Holmer Consulting AB
Holmer Consulting AB har organisationsnummer 556875-4138 (5568754138)
Aktiebolag • Org.nr: 556875-4138
Om företaget
Holmer Consulting AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Bålsta. Verksamheten startade 2011. Huvudverksamheten klassificeras som övrig detaljhandel med brett sortiment enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 47122). Sidoverksamheter inkluderar konsultverksamhet avseende företags organisation, personalutbildning, uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder och diverse övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 74 procent till 442 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 676 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Holmer Consulting AB 442 000 kr och redovisade ett resultat på 602 750 kr. Rörelsemarginalen var -844,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 3,0 procent). Soliditeten var 98,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 41,8 procent). Kassalikviditeten var 60,2 procent, under branschens median (median 136,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -844,2 procent | 3,0 procent | -3,6 procent till 12,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 136,4 procent | 2,3 procent | -5,0 procent till 12,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 98,6 procent | 41,8 procent | 14,5 procent till 75,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 60,2 procent | 136,0 procent | 51,3 procent till 335,5 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 1,2 procent | 1,8 procent | -24,7 procent till 32,3 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -73,6 procent | -1,2 procent | -24,1 procent till 18,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 221 000 kr | 1 216 000 kr | 623 000 kr till 2 274 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 1 225 000 kr | 387 000 kr | 182 000 kr till 545 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 217 av 431 aktiebolag inom övrig detaljhandel med brett sortiment.
- Plats 490 av 754 aktiebolag med säte i Håbo.
- Plats 6 612 av 11 387 aktiebolag i Uppsala län.
- Plats 196 515 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2019 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -103,6 procent | -1055,0 procent | -1627,6 procent | -127,1 procent | -844,2 procent |
| Vinstmarginal | -103,6 procent | 173,1 procent | 740,3 procent | 44,0 procent | 136,4 procent |
| Soliditet | 98,6 procent | 99,2 procent | 98,4 procent | 98,6 procent | 98,6 procent |
| Kassalikviditet | 186,7 procent | 748,4 procent | 132,9 procent | 193,9 procent | 60,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | -4,7 procent | 0,9 procent | 3,3 procent | 1,5 procent | 1,2 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | -10,7 procent | 641,6 procent | -73,6 procent |
| Omsättning per anställd | 1 159 000 kr | 127 000 kr | 113 000 kr | 838 000 kr | 221 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 1 733 000 kr | 1 153 000 kr | 1 319 000 kr | 1 218 000 kr | 1 225 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Fridhemsvägen 874638 Bålsta
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Fridhemsvägen 8 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska äga och förvalta aktier, andelar och fastigheter, bedriva kapitalförvaltning samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 317 183 kr | 253 487 kr | 226 225 kr | 1 675 866 kr | 442 384 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 769 822 kr | 0 kr | 41 025 kr | 184 018 kr |
| Övriga externa kostnader | 956 539 kr | 1 154 597 kr | 1 365 997 kr | 1 188 931 kr | 1 797 831 kr |
| Personalkostnader | 3 465 453 kr | 2 306 740 kr | 2 637 185 kr | 2 435 169 kr | 2 450 317 kr |
| Avskrivningar | 296 919 kr | 231 187 kr | -98 668 kr | 129 757 kr | 109 476 kr |
| Rörelseresultat | -2 401 728 kr | -2 669 215 kr | -3 678 289 kr | -2 130 402 kr | -3 731 222 kr |
| Ränteintäkter | 0 kr | 376 467 kr | 333 483 kr | 159 623 kr | 191 316 kr |
| Räntekostnader | 28 kr | 673 kr | 1 008 kr | 7 196 kr | 794 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -2 401 756 kr | 438 038 kr | 1 672 997 kr | 736 813 kr | 602 750 kr |
| Årets resultat | -2 401 756 kr | 438 038 kr | 1 672 997 kr | 736 813 kr | 602 750 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 50 644 695 kr | 47 019 327 kr | 49 991 090 kr | 49 949 199 kr | 50 521 110 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 13 705 587 kr | 14 482 272 kr | 16 307 023 kr | 16 787 362 kr | 16 614 242 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 36 939 108 kr | 32 537 055 kr | 33 684 067 kr | 33 161 837 kr | 33 906 868 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 374 672 kr | 3 162 015 kr | 1 066 002 kr | 1 434 113 kr | 415 137 kr |
| Kortfristiga fordringar | 33 470 kr | 112 853 kr | 393 656 kr | 54 975 kr | 50 553 kr |
| Kassa och bank | 1 341 202 kr | 3 049 162 kr | 672 346 kr | 1 379 138 kr | 364 584 kr |
| Summa tillgångar | 52 019 367 kr | 50 181 342 kr | 51 057 092 kr | 51 383 312 kr | 50 936 247 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 51 283 254 kr | 49 758 836 kr | 50 254 834 kr | 50 643 647 kr | 50 246 397 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 53 635 010 kr | 49 270 798 kr | 48 531 837 kr | 49 856 834 kr | 49 593 647 kr |
| Årets resultat | -2 401 756 kr | 438 038 kr | 1 672 997 kr | 736 813 kr | 602 750 kr |
| Kortfristiga skulder | 736 113 kr | 422 506 kr | 802 258 kr | 739 665 kr | 689 850 kr |
| Leverantörsskulder | - | 38 120 kr | 42 300 kr | 0 kr | - |
| Skatteskulder | 122 145 kr | 85 311 kr | 48 490 kr | 48 863 kr | 60 144 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 598 968 kr | 272 132 kr | 696 468 kr | 649 865 kr | 568 465 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 52 019 367 kr | 50 181 342 kr | 51 057 092 kr | 51 383 312 kr | 50 936 247 kr |
Företrädare
- Thomas H (ordförande)
Undertecknad i Bålsta 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Holmer Consulting AB för organisationsnummer?
Holmer Consulting AB har organisationsnummer 556875-4138 (5568754138).
Var ligger Holmer Consulting AB?
Holmer Consulting AB har sin registrerade adress Fridhemsvägen 8, 74638 Bålsta.
Vilken bransch är Holmer Consulting AB verksamt i?
Holmer Consulting AB är registrerat i branschen övrig detaljhandel med brett sortiment enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Holmer Consulting AB?
Holmer Consulting AB hade en nettoomsättning på 442 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Holmer Consulting AB?
Holmer Consulting AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Håbo
- Län
- Uppsala län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2011-12-09
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.