MultiMontage i Stockholm AB
MultiMontage i Stockholm AB har organisationsnummer 556880-4735 (5568804735)
Aktiebolag • Org.nr: 556880-4735
Om företaget
MultiMontage i Stockholm AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Sollentuna. Verksamheten startade 2012. Huvudverksamheten klassificeras som byggnadssnickeriarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43320). Företaget bedriver även verksamhet inom fastighetsrelaterad stödverksamhet.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 96 procent till 31 088 kr räkenskapsåret 2025 (849 270 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte MultiMontage i Stockholm AB 31 088 kr och redovisade ett resultat på -18 417 kr. Soliditeten var 84,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 47,9 procent). Kassalikviditeten var 637,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 201,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 84,3 procent | 47,9 procent | 26,6 procent till 70,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 637,8 procent | 201,1 procent | 127,1 procent till 371,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -72,1 procent | 20,6 procent | -0,3 procent till 51,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -96,3 procent | 5,2 procent | -21,6 procent till 37,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 31 000 kr | 1 229 000 kr | 749 000 kr till 1 961 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 1 000 kr | 512 000 kr | 316 000 kr till 645 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 5 787 av 6 361 aktiebolag inom byggnadssnickeriarbeten.
- Plats 34 av 39 aktiebolag inom byggnadssnickeriarbeten med säte i Sollentuna.
- Plats 2 225 av 2 848 aktiebolag med säte i Sollentuna.
- Plats 88 994 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 266 615 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 4,1 procent | -8,1 procent | -206,8 procent | -6,3 procent | - |
| Vinstmarginal | 3,9 procent | -8,2 procent | -206,7 procent | -6,4 procent | - |
| Soliditet | 39,0 procent | 39,1 procent | 8,1 procent | 9,2 procent | 84,3 procent |
| Kassalikviditet | 305,0 procent | 377,1 procent | 133,1 procent | 110,1 procent | 637,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 15,6 procent | -33,9 procent | -1870,0 procent | -216,5 procent | -72,1 procent |
| Omsättningstillväxt | 29,6 procent | -8,2 procent | -89,4 procent | 275,4 procent | -96,3 procent |
| Omsättning per anställd | 2 331 000 kr | 2 139 000 kr | 226 000 kr | 849 000 kr | 31 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 439 000 kr | 442 000 kr | 201 000 kr | 18 000 kr | 1 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Jupitervägen 2319147 Sollentuna
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva bygg- och montagearbeten, fastighets- underhåll, skötsel och fastighetsförvärv och därmed förenlig verksamhet, bolaget ska även bedriva handel med värdepapper.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 279 425 kr | 1 798 687 kr | 2 330 870 kr | 2 139 065 kr | 226 210 kr | 849 270 kr | 31 088 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 20 555 kr | 0 kr | - | - | 4 589 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 1 362 603 kr | 1 047 021 kr | 1 333 186 kr | 1 479 466 kr | 293 823 kr | 629 612 kr | 27 053 kr |
| Övriga externa kostnader | 344 188 kr | 425 967 kr | 469 923 kr | 376 248 kr | 199 123 kr | 254 619 kr | 25 752 kr |
| Personalkostnader | 457 696 kr | 349 782 kr | 439 234 kr | 442 165 kr | 201 063 kr | 18 332 kr | 1 284 kr |
| Avskrivningar | 15 266 kr | 15 266 kr | 14 334 kr | 14 181 kr | 0 kr | - | - |
| Rörelseresultat | 99 672 kr | -39 349 kr | 94 748 kr | -172 995 kr | -467 799 kr | -53 293 kr | -18 412 kr |
| Ränteintäkter | - | 24 kr | 50 kr | 0 kr | 634 kr | 38 kr | 2 kr |
| Räntekostnader | 2 904 kr | 3 196 kr | 3 048 kr | 2 902 kr | 342 kr | 988 kr | 7 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 96 768 kr | -42 521 kr | 91 750 kr | -175 897 kr | -467 507 kr | -54 243 kr | -18 417 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr | 65 907 kr | 0 kr | 77 450 kr | 0 kr | - | - |
| Skatt | 23 840 kr | 10 412 kr | 31 189 kr | 0 kr | - | - | - |
| Årets resultat | 72 928 kr | 12 974 kr | 60 561 kr | -98 447 kr | -467 507 kr | -54 243 kr | -18 417 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 43 783 kr | 28 516 kr | 14 182 kr | 0 kr | - | - | - |
| Materiella anläggningstillgångar | 43 783 kr | 28 516 kr | 14 182 kr | 0 kr | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 035 548 kr | 705 778 kr | 982 640 kr | 741 116 kr | 310 084 kr | 273 351 kr | 30 290 kr |
| Kortfristiga fordringar | 67 295 kr | 134 113 kr | 115 795 kr | 133 518 kr | 66 129 kr | 6 346 kr | 777 kr |
| Kassa och bank | 968 253 kr | 571 665 kr | 866 845 kr | 607 598 kr | 243 955 kr | 267 005 kr | 29 513 kr |
| Summa tillgångar | 1 079 331 kr | 734 294 kr | 996 822 kr | 741 116 kr | 310 084 kr | 273 351 kr | 30 290 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 315 019 kr | 327 993 kr | 388 554 kr | 290 108 kr | 25 001 kr | 25 058 kr | 25 541 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 192 091 kr | 265 019 kr | 277 993 kr | 338 555 kr | 442 508 kr | 29 301 kr | -6 042 kr |
| Årets resultat | 72 928 kr | 12 974 kr | 60 561 kr | -98 447 kr | -467 507 kr | -54 243 kr | -18 417 kr |
| Obeskattade reserver | 143 357 kr | 77 450 kr | 77 450 kr | 0 kr | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 401 753 kr | 152 012 kr | 322 131 kr | 196 551 kr | 233 026 kr | 248 293 kr | 4 749 kr |
| Leverantörsskulder | 26 761 kr | 19 396 kr | 12 073 kr | 29 811 kr | 0 kr | 5 030 kr | 3 750 kr |
| Skatteskulder | 45 610 kr | 10 389 kr | 43 535 kr | 30 411 kr | 0 kr | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 317 012 kr | 109 857 kr | 254 153 kr | 126 329 kr | 213 026 kr | 225 014 kr | 0 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 079 331 kr | 734 294 kr | 996 822 kr | 741 116 kr | 310 084 kr | 273 351 kr | 30 290 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget startade sin verksamhet år 2012. Verksamheten omfattar bygg- och montagearbeten, fastighetsskötsel och underhåll samt därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Företrädare
- Hans-Ole Mikael N (verkställande direktör)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har MultiMontage i Stockholm AB för organisationsnummer?
MultiMontage i Stockholm AB har organisationsnummer 556880-4735 (5568804735).
Var ligger MultiMontage i Stockholm AB?
MultiMontage i Stockholm AB har sin registrerade adress Jupitervägen 23, 19147 Sollentuna.
Vilken bransch är MultiMontage i Stockholm AB verksamt i?
MultiMontage i Stockholm AB är registrerat i branschen byggnadssnickeriarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter MultiMontage i Stockholm AB?
MultiMontage i Stockholm AB hade en nettoomsättning på 31 088 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har MultiMontage i Stockholm AB?
MultiMontage i Stockholm AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Sollentuna
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2012-01-12
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.