M Express Taxi AB
M Express Taxi AB har organisationsnummer 556881-9956 (5568819956)
Aktiebolag • Org.nr: 556881-9956
Om företaget
M Express Taxi AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Enköping. Verksamheten startade 2012. Huvudverksamheten klassificeras som passagerartrafik på beställning, fordon med förare enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 49330).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 2 procent till 483 941 kr räkenskapsåret 2025 (493 468 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte M Express Taxi AB 483 941 kr och redovisade ett resultat på -69 474 kr. Rörelsemarginalen var -11,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 5,5 procent). Soliditeten var 28,6 procent, under branschens median (median 38,7 procent). Kassalikviditeten var 95,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 188,4 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -11,6 procent | 5,5 procent | 0,6 procent till 13,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -14,4 procent | 4,6 procent | 0,0 procent till 13,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 28,6 procent | 38,7 procent | 17,7 procent till 67,9 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 95,1 procent | 188,4 procent | 96,6 procent till 416,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -9,9 procent | 18,0 procent | -1,5 procent till 51,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -1,9 procent | 0,2 procent | -16,6 procent till 27,6 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 484 000 kr | 834 000 kr | 593 000 kr till 1 089 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 316 000 kr | 378 000 kr | 235 000 kr till 494 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 725 av 2 196 aktiebolag inom passagerartrafik på beställning, fordon med förare.
- Plats 8 av 14 aktiebolag inom passagerartrafik på beställning, fordon med förare med säte i Enköping.
- Plats 813 av 1 361 aktiebolag med säte i Enköping.
- Plats 6 451 av 11 387 aktiebolag i Uppsala län.
- Plats 192 049 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 8,1 procent | 3,7 procent | 11,7 procent | 21,1 procent | -11,6 procent |
| Vinstmarginal | 6,6 procent | 2,5 procent | 8,7 procent | 18,7 procent | -14,4 procent |
| Soliditet | 63,9 procent | 59,1 procent | 72,8 procent | 43,4 procent | 28,6 procent |
| Kassalikviditet | 122,2 procent | 122,3 procent | 121,1 procent | 91,9 procent | 95,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 9,2 procent | 3,3 procent | 9,4 procent | 10,0 procent | -9,9 procent |
| Omsättningstillväxt | 86,5 procent | 3,0 procent | -14,1 procent | -21,9 procent | -1,9 procent |
| Omsättning per anställd | - | 735 000 kr | 631 000 kr | 493 000 kr | 484 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | 435 000 kr | 332 000 kr | 253 000 kr | 316 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Rådhusgatan 5 Lgh 1102,c/o C/oMaher Debssi
74531 Enköping
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva taxiverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 831 991 kr | 383 071 kr | 714 320 kr | 735 409 kr | 631 477 kr | 493 468 kr | 483 941 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 347 655 kr | 26 140 kr | 1 kr | - | - | 24 221 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 216 041 kr | 100 296 kr | 34 658 kr | 3 321 kr | 11 839 kr | 19 992 kr | 19 628 kr |
| Övriga externa kostnader | 121 421 kr | 100 557 kr | 164 603 kr | 215 684 kr | 159 259 kr | 116 283 kr | 139 476 kr |
| Personalkostnader | 62 424 kr | 126 305 kr | 428 562 kr | 434 525 kr | 331 721 kr | 253 236 kr | 315 857 kr |
| Avskrivningar | 148 351 kr | 27 500 kr | 55 000 kr | 55 000 kr | 55 000 kr | - | - |
