Om företaget
Malin Markman Revision AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Täby. Verksamheten startade 2012. Huvudverksamheten klassificeras som revision enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 69202).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Malin Markman Revision AB 0 kr och redovisade ett resultat på -11 342 kr. Soliditeten var 46,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 67,8 procent). Kassalikviditeten var 78,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 370,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 46,4 procent | 67,8 procent | 46,5 procent till 87,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 78,9 procent | 370,8 procent | 202,6 procent till 869,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -62,8 procent | 25,6 procent | 2,8 procent till 69,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 373 av 467 aktiebolag inom revision.
- Plats 12 av 16 aktiebolag inom revision med säte i Täby.
- Plats 2 779 av 3 405 aktiebolag med säte i Täby.
- Plats 94 409 av 114 108 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 280 779 av 330 584 aktiebolag i Sverige.
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Kanalvägen 1418338 Täby
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Kanalvägen 14 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva revisionsverksamhet samt idka annan därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 69202RevisionHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2025 |
|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 10 206 kr |
| Personalkostnader | 0 kr |
| Rörelseresultat | -10 206 kr |
| Ränteintäkter | 127 kr |
| Räntekostnader | 1 263 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -11 342 kr |
| Årets resultat | -11 342 kr |
Balansräkning
| Post | 2025 |
|---|---|
| Tillgångar | |
| Anläggningstillgångar | 22 450 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 22 450 kr |
| Omsättningstillgångar | 16 447 kr |
| Kortfristiga fordringar | 5 669 kr |
| Kassa och bank | 10 778 kr |
| Summa tillgångar | 38 897 kr |
| Eget kapital och skulder | |
| Eget kapital | 18 061 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | -20 597 kr |
| Årets resultat | -11 342 kr |
| Kortfristiga skulder | 20 836 kr |
| Skatteskulder | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 20 836 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 38 897 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver konsultverksamhet. Företaget har sitt säte i Täby.
Några väsentliga händelser utöver den ordinarie verksamheten har inte inträffat.
Företrädare
- Michael P
Undertecknad i Täby 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Malin Markman Revision AB för organisationsnummer?
Malin Markman Revision AB har organisationsnummer 556880-9411 (5568809411).
Var ligger Malin Markman Revision AB?
Malin Markman Revision AB har sin registrerade adress Kanalvägen 14, 18338 Täby.
Vilken bransch är Malin Markman Revision AB verksamt i?
Malin Markman Revision AB är registrerat i branschen revision enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Malin Markman Revision AB?
Malin Markman Revision AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Täby
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2012-01-17
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.