JDRN Invest AB
JDRN Invest AB har organisationsnummer 556876-0101 (5568760101)
Aktiebolag • Org.nr: 556876-0101
Om företaget
JDRN Invest AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2011. Huvudverksamheten klassificeras som frisörer och barberare enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 96210). Sidoverksamheter inkluderar uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler och datordrifttjänster.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 16 procent till 254 841 kr räkenskapsåret 2025 (301 780 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte JDRN Invest AB 254 841 kr och redovisade ett resultat på -501 707 kr. Rörelsemarginalen var -197,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 5,1 procent). Soliditeten var 72,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 52,3 procent). Kassalikviditeten var 397,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 188,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -197,2 procent | 5,1 procent | 0,3 procent till 12,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -196,9 procent | 4,9 procent | 0,2 procent till 12,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 72,2 procent | 52,3 procent | 31,4 procent till 69,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 397,8 procent | 188,0 procent | 103,0 procent till 315,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -556,0 procent | 20,9 procent | 1,0 procent till 46,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -15,6 procent | 2,6 procent | -5,4 procent till 11,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 255 000 kr | 799 000 kr | 597 000 kr till 1 018 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 95 000 kr | 463 000 kr | 321 000 kr till 586 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 3 234 av 3 580 aktiebolag inom frisörer och barberare.
- Plats 20 av 23 aktiebolag inom frisörer och barberare med säte i Sollentuna.
- Plats 1 838 av 2 848 aktiebolag med säte i Sollentuna.
- Plats 73 019 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 219 794 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 52,5 procent | 39,0 procent | 24,4 procent | 7,2 procent | -197,2 procent |
| Vinstmarginal | 52,4 procent | 38,7 procent | 24,6 procent | 7,6 procent | -196,9 procent |
| Soliditet | 72,9 procent | 82,9 procent | 88,3 procent | 89,1 procent | 72,2 procent |
| Kassalikviditet | 62,9 procent | 206,1 procent | 152,0 procent | 285,0 procent | 397,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 35,7 procent | 15,9 procent | 6,1 procent | 2,2 procent | -556,0 procent |
| Omsättningstillväxt | -22,6 procent | -29,1 procent | -35,0 procent | 16,7 procent | -15,6 procent |
| Omsättning per anställd | 561 000 kr | 398 000 kr | 258 000 kr | 302 000 kr | 255 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 0 kr | - | 53 000 kr | 39 000 kr | 95 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Sveavägen 140c/o Kennet Båth
11350 Stockholm
Bolag på samma adress
7 andra bolag har Sveavägen 140 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva hårvård, skönhetsbehandling, konsultationer inom IT och media, fastighetsförvaltning, uthyrning av lokaler, handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 725 013 kr | 561 152 kr | 397 866 kr | 258 494 kr | 301 780 kr | 254 841 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 107 670 kr | 133 031 kr | 0 kr | 9 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 76 118 kr | 57 891 kr | 146 407 kr | 49 159 kr | 44 644 kr | 64 315 kr |
| Övriga externa kostnader | 284 506 kr | 193 309 kr | 187 722 kr | 215 479 kr | 184 988 kr | 114 049 kr |
| Personalkostnader | 17 670 kr | 0 kr | - | 52 605 kr | 39 124 kr | 95 495 kr |
| Avskrivningar | 13 848 kr | 13 848 kr | 13 848 kr | 13 848 kr | 13 848 kr | -770 000 kr |
| Rörelseresultat | 331 342 kr | 294 655 kr | 155 255 kr | 63 134 kr | 21 856 kr | -502 460 kr |
| Ränteintäkter | 2 kr | 0 kr | 11 kr | 542 kr | 1 223 kr | 773 kr |
| Räntekostnader | 518 kr | 593 kr | 1 322 kr | 73 kr | 0 kr | 20 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 330 826 kr | 294 062 kr | 153 944 kr | 63 603 kr | 23 079 kr | -501 707 kr |
| Skatt | 73 633 kr | 62 978 kr | 31 746 kr | 13 538 kr | 5 856 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 257 193 kr | 231 084 kr | 122 198 kr | 50 065 kr | 17 223 kr | -501 707 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 758 802 kr | 744 954 kr | 776 106 kr | 762 258 kr | 703 410 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 758 802 kr | 744 954 kr | 776 106 kr | 762 258 kr | 703 410 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 83 832 kr | 143 120 kr | 152 566 kr | 166 350 kr | 185 380 kr | 124 949 kr |
| Varulager | 11 860 kr | 10 411 kr | 8 107 kr | 10 807 kr | 13 487 kr | 12 820 kr |
| Kortfristiga fordringar | 15 116 kr | 7 268 kr | 52 754 kr | 90 902 kr | 86 428 kr | 67 346 kr |
| Kassa och bank | 56 856 kr | 125 441 kr | 91 705 kr | 64 641 kr | 85 465 kr | 44 783 kr |
| Summa tillgångar | 842 634 kr | 888 074 kr | 928 672 kr | 928 608 kr | 888 790 kr | 124 949 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 416 379 kr | 647 463 kr | 769 661 kr | 819 726 kr | 791 949 kr | 90 241 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 109 186 kr | 366 379 kr | 597 463 kr | 719 661 kr | 724 726 kr | 541 948 kr |
| Årets resultat | 257 193 kr | 231 084 kr | 122 198 kr | 50 065 kr | 17 223 kr | -501 707 kr |
| Kortfristiga skulder | 74 323 kr | 211 111 kr | 70 079 kr | 102 362 kr | 60 321 kr | 28 188 kr |
| Leverantörsskulder | 6 766 kr | 6 679 kr | 24 189 kr | 54 204 kr | 11 132 kr | 11 196 kr |
| Skatteskulder | 25 341 kr | 32 231 kr | 0 kr | - | 5 856 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 42 216 kr | 172 201 kr | 39 667 kr | 41 629 kr | 43 333 kr | 12 905 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 842 634 kr | 888 074 kr | 928 672 kr | 928 608 kr | 888 790 kr | 124 949 kr |
Ur årsredovisningen
Verksamheten består av frisör och hårvårdsbehandling , uthyrning av lägenheter i fastigheten Filipstad Nykroppa 3:55 samt konsultation inom IT. Bolaget har under året minskande utveckling.
Under året har fastigheten Filipstad Nykroppa 3:55 avyttrats.
Företrädare
- Duangkaew B (styrelseledamot)
Undertecknad 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har JDRN Invest AB för organisationsnummer?
JDRN Invest AB har organisationsnummer 556876-0101 (5568760101).
Var ligger JDRN Invest AB?
JDRN Invest AB har sin registrerade adress Sveavägen 140, 11350 Stockholm.
Vilken bransch är JDRN Invest AB verksamt i?
JDRN Invest AB är registrerat i branschen frisörer och barberare enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter JDRN Invest AB?
JDRN Invest AB hade en nettoomsättning på 254 841 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har JDRN Invest AB?
JDRN Invest AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Sollentuna
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2011-12-13
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.