
Vedakliniken AB
Vedakliniken AB har organisationsnummer 556875-6992 (5568756992)
Aktiebolag • Org.nr: 556875-6992
Om företaget
Vedakliniken AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Norrtälje. Verksamheten startade 2011. Huvudverksamheten klassificeras som dagspa, bastu och ångbastu enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 96230). På Google Maps är verksamheten listad som skönhetssalong. Kunderna ger mycket högt betyg med 4,5 av 5 baserat på 35 recensioner. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 2 procent till 1 323 832 kr räkenskapsåret 2025 (1 299 499 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Vedakliniken AB 1 323 832 kr och redovisade ett resultat på 94 696 kr. Rörelsemarginalen var 8,9 procent, över branschens median (median 4,4 procent). Soliditeten var 36,4 procent, under branschens median (median 55,1 procent). Kassalikviditeten var 73,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 223,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 8,9 procent | 4,4 procent | -2,8 procent till 15,1 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 9,0 procent | 4,4 procent | -2,9 procent till 15,4 procent | över branschens median |
| Soliditet | 36,4 procent | 55,1 procent | 29,5 procent till 77,0 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 73,2 procent | 223,5 procent | 113,8 procent till 441,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 51,9 procent | 8,9 procent | -14,6 procent till 36,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 1,9 procent | 1,3 procent | -12,8 procent till 15,6 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 324 000 kr | 621 000 kr | 362 000 kr till 1 011 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 400 000 kr | 332 000 kr | 139 000 kr till 530 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 294 av 1 603 aktiebolag inom dagspa, bastu och ångbastu.
- Plats 2 av 10 aktiebolag inom dagspa, bastu och ångbastu med säte i Norrtälje.
- Plats 821 av 2 145 aktiebolag med säte i Norrtälje.
- Plats 39 539 av 114 108 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 119 872 av 330 584 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 7,0 procent | 8,0 procent | 8,9 procent |
| Vinstmarginal | 7,2 procent | 8,0 procent | 9,0 procent |
| Soliditet | 35,6 procent | 35,2 procent | 36,4 procent |
| Kassalikviditet | 81,7 procent | 79,3 procent | 73,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 38,7 procent | 43,8 procent | 51,9 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -6,6 procent | 1,9 procent |
| Omsättning per anställd | 1 392 000 kr | 1 299 000 kr | 1 324 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 420 000 kr | 405 000 kr | 400 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Stora Brogatan 476130 Norrtälje
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Stora Brogatan 4 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska utföra kroppsbehandlingar såsom fotvård, massage och skönhetsbehandlingar samt idka handel med produkter inom skönhet och hälsa. Bolaget ska även idka uthyrning av rum för kroppsbehandlingar etc. och därmed förenliga verksamheter.
Bransch
- 96230Dagspa, bastu och ångbastuHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 391 583 kr | 1 299 499 kr | 1 323 832 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 453 422 kr | 421 920 kr | 410 209 kr |
| Övriga externa kostnader | 416 106 kr | 364 915 kr | 386 609 kr |
| Personalkostnader | 420 256 kr | 404 936 kr | 399 805 kr |
| Avskrivningar | 4 041 kr | 4 041 kr | 8 741 kr |
| Rörelseresultat | 97 757 kr | 103 686 kr | 118 469 kr |
| Ränteintäkter | 54 kr | 673 kr | 445 kr |
| Räntekostnader | 630 kr | 768 kr | -203 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 100 065 kr | 103 591 kr | 119 117 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr | - | - |
| Skatt | 20 613 kr | 21 340 kr | 24 421 kr |
| Årets resultat | 79 452 kr | 82 252 kr | 94 696 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 66 164 kr | 77 123 kr | 91 882 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 16 164 kr | 12 123 kr | 26 882 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 50 000 kr | 65 000 kr | 65 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 511 393 kr | 455 892 kr | 409 841 kr |
| Varulager | 207 564 kr | 181 935 kr | 176 175 kr |
| Kortfristiga fordringar | 14 186 kr | 30 565 kr | 44 954 kr |
| Kassa och bank | 289 643 kr | 243 392 kr | 188 712 kr |
| Summa tillgångar | 577 557 kr | 533 015 kr | 501 723 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 205 468 kr | 187 719 kr | 182 415 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 76 016 kr | 55 468 kr | 37 719 kr |
| Årets resultat | 79 452 kr | 82 252 kr | 94 696 kr |
| Kortfristiga skulder | 372 089 kr | 345 296 kr | 319 308 kr |
| Leverantörsskulder | 72 357 kr | 37 552 kr | 21 713 kr |
| Skatteskulder | -18 763 kr | -26 911 kr | -23 792 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 59 679 kr | 67 517 kr | 58 072 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 577 557 kr | 533 015 kr | 501 723 kr |
Ur årsredovisningen
Bolagets verksamhet är försäljning av kroppsvårdsprodukter och uthyrning av behandlingsrum i förhyrda lokaler.Bolaget har sitt säte i Norrtälje.
Företrädare
- Madeleine Kerstin K (verkställande direktör, styrelseledamot)
Undertecknad i Norrtälje 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Vedakliniken AB för organisationsnummer?
Vedakliniken AB har organisationsnummer 556875-6992 (5568756992).
Var ligger Vedakliniken AB?
Vedakliniken AB har sin registrerade adress Stora Brogatan 4, 76130 Norrtälje.
Vilken bransch är Vedakliniken AB verksamt i?
Vedakliniken AB är registrerat i branschen dagspa, bastu och ångbastu enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Vedakliniken AB?
Vedakliniken AB hade en nettoomsättning på 1 323 832 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Vedakliniken AB?
Vedakliniken AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Vedakliniken AB någon utdelning?
Styrelsen i Vedakliniken AB föreslog en utdelning på 90 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Norrtälje
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2011-12-12
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.