Elmséns Måleri AB

Elmséns Måleri AB har organisationsnummer 556879-8846 (5568798846)

Aktiebolag • Org.nr: 556879-8846

MåleriarbetenStrömstad

Aktivt företagVerksamt sedan 2012Godkänd för F-skattMomsregistreradRegistrerad arbetsgivare★★★★★ 5.0 (2 recensioner)

Om företaget

Elmséns Måleri AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Strömstad. Verksamheten startade 2012. Huvudverksamheten klassificeras som måleriarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43341). På Google Maps är verksamheten listad som målare.

Kontaktuppgifter

Kategori: Målare

Telefon: +4652621491

Ekonomi

688 000 krOmsättning▲ 1 procent
156 662 krÅrets resultat
1Antal anställda
55,4 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2025.

Omsättningen ökade 1 procent till 688 000 kr räkenskapsåret 2025 (681 000 kr föregående år).

2024:

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2025 omsatte Elmséns Måleri AB 688 000 kr och redovisade ett resultat på 156 662 kr. Rörelsemarginalen var 38,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 8,0 procent). Soliditeten var 55,4 procent, över branschens median (median 52,6 procent). Kassalikviditeten var 263,8 procent, över branschens median (median 233,4 procent).

Nyckeltal 2025BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal38,2 procent8,0 procent1,4 procent till 17,3 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Vinstmarginal38,5 procent7,8 procent1,1 procent till 17,3 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Soliditet55,4 procent52,6 procent32,9 procent till 71,4 procentöver branschens median
Kassalikviditet263,8 procent233,4 procent148,9 procent till 400,6 procentöver branschens median
Avkastning på eget kapital37,7 procent25,3 procent2,7 procent till 55,6 procentöver branschens median
Omsättningstillväxt1,0 procent6,1 procent-15,0 procent till 32,1 procentUnder branschens median
Omsättning per anställd688 000 kr1 089 000 kr770 000 kr till 1 471 000 krLägre än tre av fyra bolag i branschen
Personalkostnad per anställd22 000 kr546 000 kr388 000 kr till 675 000 krLägre än tre av fyra bolag i branschen

Storlek efter omsättning

  • Plats 1 642 av 2 147 aktiebolag inom måleriarbeten.
  • Plats 4 av 4 aktiebolag inom måleriarbeten med säte i Strömstad.
  • Plats 301 av 504 aktiebolag med säte i Strömstad.
  • Plats 28 459 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
  • Plats 172 139 av 334 673 aktiebolag i Sverige.

Nyckeltal per år

Nyckeltal20212022202320242025
Rörelsemarginal16,7 procent25,6 procent31,3 procent31,7 procent38,2 procent
Vinstmarginal16,6 procent25,6 procent31,3 procent32,2 procent38,5 procent
Soliditet18,0 procent47,8 procent79,3 procent84,2 procent55,4 procent
Kassalikviditet1703,1 procent755,1 procent482,7 procent594,5 procent263,8 procent
Avkastning på eget kapital79,9 procent78,9 procent69,3 procent39,8 procent37,7 procent
Omsättningstillväxt19,4 procent-20,0 procent-5,0 procent-45,3 procent1,0 procent
Omsättning per anställd1 640 000 kr1 312 000 kr1 246 000 kr681 000 kr688 000 kr
Personalkostnad per anställd679 000 kr453 000 kr405 000 kr167 000 kr22 000 kr

