Fotograf Anders Bergstedt AB
Fotograf Anders Bergstedt AB har organisationsnummer 556875-8352 (5568758352)
Aktiebolag • Org.nr: 556875-8352
Om företaget
Fotograf Anders Bergstedt AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Göteborg. Verksamheten startade 2011. Huvudverksamheten klassificeras som fotoverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 74200).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 93 procent till 872 632 kr räkenskapsåret 2025 (451 273 kr föregående år).
Företagets omsättning har ökat med 93,37% jämfört med året före då företagsledarens nedlagda arbete i företaget ökat i omfattning.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Fotograf Anders Bergstedt AB 872 632 kr och redovisade ett resultat på -67 969 kr. Rörelsemarginalen var -7,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 7,9 procent). Soliditeten var 95,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 62,1 procent). Kassalikviditeten var 729,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 276,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -7,8 procent | 7,9 procent | -1,8 procent till 21,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -7,8 procent | 8,2 procent | -1,6 procent till 22,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 95,2 procent | 62,1 procent | 39,6 procent till 80,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 729,7 procent | 276,2 procent | 153,7 procent till 514,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -2,0 procent | 12,3 procent | -8,1 procent till 38,7 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 93,4 procent | -1,7 procent | -23,0 procent till 22,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 873 000 kr | 770 000 kr | 395 000 kr till 1 189 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 804 000 kr | 421 000 kr | 144 000 kr till 642 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 545 av 1 629 aktiebolag inom fotoverksamhet.
- Plats 41 av 130 aktiebolag inom fotoverksamhet med säte i Göteborg.
- Plats 10 468 av 23 321 aktiebolag med säte i Göteborg.
- Plats 25 869 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 155 849 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 49,4 procent | 35,3 procent | -83,3 procent | -40,9 procent | -7,8 procent |
| Vinstmarginal | 49,4 procent | 23,3 procent | -40,2 procent | -36,7 procent | -7,8 procent |
| Soliditet | 90,2 procent | 96,3 procent | 97,8 procent | 95,0 procent | 95,2 procent |
| Kassalikviditet | 1159,2 procent | 1473,8 procent | 1866,3 procent | 728,5 procent | 729,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 16,9 procent | 9,2 procent | -4,2 procent | -4,7 procent | -2,0 procent |
| Omsättningstillväxt | 12,2 procent | -19,3 procent | -71,6 procent | 16,3 procent | 93,4 procent |
| Omsättning per anställd | 1 691 000 kr | 1 365 000 kr | 388 000 kr | 451 000 kr | 873 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 734 000 kr | 701 000 kr | 526 000 kr | 508 000 kr | 804 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Bokekullsgatan 7Bc/o c/o Anders Bergstedt
41475 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva verksamhet inom fotografering samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 74200FotoverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 507 420 kr | 1 690 730 kr | 1 364 902 kr | 388 020 kr | 451 273 kr | 872 632 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 97 000 kr | 0 kr | - | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | - | 7 168 kr | 0 kr | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 162 778 kr | 185 548 kr | 178 170 kr | 185 363 kr | 125 641 kr | 130 432 kr |
| Personalkostnader | 681 879 kr | 733 737 kr | 700 553 kr | 526 070 kr | 508 364 kr | 804 283 kr |
| Avskrivningar | 29 472 kr | 25 288 kr | 4 608 kr | 0 kr | 1 989 kr | 5 902 kr |
| Rörelseresultat | 633 291 kr | 835 989 kr | 481 571 kr | -323 413 kr | -184 721 kr | -67 985 kr |
| Ränteintäkter | 0 kr | - | 139 kr | 3 652 kr | 19 444 kr | 20 kr |
| Räntekostnader | 1 393 kr | 0 kr | - | 28 kr | 178 kr | 4 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 631 898 kr | 835 989 kr | 318 045 kr | -156 124 kr | -165 455 kr | -67 969 kr |
| Bokslutsdispositioner | 128 925 kr | 0 kr | 200 000 kr | 0 kr | - | - |
| Skatt | 164 863 kr | 173 204 kr | 143 979 kr | 0 kr | - | - |
| Årets resultat | 595 960 kr | 662 785 kr | 374 066 kr | -156 124 kr | -165 455 kr | -67 969 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 1 574 429 kr | 1 749 141 kr | 1 902 926 kr | 2 224 533 kr | 2 352 056 kr | 2 346 154 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 29 896 kr | 4 608 kr | 0 kr | 0 kr | 27 523 kr | 21 621 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 544 533 kr | 1 744 533 kr | 1 902 926 kr | 2 224 533 kr | 2 324 533 kr | 2 324 533 kr |
| Omsättningstillgångar | 2 262 642 kr | 2 584 328 kr | 2 340 483 kr | 1 536 257 kr | 1 345 690 kr | 1 273 424 kr |
| Kortfristiga fordringar | 168 630 kr | 376 961 kr | 396 570 kr | 260 812 kr | 49 245 kr | 12 671 kr |
| Kassa och bank | 1 244 012 kr | 1 222 367 kr | 860 971 kr | 77 445 kr | 279 933 kr | 244 241 kr |
| Summa tillgångar | 3 837 071 kr | 4 333 469 kr | 4 243 409 kr | 3 760 790 kr | 3 697 746 kr | 3 619 578 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 3 447 750 kr | 3 910 535 kr | 4 084 600 kr | 3 678 476 kr | 3 513 021 kr | 3 445 053 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 2 801 790 kr | 3 197 750 kr | 3 660 534 kr | 3 784 600 kr | 3 628 476 kr | 3 463 022 kr |
| Årets resultat | 595 960 kr | 662 785 kr | 374 066 kr | -156 124 kr | -165 455 kr | -67 969 kr |
| Obeskattade reserver | 200 000 kr | 200 000 kr | 0 kr | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 189 321 kr | 222 934 kr | 158 809 kr | 82 314 kr | 184 725 kr | 174 525 kr |
| Leverantörsskulder | 0 kr | - | - | - | - | 587 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | - | - | - | - | 452 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 181 321 kr | 214 934 kr | 150 809 kr | 74 314 kr | 176 725 kr | 165 486 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 3 837 071 kr | 4 333 469 kr | 4 243 409 kr | 3 760 790 kr | 3 697 746 kr | 3 619 578 kr |
Ur årsredovisningen
Företagets bedriver verksamhet inom fotografering.
Företrädare
- Anders B
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Fotograf Anders Bergstedt AB för organisationsnummer?
Fotograf Anders Bergstedt AB har organisationsnummer 556875-8352 (5568758352).
Var ligger Fotograf Anders Bergstedt AB?
Fotograf Anders Bergstedt AB har sin registrerade adress Bokekullsgatan 7B, 41475 Göteborg.
Vilken bransch är Fotograf Anders Bergstedt AB verksamt i?
Fotograf Anders Bergstedt AB är registrerat i branschen fotoverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Fotograf Anders Bergstedt AB?
Fotograf Anders Bergstedt AB hade en nettoomsättning på 872 632 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Fotograf Anders Bergstedt AB?
Fotograf Anders Bergstedt AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Göteborg
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2011-12-13
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.