Management in Motion AB
Management in Motion AB har organisationsnummer 556881-1144 (5568811144)
Aktiebolag • Org.nr: 556881-1144
Om företaget
Management in Motion AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Svensbyn. Verksamheten startade 2012. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 100 procent till -2 kr räkenskapsåret 2025 (23 998 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Management in Motion AB -2 kr och redovisade ett resultat på -106 044 kr. Soliditeten var 57,7 procent, under branschens median (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 36,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 324,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 57,7 procent | 67,2 procent | 44,1 procent till 88,7 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 36,7 procent | 324,3 procent | 160,0 procent till 782,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -29,2 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 0 kr | 909 000 kr | 317 000 kr till 1 552 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 0 kr | 512 000 kr | 125 000 kr till 856 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 35 232 av 35 587 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 77 av 77 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Piteå.
- Plats 1 249 av 1 254 aktiebolag med säte i Piteå.
- Plats 6 794 av 6 824 aktiebolag i Norrbottens län.
- Plats 332 560 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | 64,0 procent | 51,9 procent | - | - |
| Vinstmarginal | - | 64,0 procent | 51,9 procent | - | - |
| Soliditet | 43,6 procent | 52,9 procent | 65,4 procent | 68,7 procent | 57,7 procent |
| Kassalikviditet | 8,1 procent | 67,6 procent | 98,8 procent | 55,0 procent | 36,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | -26,7 procent | 37,9 procent | 14,4 procent | -12,2 procent | -29,2 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | -22,8 procent | -88,4 procent | - |
| Omsättning per anställd | - | 267 000 kr | 206 000 kr | 24 000 kr | 0 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | 13 000 kr | 0 kr | 2 000 kr | 0 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Kråkkullen 1694640 Svensbyn
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Kråkkullen 16 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva konsultverksamhet inom ledarskap, organisation, affärs och innovationsutveckling, projekt och processledning, analys och utredning samt uthyrning av stallplatser, hästtransport, tillridning och träning av hästar för försäljning eller på uppdrag, avel, coaching samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | -5 kr | 57 050 kr | 266 999 kr | 205 998 kr | 23 998 kr | -2 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | - | - | - | 0 kr | - |
| Råvaror och förnödenheter | 63 819 kr | 79 439 kr | 13 481 kr | 39 238 kr | 37 712 kr | 50 449 kr |
| Övriga externa kostnader | 35 710 kr | 20 470 kr | 38 342 kr | 28 148 kr | 28 396 kr | 21 555 kr |
| Personalkostnader | - | - | 12 500 kr | 0 kr | 2 240 kr | 0 kr |
| Avskrivningar | 31 729 kr | 31 731 kr | 31 725 kr | 31 734 kr | 32 306 kr | 33 813 kr |
| Rörelseresultat | -131 263 kr | -74 590 kr | 170 951 kr | 106 878 kr | -76 656 kr | -105 819 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 49 kr | 35 kr | 55 kr |
| Räntekostnader | 11 kr | 23 kr | 0 kr | 12 kr | 2 kr | 280 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -131 274 kr | -74 613 kr | 170 951 kr | 106 915 kr | -76 623 kr | -106 044 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | -19 212 kr | 19 212 kr | 0 kr |
| Skatt | - | - | - | 11 871 kr | 0 kr | - |
| Årets resultat | -131 274 kr | -74 613 kr | 170 951 kr | 75 832 kr | -57 411 kr | -106 044 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 363 709 kr | 336 978 kr | 305 254 kr | 273 520 kr | 290 158 kr | 256 345 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 363 709 kr | 331 978 kr | 300 254 kr | 268 520 kr | 285 158 kr | 251 345 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | 5 000 kr | 5 000 kr | 5 000 kr | 5 000 kr | 5 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 326 686 kr | 304 416 kr | 546 109 kr | 530 956 kr | 392 573 kr | 372 621 kr |
| Varulager | 275 000 kr | 275 000 kr | 275 000 kr | 275 000 kr | 275 000 kr | 275 000 kr |
| Kortfristiga fordringar | 18 039 kr | 11 014 kr | 25 302 kr | 27 876 kr | 5 351 kr | 36 201 kr |
| Kassa och bank | 33 647 kr | 18 402 kr | 245 807 kr | 228 080 kr | 112 222 kr | 61 420 kr |
| Summa tillgångar | 690 395 kr | 641 394 kr | 851 363 kr | 804 476 kr | 682 731 kr | 628 966 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 354 144 kr | 279 532 kr | 450 482 kr | 526 315 kr | 468 903 kr | 362 860 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 435 418 kr | 304 145 kr | 229 531 kr | 400 483 kr | 476 314 kr | 418 904 kr |
| Årets resultat | -131 274 kr | -74 613 kr | 170 951 kr | 75 832 kr | -57 411 kr | -106 044 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | - | 19 212 kr | 0 kr | - |
| Kortfristiga skulder | 336 251 kr | 361 862 kr | 400 881 kr | 258 949 kr | 213 828 kr | 266 106 kr |
| Leverantörsskulder | 5 329 kr | 3 701 kr | 17 700 kr | 19 663 kr | 7 814 kr | 31 489 kr |
| Skatteskulder | - | - | - | 8 747 kr | 5 339 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 323 422 kr | 358 161 kr | 383 181 kr | 230 539 kr | 200 675 kr | 234 617 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 690 395 kr | 641 394 kr | 851 363 kr | 804 476 kr | 682 731 kr | 628 966 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Piteå, bedriver konsultverksamhet inom organisation och ledarskap samt träning och coaching av hästar.
Företrädare
- Maria Magdalena H (styrelseledamot)
Undertecknad 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Management in Motion AB för organisationsnummer?
Management in Motion AB har organisationsnummer 556881-1144 (5568811144).
Var ligger Management in Motion AB?
Management in Motion AB har sin registrerade adress Kråkkullen 16, 94640 Svensbyn.
Vilken bransch är Management in Motion AB verksamt i?
Management in Motion AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Management in Motion AB?
Management in Motion AB hade en nettoomsättning på -2 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Management in Motion AB?
Management in Motion AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Piteå
- Län
- Norrbottens län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2012-01-17
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.