Unified Intents AB
Unified Intents AB har organisationsnummer 556880-7910 (5568807910)
Aktiebolag • Org.nr: 556880-7910
Om företaget
Unified Intents AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2012. Huvudverksamheten klassificeras som utgivning av annan programvara enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 58290).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 5 procent till 952 944 kr räkenskapsåret 2025 (1 007 722 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Unified Intents AB 952 944 kr och redovisade ett resultat på 36 207 kr. Rörelsemarginalen var 0,0 procent, under branschens median (median 8,5 procent). Soliditeten var 40,5 procent, under branschens median (median 67,7 procent). Kassalikviditeten var 556,4 procent, över branschens median (median 260,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 0,0 procent | 8,5 procent | -10,7 procent till 30,1 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 0,0 procent | 9,1 procent | -9,5 procent till 31,7 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 40,5 procent | 67,7 procent | 32,4 procent till 91,4 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 556,4 procent | 260,8 procent | 124,6 procent till 671,6 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 18,6 procent | 0,0 procent | -36,6 procent till 31,4 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -5,4 procent | -1,1 procent | -31,9 procent till 27,4 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 436 av 1 292 aktiebolag inom utgivning av annan programvara.
- Plats 25 av 53 aktiebolag inom utgivning av annan programvara med säte i Malmö.
- Plats 4 851 av 11 268 aktiebolag med säte i Malmö.
- Plats 17 283 av 39 471 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 149 130 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 17,1 procent | 21,4 procent | 2,5 procent | 5,5 procent | 0,0 procent |
| Vinstmarginal | 17,1 procent | 21,5 procent | 3,1 procent | 5,9 procent | 0,0 procent |
| Soliditet | 54,2 procent | 47,8 procent | 26,8 procent | 33,0 procent | 40,5 procent |
| Kassalikviditet | 742,4 procent | 1018,3 procent | 680,1 procent | 638,0 procent | 556,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 37,3 procent | 54,6 procent | 12,8 procent | 29,0 procent | 18,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 6,2 procent | -13,8 procent | -1,7 procent | -5,4 procent |
| Omsättning per anställd | 560 000 kr | 1 190 000 kr | - | - | - |
| Personalkostnad per anställd | 213 000 kr | 390 000 kr | - | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Kivra: 556880-791010631 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Utveckling och försäljning av appar, mjukvara och hemsidor.
Bransch
- 58290Utgivning av annan programvaraHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 120 440 kr | 1 190 154 kr | 1 025 535 kr | 1 007 722 kr | 952 944 kr |
| Övriga externa kostnader | 502 578 kr | 544 514 kr | 892 119 kr | 951 407 kr | 951 905 kr |
| Personalkostnader | 425 806 kr | 390 391 kr | 107 449 kr | 500 kr | 1 100 kr |
| Rörelseresultat | 192 056 kr | 255 249 kr | 25 967 kr | 55 815 kr | -61 kr |
| Ränteintäkter | 0 kr | 416 kr | 5 923 kr | 3 594 kr | 402 kr |
| Räntekostnader | 0 kr | 19 kr | 0 kr | - | - |
| Resultat efter finansiella poster | 192 056 kr | 255 646 kr | 31 890 kr | 59 409 kr | 341 kr |
| Bokslutsdispositioner | -48 000 kr | -64 000 kr | 0 kr | - | 47 000 kr |
| Skatt | 29 723 kr | 39 655 kr | 17 415 kr | 13 402 kr | 11 134 kr |
| Årets resultat | 114 333 kr | 151 991 kr | 14 475 kr | 46 007 kr | 36 207 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Omsättningstillgångar | 565 599 kr | 582 622 kr | 421 919 kr | 481 328 kr | 481 669 kr |
| Kortfristiga fordringar | 129 762 kr | 148 000 kr | 151 714 kr | 114 529 kr | 121 376 kr |
| Kassa och bank | 435 837 kr | 434 622 kr | 270 205 kr | 366 799 kr | 360 293 kr |
| Summa tillgångar | 565 599 kr | 582 622 kr | 421 919 kr | 481 328 kr | 481 669 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 306 416 kr | 278 407 kr | 112 882 kr | 158 889 kr | 195 096 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 142 083 kr | 76 416 kr | 48 407 kr | 62 882 kr | 108 889 kr |
| Årets resultat | 114 333 kr | 151 991 kr | 14 475 kr | 46 007 kr | 36 207 kr |
| Obeskattade reserver | 183 000 kr | 247 000 kr | 247 000 kr | 247 000 kr | 200 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 76 183 kr | 57 215 kr | 62 037 kr | 75 439 kr | 86 573 kr |
| Skatteskulder | - | - | - | 13 402 kr | 24 536 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 34 678 kr | 52 504 kr | 56 036 kr | 56 036 kr | 56 036 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 565 599 kr | 582 622 kr | 421 919 kr | 481 328 kr | 481 669 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Malmö registrerades år 2012 och bedriver sedan dess verksamhet inom utveckling och försäljning av programvara.
Inga väsentliga händelser under räkenskapsåret.
Företrädare
- Lars B (styrelseordförande)
- Philip B (styrelseledamot)
- Jakob B (styrelseledamot)
- Jonas B (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Unified Intents AB för organisationsnummer?
Unified Intents AB har organisationsnummer 556880-7910 (5568807910).
Var ligger Unified Intents AB?
Unified Intents AB har sin registrerade adress Kivra: 556880-7910, 10631 Stockholm.
Vilken bransch är Unified Intents AB verksamt i?
Unified Intents AB är registrerat i branschen utgivning av annan programvara enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Unified Intents AB?
Unified Intents AB hade en nettoomsättning på 952 944 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Malmö
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2012-01-14
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.