Velus Group AB
Velus Group AB har organisationsnummer 556878-3095 (5568783095)
Aktiebolag • Org.nr: 556878-3095
Om företaget
Velus Group AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Adress Saknas. Verksamheten startade 2011. Huvudverksamheten klassificeras som partihandel med parfym och kosmetika enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 46450).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Velus Group AB 0 kr och redovisade ett resultat på -11 972 kr. Soliditeten var 7,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 38,9 procent). Kassalikviditeten var 108,2 procent, under branschens median (median 134,9 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 7,6 procent | 38,9 procent | 12,0 procent till 69,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 108,2 procent | 134,9 procent | 55,2 procent till 337,4 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -26,3 procent | -2,3 procent | -54,6 procent till 23,9 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 241 av 287 aktiebolag inom partihandel med parfym och kosmetika.
- Plats 58 av 71 aktiebolag inom partihandel med parfym och kosmetika med säte i Stockholm.
- Plats 53 896 av 66 314 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 95 469 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 284 287 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -56,3 procent | 18,8 procent | 87,6 procent | - | - |
| Vinstmarginal | -108,5 procent | 10,4 procent | 87,8 procent | - | - |
| Soliditet | 8,7 procent | 15,8 procent | 76,0 procent | 7,6 procent | 7,6 procent |
| Kassalikviditet | 44,2 procent | 118,8 procent | 416,7 procent | 108,2 procent | 108,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | -1106,4 procent | 50,6 procent | 57,6 procent | -26,0 procent | -26,3 procent |
| Omsättningstillväxt | -28,4 procent | -3,4 procent | -68,2 procent | -100,0 procent | - |
| Omsättning per anställd | 521 000 kr | 503 000 kr | 320 000 kr | - | - |
| Personalkostnad per anställd | 272 000 kr | 231 000 kr | 1 000 kr | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
99999 Adress SaknasVerksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva import av kosmetika och hudvårdsprodukter. Bolaget ska även äga och förvalta andra bolag och värdepapper och fastigheter, samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 46450Partihandel med parfym och kosmetikaHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 271 688 kr | 1 453 528 kr | 1 041 217 kr | 1 005 762 kr | 319 998 kr | 0 kr | 0 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 72 667 kr | 138 900 kr | 270 050 kr | 1 185 940 kr | 4 889 kr | 0 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 776 718 kr | 394 642 kr | 852 505 kr | 346 580 kr | 29 268 kr | 11 840 kr | 11 914 kr |
| Personalkostnader | 706 565 kr | 635 059 kr | 543 962 kr | 462 112 kr | 1 400 kr | 0 kr | - |
| Rörelseresultat | 285 692 kr | 153 570 kr | -586 028 kr | 189 117 kr | 280 360 kr | -11 840 kr | -11 914 kr |
| Ränteintäkter | 0 kr | - | - | 2 kr | 404 kr | 4 kr | 2 kr |
| Räntekostnader | 61 314 kr | 56 083 kr | 65 388 kr | 84 414 kr | 194 kr | 0 kr | 60 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 224 378 kr | 97 487 kr | -1 129 317 kr | 104 705 kr | 280 570 kr | -11 836 kr | -11 972 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr | - | - | - | - | - | - |
| Årets resultat | 224 378 kr | 97 487 kr | -1 129 317 kr | 104 705 kr | 280 570 kr | -11 836 kr | -11 972 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 108 000 kr | 108 000 kr | 108 000 kr | 0 kr | - | - | - |
| Finansiella anläggningstillgångar | 108 000 kr | 108 000 kr | 108 000 kr | 0 kr | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 2 325 814 kr | 2 415 190 kr | 1 070 763 kr | 1 309 237 kr | 641 223 kr | 602 387 kr | 602 015 kr |
| Varulager | 573 054 kr | 736 196 kr | 594 370 kr | 0 kr | - | - | - |
| Kortfristiga fordringar | 1 402 170 kr | 1 636 083 kr | 391 826 kr | 1 032 133 kr | 602 007 kr | 602 011 kr | 602 013 kr |
| Kassa och bank | 350 590 kr | 42 911 kr | 84 567 kr | 277 104 kr | 39 216 kr | 376 kr | 2 kr |
| Summa tillgångar | 2 433 814 kr | 2 523 190 kr | 1 178 763 kr | 1 309 237 kr | 641 223 kr | 602 387 kr | 602 015 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 655 904 kr | 753 391 kr | 102 075 kr | 206 779 kr | 487 349 kr | 45 513 kr | 45 541 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 381 526 kr | 605 904 kr | 1 181 392 kr | 52 074 kr | 156 779 kr | 7 349 kr | 7 513 kr |
| Årets resultat | 224 378 kr | 97 487 kr | -1 129 317 kr | 104 705 kr | 280 570 kr | -11 836 kr | -11 972 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 155 750 kr | 1 147 639 kr | 1 076 688 kr | 1 102 458 kr | 153 874 kr | 556 874 kr | 556 474 kr |
| Leverantörsskulder | 76 732 kr | 0 kr | 119 681 kr | 7 000 kr | 17 324 kr | 17 324 kr | 17 324 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 283 655 kr | 361 163 kr | 51 079 kr | 39 149 kr | 136 550 kr | 539 549 kr | 539 149 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 433 814 kr | 2 523 190 kr | 1 178 763 kr | 1 309 237 kr | 641 223 kr | 602 387 kr | 602 015 kr |
Företrädare
- Henrik S
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Velus Group AB för organisationsnummer?
Velus Group AB har organisationsnummer 556878-3095 (5568783095).
Var ligger Velus Group AB?
Velus Group AB har sin registrerade adress 99999 Adress Saknas.
Vilken bransch är Velus Group AB verksamt i?
Velus Group AB är registrerat i branschen partihandel med parfym och kosmetika enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Velus Group AB?
Velus Group AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2011-12-22
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.