Metallurgia AB
Metallurgia AB har organisationsnummer 556878-1628 (5568781628)
Aktiebolag • Org.nr: 556878-1628
Om företaget
Metallurgia AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Sorunda. Verksamheten startade 2011. Huvudverksamheten klassificeras som teknisk konsultverksamhet inom industriteknik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 71122).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 67 procent till 133 208 kr räkenskapsåret 2025 (401 696 kr föregående år).
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då bolaget tillfälligt dragit ner på antal uppdrag under året.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Metallurgia AB 133 208 kr och redovisade ett resultat på 342 kr. Rörelsemarginalen var 1,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 22,1 procent). Soliditeten var 60,7 procent, under branschens median (median 63,9 procent). Kassalikviditeten var 254,4 procent, under branschens median (median 318,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 1,4 procent | 22,1 procent | 6,9 procent till 38,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 1,4 procent | 23,3 procent | 7,6 procent till 40,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 60,7 procent | 63,9 procent | 44,8 procent till 83,0 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 254,4 procent | 318,8 procent | 190,7 procent till 657,9 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 0,9 procent | 23,6 procent | 0,1 procent till 55,5 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -66,8 procent | -0,8 procent | -26,4 procent till 17,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 133 000 kr | 1 191 000 kr | 705 000 kr till 1 652 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 49 000 kr | 692 000 kr | 334 000 kr till 899 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 3 825 av 5 115 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom industriteknik.
- Plats 297 av 423 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom industriteknik med säte i Stockholm.
- Plats 44 798 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 79 830 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 240 054 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 2,9 procent | 9,7 procent | -10,3 procent | 1,0 procent | 1,4 procent |
| Vinstmarginal | 2,9 procent | 9,6 procent | -10,1 procent | 1,1 procent | 1,4 procent |
| Soliditet | 71,5 procent | 45,5 procent | 36,8 procent | 35,0 procent | 60,7 procent |
| Kassalikviditet | 351,1 procent | 183,4 procent | 158,3 procent | 153,8 procent | 254,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 11,5 procent | 28,5 procent | -81,9 procent | 9,6 procent | 0,9 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 5,2 procent | 49,9 procent | 41,4 procent | -66,8 procent |
| Omsättning per anställd | - | - | 284 000 kr | 402 000 kr | 133 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | - | 174 000 kr | 267 000 kr | 49 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Segersängsvägen 3c/o C/o Björn Glaser
14896 Sorunda
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva konsultverksamhet inom processteknik, utformning och uppdragsforskning inom metallurgi. Utveckling av metallurgiska instrument och försäljning av relaterade produkter. Analytiska tjänster samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 180 156 kr | 189 520 kr | 284 020 kr | 401 696 kr | 133 208 kr |
| Övriga externa kostnader | 120 983 kr | 99 372 kr | 138 438 kr | 129 066 kr | 81 051 kr |
| Personalkostnader | 53 877 kr | 71 715 kr | 173 555 kr | 266 920 kr | 49 268 kr |
| Rörelseresultat | 5 252 kr | 18 433 kr | -29 251 kr | 3 962 kr | 1 831 kr |
| Ränteintäkter | 0 kr | 22 kr | 490 kr | 448 kr | 43 kr |
| Räntekostnader | 0 kr | 271 kr | 6 kr | 0 kr | 64 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 5 252 kr | 18 184 kr | -28 767 kr | 4 410 kr | 1 810 kr |
| Skatt | - | - | - | 673 kr | 1 468 kr |
| Årets resultat | 5 252 kr | 18 184 kr | -28 767 kr | 3 737 kr | 342 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Omsättningstillgångar | 63 925 kr | 140 549 kr | 95 388 kr | 111 139 kr | 64 620 kr |
| Kortfristiga fordringar | 49 273 kr | 105 893 kr | 40 267 kr | 75 006 kr | 11 224 kr |
| Kassa och bank | 14 652 kr | 34 656 kr | 55 121 kr | 36 133 kr | 53 396 kr |
| Summa tillgångar | 63 925 kr | 140 549 kr | 95 388 kr | 111 139 kr | 64 620 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 45 720 kr | 63 904 kr | 35 137 kr | 38 874 kr | 39 216 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | -9 532 kr | -4 280 kr | 13 904 kr | -14 863 kr | -11 126 kr |
| Årets resultat | 5 252 kr | 18 184 kr | -28 767 kr | 3 737 kr | 342 kr |
| Kortfristiga skulder | 18 205 kr | 76 645 kr | 60 251 kr | 72 265 kr | 25 404 kr |
| Leverantörsskulder | 1 111 kr | 904 kr | 1 031 kr | 1 130 kr | 936 kr |
| Skatteskulder | - | - | - | 673 kr | 2 141 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 1 494 kr | 3 741 kr | 51 520 kr | 58 962 kr | 10 327 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 63 925 kr | 140 549 kr | 95 388 kr | 111 139 kr | 64 620 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver konsultverksamhet inom processteknik, utformning och uppdragsforskning inom metallurgi. Utveckling av metallurgiska instrument och försäljning av relaterade produkter. Analytiska tjänster samt därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Bokfört totalt eget kapital har gått under halva aktiekapitalet en gång under året varvid kontrollbalansräkning har upprättats. Kontrollbalansräkningen visade att mer än halva aktiekapitalet INTE varit förbrukat.
Företrädare
- Björn G
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Metallurgia AB för organisationsnummer?
Metallurgia AB har organisationsnummer 556878-1628 (5568781628).
Var ligger Metallurgia AB?
Metallurgia AB har sin registrerade adress Segersängsvägen 3, 14896 Sorunda.
Vilken bransch är Metallurgia AB verksamt i?
Metallurgia AB är registrerat i branschen teknisk konsultverksamhet inom industriteknik enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Metallurgia AB?
Metallurgia AB hade en nettoomsättning på 133 208 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Metallurgia AB?
Metallurgia AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2011-12-22
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.