 962 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 653 000 kr | 557 000 kr | 356 000 kr till 704 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 953 av 2 121 aktiebolag inom annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet.
- Plats 2 av 3 aktiebolag inom annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet med säte i Berg.
- Plats 108 av 305 aktiebolag med säte i Berg.
- Plats 1 536 av 4 953 aktiebolag i Jämtlands län.
- Plats 96 806 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 3,9 procent | -0,8 procent | 7,0 procent | -1,6 procent |
| Vinstmarginal | 3,8 procent | -0,9 procent | 6,9 procent | -1,7 procent |
| Soliditet | 77,4 procent | 68,4 procent | 58,3 procent | 69,7 procent |
| Kassalikviditet | 326,5 procent | 253,5 procent | 209,5 procent | 286,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 14,8 procent | -4,2 procent | 28,2 procent | -5,0 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -11,8 procent | 26,1 procent | -44,5 procent |
| Omsättning per anställd | 1 255 000 kr | 1 106 000 kr | 1 395 000 kr | 1 415 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 533 000 kr | 529 000 kr | 556 000 kr | 653 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Skolvägen 3084573 Oviken
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva murning, kakelarbeten och byggverksamhet samt annan därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 823 429 kr | 2 488 892 kr | 3 139 450 kr | 1 740 797 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 1 364 kr | 19 481 kr | 12 275 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 1 094 365 kr | 969 808 kr | 1 279 468 kr | 598 448 kr |
| Övriga externa kostnader | 384 710 kr | 330 377 kr | 364 386 kr | 342 837 kr |
| Personalkostnader | 1 198 977 kr | 1 191 206 kr | 1 250 931 kr | 803 037 kr |
| Avskrivningar | 37 700 kr | 37 700 kr | 37 700 kr | 24 350 kr |
| Rörelseresultat | 109 041 kr | -20 718 kr | 219 240 kr | -27 875 kr |
| Ränteintäkter | - | 266 kr | 764 kr | 63 kr |
| Räntekostnader | 2 507 kr | 2 384 kr | 4 166 kr | 2 095 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 106 534 kr | -22 836 kr | 215 838 kr | -29 907 kr |
| Skatt | 22 313 kr | 0 kr | 40 400 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 84 221 kr | -22 836 kr | 175 438 kr | -29 907 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 149 750 kr | 112 050 kr | 74 350 kr | 50 000 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 149 750 kr | 112 050 kr | 74 350 kr | 50 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 586 518 kr | 687 857 kr | 993 354 kr | 800 692 kr |
| Varulager | 43 685 kr | 47 208 kr | 60 719 kr | 62 126 kr |
| Kortfristiga fordringar | 274 320 kr | 494 253 kr | 707 536 kr | 722 312 kr |
| Kassa och bank | 268 513 kr | 146 396 kr | 225 099 kr | 16 254 kr |
| Summa tillgångar | 736 268 kr | 799 907 kr | 1 067 704 kr | 850 692 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 570 012 kr | 547 176 kr | 622 614 kr | 592 707 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 385 791 kr | 470 012 kr | 347 176 kr | 522 614 kr |
| Årets resultat | 84 221 kr | -22 836 kr | 175 438 kr | -29 907 kr |
| Kortfristiga skulder | 166 256 kr | 252 731 kr | 445 090 kr | 257 985 kr |
| Leverantörsskulder | 69 547 kr | 68 004 kr | 72 200 kr | 92 380 kr |
| Skatteskulder | 27 274 kr | 27 685 kr | 27 934 kr | 51 736 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 50 951 kr | 139 042 kr | 330 963 kr | 101 869 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 736 268 kr | 799 907 kr | 1 067 704 kr | 850 692 kr |
Företrädare
- Pär-Ola C
Undertecknad i Oviken, 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Mur- och kakelservice i Oviken AB för organisationsnummer?
Mur- och kakelservice i Oviken AB har organisationsnummer 556874-4949 (5568744949).
Var ligger Mur- och kakelservice i Oviken AB?
Mur- och kakelservice i Oviken AB har sin registrerade adress Skolvägen 30, 84573 Oviken.
Vilken bransch är Mur- och kakelservice i Oviken AB verksamt i?
Mur- och kakelservice i Oviken AB är registrerat i branschen annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Mur- och kakelservice i Oviken AB?
Mur- och kakelservice i Oviken AB hade en nettoomsättning på 1 741 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Mur- och kakelservice i Oviken AB?
Mur- och kakelservice i Oviken AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Berg
- Län
- Jämtlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2011-12-05
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.