Svalaro Management AB
Svalaro Management AB har organisationsnummer 556878-2899 (5568782899)
Aktiebolag • Org.nr: 556878-2899
Om företaget
Svalaro Management AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Kärna. Verksamheten startade 2011. Huvudverksamheten klassificeras som diverse övrig tillverkning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 32990).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Svalaro Management AB 0 kr och redovisade ett resultat på -10 956 kr. Soliditeten var 100,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 56,4 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 100,0 procent | 56,4 procent | 31,2 procent till 87,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -45,6 procent | 13,1 procent | 0,2 procent till 31,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 230 av 267 aktiebolag inom diverse övrig tillverkning.
- Plats 3 av 3 aktiebolag inom diverse övrig tillverkning med säte i Kungälv.
- Plats 1 427 av 1 634 aktiebolag med säte i Kungälv.
- Plats 46 550 av 54 764 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 284 287 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 61,8 procent | 76,9 procent | 82,6 procent | 77,8 procent | 100,0 procent |
| Kassalikviditet | 7,3 procent | 4,6 procent | 4,7 procent | 4,7 procent | - |
| Avkastning på eget kapital | -38,2 procent | -3,6 procent | 30,1 procent | -36,1 procent | -45,6 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Tronnum 360c/o Svante Olsson
44273 Kärna
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Tronnum 360 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta fastigheter och värdepapper, samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 32990Diverse övrig tillverkningHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | - | - | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 15 576 kr | 13 119 kr | 1 200 kr | 23 819 kr | 12 631 kr | 10 958 kr |
| Rörelseresultat | -15 576 kr | -13 119 kr | -1 200 kr | -23 819 kr | -12 631 kr | -10 958 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 3 kr | 2 kr | 2 kr | 2 kr |
| Räntekostnader | - | 71 kr | 3 kr | 0 kr | - | - |
| Resultat efter finansiella poster | -15 576 kr | -13 190 kr | -1 200 kr | -23 817 kr | -12 629 kr | -10 956 kr |
| Bokslutsdispositioner | 16 000 kr | 0 kr | - | 38 138 kr | 0 kr | - |
| Skatt | 89 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Årets resultat | 335 kr | -13 190 kr | -1 200 kr | 14 321 kr | -12 629 kr | -10 956 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 60 265 kr | 54 265 kr | 42 846 kr | 57 165 kr | 44 534 kr | 23 878 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 60 265 kr | 54 265 kr | 42 846 kr | 57 165 kr | 44 534 kr | 23 878 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 887 kr | 1 552 kr | 463 kr | 465 kr | 467 kr | 167 kr |
| Kortfristiga fordringar | 22 kr | 50 kr | 161 kr | 163 kr | 165 kr | 167 kr |
| Kassa och bank | 1 865 kr | 1 502 kr | 302 kr | 302 kr | 302 kr | 0 kr |
| Summa tillgångar | 62 152 kr | 55 817 kr | 43 309 kr | 57 630 kr | 45 001 kr | 24 045 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 47 699 kr | 34 509 kr | 33 309 kr | 47 630 kr | 35 001 kr | 24 045 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | -2 636 kr | -2 301 kr | -15 491 kr | -16 691 kr | -2 370 kr | -14 999 kr |
| Årets resultat | 335 kr | -13 190 kr | -1 200 kr | 14 321 kr | -12 629 kr | -10 956 kr |
| Kortfristiga skulder | 14 453 kr | 21 308 kr | 10 000 kr | 10 000 kr | 10 000 kr | 0 kr |
| Leverantörsskulder | 2 563 kr | 11 219 kr | 0 kr | - | - | - |
| Skatteskulder | 1 890 kr | 89 kr | 0 kr | - | - | - |
| Summa eget kapital och skulder | 62 152 kr | 55 817 kr | 43 309 kr | 57 630 kr | 45 001 kr | 24 045 kr |
Företrädare
- Svante O
Undertecknad i Kungälv 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Svalaro Management AB för organisationsnummer?
Svalaro Management AB har organisationsnummer 556878-2899 (5568782899).
Var ligger Svalaro Management AB?
Svalaro Management AB har sin registrerade adress Tronnum 360, 44273 Kärna.
Vilken bransch är Svalaro Management AB verksamt i?
Svalaro Management AB är registrerat i branschen diverse övrig tillverkning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Svalaro Management AB?
Svalaro Management AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Kungälv
- Län
- Västra Götalands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Avregistrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2011-12-22
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.