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Gibberöd 2
45294 Strömstad

Verksamhetsbeskrivning

Aktiebolaget skall bedriva försäljning av tjänster och varor inom måleri och tapetsering och därmed förenlig verksamhet.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post2019202020212022202320242025
Nettoomsättning1 904 772 kr1 373 827 kr1 639 571 kr1 312 399 kr1 246 298 kr681 204 kr688 255 kr
Övriga rörelseintäkter0 kr-8 740 kr0 kr---
Råvaror och förnödenheter649 280 kr372 066 kr462 175 kr269 722 kr240 323 kr86 869 kr231 503 kr
Övriga externa kostnader216 778 kr206 415 kr207 158 kr233 776 kr210 754 kr184 019 kr143 952 kr
Personalkostnader584 406 kr627 660 kr679 114 kr452 738 kr405 244 kr167 062 kr22 456 kr
Avskrivningar25 887 kr25 887 kr25 887 kr20 487 kr0 kr27 500 kr27 500 kr
Rörelseresultat428 421 kr141 799 kr273 977 kr335 676 kr389 977 kr215 754 kr262 844 kr
Ränteintäkter1 020 kr0 kr-23 kr191 kr3 747 kr2 131 kr
Räntekostnader19 973 kr124 kr618 kr3 kr287 kr15 kr-6 kr
Resultat efter finansiella poster409 468 kr141 675 kr273 359 kr335 696 kr389 881 kr219 486 kr264 981 kr
Bokslutsdispositioner------13 750 kr-67 375 kr
Skatt88 730 kr30 432 kr56 820 kr69 722 kr80 593 kr42 866 kr40 944 kr
Årets resultat320 738 kr111 243 kr216 539 kr265 974 kr309 288 kr162 870 kr156 662 kr

Balansräkning

Post2019202020212022202320242025
Tillgångar
Anläggningstillgångar72 261 kr46 374 kr20 487 kr0 kr0 kr110 000 kr82 500 kr
Materiella anläggningstillgångar72 261 kr46 374 kr20 487 kr0 kr0 kr110 000 kr82 500 kr
Omsättningstillgångar1 456 815 kr1 351 022 kr1 487 390 kr704 421 kr562 977 kr376 258 kr667 597 kr
Kortfristiga fordringar116 933 kr83 489 kr54 646 kr51 212 kr29 839 kr89 505 kr42 504 kr
Kassa och bank1 339 882 kr1 267 533 kr1 432 744 kr653 209 kr533 138 kr286 753 kr625 093 kr
Summa tillgångar1 529 076 kr1 397 396 kr1 507 877 kr704 421 kr562 977 kr486 258 kr750 097 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital478 302 kr264 545 kr271 084 kr337 058 kr446 346 kr409 216 kr415 878 kr
Aktiekapital50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr
Balanserat resultat107 564 kr103 302 kr4 545 kr21 084 kr87 058 kr196 346 kr209 216 kr
Årets resultat320 738 kr111 243 kr216 539 kr265 974 kr309 288 kr162 870 kr156 662 kr
Obeskattade reserver-----13 750 kr81 125 kr
Kortfristiga skulder186 293 kr140 223 kr87 333 kr93 293 kr116 631 kr63 292 kr253 094 kr
Leverantörsskulder34 130 kr76 115 kr35 345 kr28 696 kr23 566 kr9 723 kr11 897 kr
Skatteskulder43 172 kr36 344 kr0 kr-2 051 kr0 kr8 162 kr
Övriga kortfristiga skulder101 991 kr20 764 kr41 988 kr54 597 kr81 014 kr43 569 kr223 035 kr
Summa eget kapital och skulder1 529 076 kr1 397 396 kr1 507 877 kr704 421 kr562 977 kr486 258 kr750 097 kr

Ur årsredovisningen

Väsentliga händelser efter räkenskapsårets slut
Inga väsentliga händelser har inträffat efter räkenskapsårets slut.

Företrädare

  • Robert E

Undertecknad 2026.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2012-01-04
Registrerat hos Bolagsverket
Elmséns Måleri AB
2012-01-05
Registrerat hos Skatteverket

Vanliga frågor

Vad har Elmséns Måleri AB för organisationsnummer?

Elmséns Måleri AB har organisationsnummer 556879-8846 (5568798846).

Var ligger Elmséns Måleri AB?

Elmséns Måleri AB har sin registrerade adress Gibberöd 2, 45294 Strömstad.

Vilken bransch är Elmséns Måleri AB verksamt i?

Elmséns Måleri AB är registrerat i branschen måleriarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter Elmséns Måleri AB?

Elmséns Måleri AB hade en nettoomsättning på 688 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Hur många anställda har Elmséns Måleri AB?

Elmséns Måleri AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Strömstad
Län
Västra Götalands län
Ägarkategori
Privat svenskt utan koncern
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2012-01-04
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb, Gmb • Senast hämtad: 2026-11-06

Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar