Tommys Fönster Måleri & Snickeri AB

Tommys Fönster Måleri & Snickeri AB har organisationsnummer 556880-2333 (5568802333)

Aktiebolag • Org.nr: 556880-2333

ByggnadssnickeriarbetenFärjestaden

Aktivt företagVerksamt sedan 2012Godkänd för F-skattMomsregistreradRegistrerad arbetsgivare

Om företaget

Tommys Fönster Måleri & Snickeri AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Färjestaden. Verksamheten startade 2012. Huvudverksamheten klassificeras som byggnadssnickeriarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43320). Företaget bedriver även verksamhet inom måleriarbeten.

Ekonomi

661 000 krOmsättning▲ 13 procent
192 309 krÅrets resultat
1Antal anställda
89,5 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2025.

Omsättningen ökade 13 procent till 661 000 kr räkenskapsåret 2025 (583 000 kr föregående år).

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2025 omsatte Tommys Fönster Måleri & Snickeri AB 661 000 kr och redovisade ett resultat på 192 309 kr. Rörelsemarginalen var 36,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 5,5 procent). Soliditeten var 89,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 47,9 procent). Kassalikviditeten var 951,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 201,1 procent).

Nyckeltal 2025BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal36,7 procent5,5 procent0,3 procent till 13,7 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Vinstmarginal36,6 procent5,3 procent0,1 procent till 13,6 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Soliditet89,5 procent47,9 procent26,6 procent till 70,6 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Kassalikviditet951,3 procent201,1 procent127,1 procent till 371,4 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Avkastning på eget kapital62,5 procent20,6 procent-0,3 procent till 51,6 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Omsättningstillväxt13,4 procent5,2 procent-21,6 procent till 37,6 procentöver branschens median
Omsättning per anställd661 000 kr1 229 000 kr749 000 kr till 1 961 000 krLägre än tre av fyra bolag i branschen
Personalkostnad per anställd325 000 kr512 000 kr316 000 kr till 645 000 krUnder branschens median

Storlek efter omsättning

  • Plats 4 445 av 6 361 aktiebolag inom byggnadssnickeriarbeten.
  • Plats 8 av 11 aktiebolag inom byggnadssnickeriarbeten med säte i Mörbylånga.
  • Plats 154 av 312 aktiebolag med säte i Mörbylånga.
  • Plats 2 786 av 5 016 aktiebolag i Kalmar län.
  • Plats 174 645 av 334 673 aktiebolag i Sverige.

Nyckeltal per år

Nyckeltal20212022202320242025
Rörelsemarginal12,9 procent-3,5 procent1,7 procent23,5 procent36,7 procent
Vinstmarginal12,7 procent-3,8 procent1,5 procent23,3 procent36,6 procent
Soliditet79,2 procent53,4 procent58,7 procent85,7 procent89,5 procent
Kassalikviditet448,7 procent209,8 procent308,2 procent698,3 procent951,3 procent
Avkastning på eget kapital31,9 procent-20,9 procent7,8 procent52,1 procent62,5 procent
Omsättningstillväxt-47,4 procent1,0 procent-25,2 procent-26,8 procent13,4 procent
Omsättning per anställd1 053 000 kr1 064 000 kr796 000 kr583 000 kr661 000 kr
Personalkostnad per anställd453 000 kr573 000 kr612 000 kr360 000 kr325 000 kr

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Kaptens Julins Väg 6
38690 Färjestaden