| Rörelseresultat | 283 753 kr | 25 028 kr | 57 637 kr | 26 878 kr | 73 658 kr | 103 957 kr | -56 299 kr |
| Ränteintäkter | 0 kr | 9 kr | -481 kr | -888 kr | 117 kr | - | - |
| Räntekostnader | 17 878 kr | 9 744 kr | 10 266 kr | 7 725 kr | 19 116 kr | 11 802 kr | 13 175 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 265 875 kr | 15 293 kr | 46 890 kr | 18 265 kr | 54 659 kr | 92 155 kr | -69 474 kr |
| Skatt | 27 272 kr | 3 272 kr | 10 118 kr | 4 742 kr | 11 682 kr | 19 250 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 238 603 kr | 12 021 kr | 36 772 kr | 13 523 kr | 42 977 kr | 72 905 kr | -69 474 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 346 152 kr | 585 261 kr | 530 261 kr | 632 963 kr | 577 963 kr | 824 370 kr | 1 421 198 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 346 152 kr | 247 500 kr | 192 500 kr | 137 500 kr | 82 500 kr | 148 848 kr | 745 676 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | 337 761 kr | 337 761 kr | 495 463 kr | 495 463 kr | 675 522 kr | 675 522 kr |
| Omsättningstillgångar | 280 941 kr | 104 418 kr | 94 485 kr | 64 875 kr | 47 950 kr | 863 671 kr | 1 041 816 kr |
| Kortfristiga fordringar | 274 573 kr | 56 952 kr | 23 652 kr | 9 450 kr | 9 746 kr | 818 486 kr | 1 037 613 kr |
| Kassa och bank | 6 368 kr | 47 466 kr | 70 833 kr | 55 425 kr | 38 204 kr | 45 185 kr | 4 203 kr |
| Summa tillgångar | 627 093 kr | 689 679 kr | 624 746 kr | 697 838 kr | 625 913 kr | 1 688 041 kr | 2 463 014 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 380 231 kr | 362 252 kr | 399 024 kr | 412 547 kr | 455 524 kr | 731 770 kr | 705 273 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 91 628 kr | 300 231 kr | 312 252 kr | 349 024 kr | 362 547 kr | 608 865 kr | 724 747 kr |
| Årets resultat | 238 603 kr | 12 021 kr | 36 772 kr | 13 523 kr | 42 977 kr | 72 905 kr | -69 474 kr |
| Kortfristiga skulder | 92 538 kr | 107 947 kr | 77 312 kr | 53 063 kr | 39 583 kr | 939 871 kr | 1 095 909 kr |
| Leverantörsskulder | 2 792 kr | 6 273 kr | 8 881 kr | 0 kr | - | 12 362 kr | 12 180 kr |
| Skatteskulder | 27 272 kr | 60 544 kr | 13 390 kr | 4 742 kr | 11 682 kr | 53 053 kr | 59 993 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 3 291 kr | 34 340 kr | 47 041 kr | 48 321 kr | 20 901 kr | 901 384 kr | 1 045 618 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 627 093 kr | 689 679 kr | 624 746 kr | 697 838 kr | 625 913 kr | 1 688 041 kr | 2 463 014 kr |
Ur årsredovisningen
M Express Taxi AB bedriver verksamhet inom transportsektorn, med fokus på taxitjänster. Företaget har sitt säte i Enköping. Under det senaste året har bolaget upplevt en minskning i nettoomsättningen jämfört med föregående år, medan rörelseresultatet har förbättrats. Soliditeten har dock minskat, vilket indikerar en förändring i bolagets finansiella stabilitet.
Företrädare
- Maher e (styrelseledamot)
Undertecknad i Enköping 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har M Express Taxi AB för organisationsnummer?
M Express Taxi AB har organisationsnummer 556881-9956 (5568819956).
Var ligger M Express Taxi AB?
M Express Taxi AB har sin registrerade adress Rådhusgatan 5 Lgh 1102,, 74531 Enköping.
Vilken bransch är M Express Taxi AB verksamt i?
M Express Taxi AB är registrerat i branschen passagerartrafik på beställning, fordon med förare enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter M Express Taxi AB?
M Express Taxi AB hade en nettoomsättning på 483 941 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har M Express Taxi AB?
M Express Taxi AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Enköping
- Län
- Uppsala län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2012-01-25
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.