Verksamhetsbeskrivning

Aktiebolaget ska bedriva verksamhet inom bygg, snickeri, måleri, fönsterrenovering, handel med värdepapper, förvaltning av fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post202020212022202320242025
Nettoomsättning1 999 756 kr1 053 467 kr1 064 354 kr796 243 kr583 492 kr661 098 kr
Övriga rörelseintäkter83 075 kr0 kr----
Övriga externa kostnader231 783 kr113 528 kr82 319 kr72 955 kr59 755 kr62 541 kr
Personalkostnader639 636 kr453 004 kr572 929 kr612 448 kr359 664 kr325 278 kr
Avskrivningar12 899 kr12 899 kr12 899 kr12 899 kr2 086 kr0 kr
Rörelseresultat285 371 kr136 186 kr-37 761 kr13 895 kr136 927 kr242 865 kr
Ränteintäkter---20 kr1 132 kr1 132 kr
Räntekostnader2 233 kr1 907 kr2 150 kr1 908 kr2 152 kr1 886 kr
Resultat efter finansiella poster283 138 kr134 279 kr-39 911 kr12 007 kr135 907 kr242 111 kr
Bokslutsdispositioner8 535 kr0 kr----
Skatt63 596 kr28 735 kr0 kr-23 671 kr49 802 kr
Årets resultat228 077 kr105 544 kr-39 911 kr12 007 kr112 236 kr192 309 kr

Balansräkning

Post202020212022202320242025
Tillgångar
Anläggningstillgångar40 783 kr27 884 kr14 985 kr2 086 kr0 kr0 kr
Materiella anläggningstillgångar40 783 kr27 884 kr14 985 kr2 086 kr0 kr0 kr
Omsättningstillgångar637 181 kr390 276 kr343 233 kr258 854 kr251 539 kr343 983 kr
Kortfristiga fordringar306 999 kr103 872 kr343 233 kr258 854 kr149 227 kr85 626 kr
Kassa och bank330 182 kr286 404 kr0 kr-102 312 kr258 357 kr
Summa tillgångar677 964 kr418 160 kr358 218 kr260 940 kr251 539 kr343 983 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital425 639 kr331 183 kr191 272 kr153 279 kr215 515 kr307 824 kr
Aktiekapital50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr
Balanserat resultat147 562 kr175 639 kr181 183 kr91 272 kr53 279 kr65 515 kr
Årets resultat228 077 kr105 544 kr-39 911 kr12 007 kr112 236 kr192 309 kr
Obeskattade reserver0 kr-----
Kortfristiga skulder252 325 kr86 977 kr163 580 kr83 992 kr36 024 kr36 159 kr
Leverantörsskulder111 547 kr4 931 kr122 479 kr353 kr2 596 kr5 273 kr
Skatteskulder31 129 kr28 908 kr0 kr13 413 kr13 154 kr16 021 kr
Övriga kortfristiga skulder68 227 kr50 648 kr41 101 kr70 226 kr20 274 kr14 865 kr
Summa eget kapital och skulder677 964 kr418 160 kr358 218 kr260 940 kr251 539 kr343 983 kr

Företrädare

  • Tommy C

Undertecknad i Färjestaden 2026.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2012-01-10
Registrerat hos Bolagsverket
Tommys Fönster Måleri & Snickeri AB
2012-01-12
Registrerat hos Skatteverket

Vanliga frågor

Vad har Tommys Fönster Måleri & Snickeri AB för organisationsnummer?

Tommys Fönster Måleri & Snickeri AB har organisationsnummer 556880-2333 (5568802333).

Var ligger Tommys Fönster Måleri & Snickeri AB?

Tommys Fönster Måleri & Snickeri AB har sin registrerade adress Kaptens Julins Väg 6, 38690 Färjestaden.

Vilken bransch är Tommys Fönster Måleri & Snickeri AB verksamt i?

Tommys Fönster Måleri & Snickeri AB är registrerat i branschen byggnadssnickeriarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter Tommys Fönster Måleri & Snickeri AB?

Tommys Fönster Måleri & Snickeri AB hade en nettoomsättning på 661 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Hur många anställda har Tommys Fönster Måleri & Snickeri AB?

Tommys Fönster Måleri & Snickeri AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Föreslår Tommys Fönster Måleri & Snickeri AB någon utdelning?

Styrelsen i Tommys Fönster Måleri & Snickeri AB föreslog en utdelning på 150 000 kr för räkenskapsåret 2025.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Mörbylånga
Län
Kalmar län
Ägarkategori
Privat svenskt utan koncern
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2012-01-10
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb • Senast hämtad: 2026-11-05

Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar