Gammelgårdens Hantverkare AB
Gammelgårdens Hantverkare AB har organisationsnummer 556882-5532 (5568825532)
Aktiebolag • Org.nr: 556882-5532
Om företaget
Gammelgårdens Hantverkare AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Hölö. Verksamheten startade 2012. Huvudverksamheten klassificeras som mark- och grundarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43120). Sidoverksamheter inkluderar byggande av bostadshus och andra byggnader och teknisk konsultverksamhet inom industriteknik.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 545 procent till 2 185 428 kr räkenskapsåret 2025 (338 622 kr föregående år).
Nettoomsättningen avviker då företaget har återupptagit verksamheten
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Gammelgårdens Hantverkare AB 2 185 428 kr och redovisade ett resultat på 280 740 kr. Rörelsemarginalen var 19,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 8,6 procent). Soliditeten var 50,7 procent, över branschens median (median 44,4 procent). Kassalikviditeten var 167,2 procent, under branschens median (median 197,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 19,4 procent | 8,6 procent | 0,7 procent till 19,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 19,4 procent | 7,7 procent | 0,1 procent till 18,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 50,7 procent | 44,4 procent | 21,8 procent till 69,3 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 167,2 procent | 197,7 procent | 110,2 procent till 407,0 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 52,7 procent | 15,5 procent | 0,1 procent till 42,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 545,4 procent | 1,4 procent | -20,0 procent till 29,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 037 av 5 310 aktiebolag inom mark- och grundarbeten.
- Plats 35 av 65 aktiebolag inom mark- och grundarbeten med säte i Södertälje.
- Plats 705 av 2 682 aktiebolag med säte i Södertälje.
- Plats 24 663 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 78 097 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | 6,0 procent | - | 31,4 procent | 19,4 procent |
| Vinstmarginal | - | 4,0 procent | - | 31,5 procent | 19,4 procent |
| Soliditet | 52,1 procent | 75,2 procent | 91,0 procent | 42,9 procent | 50,7 procent |
| Kassalikviditet | 215,3 procent | 591,8 procent | 762,5 procent | 100,5 procent | 167,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 0,2 procent | 1,5 procent | -119,4 procent | 42,4 procent | 52,7 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | -224,0 procent | - | 545,4 procent |
| Omsättning per anställd | 61 000 kr | - | - | - | - |
| Personalkostnad per anställd | 2 000 kr | - | - | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Rafémo 315392 Hölö
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Rafémo 3 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Företaget skall bedriva bygg- och markentreprenad, utföra åkeriverksamhet, schakt- och maskinarbeten, renhållnings- och transportarbeten. Företaget ska även att äga och förvalta fast egendom, äga och förvalta och förädla fastigheter samt bedriva handel med fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 163 115 kr | 609 721 kr | 61 248 kr | 153 175 kr | -190 000 kr | 338 622 kr | 2 185 428 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 145 327 kr | 0 kr | 39 333 kr | 0 kr | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | 353 565 kr | 301 241 kr | 17 245 kr | 80 205 kr | 5 018 kr | 168 891 kr | 998 614 kr |
| Övriga externa kostnader | 57 827 kr | 69 820 kr | 7 502 kr | 29 076 kr | 1 305 kr | 21 215 kr | 99 479 kr |
| Personalkostnader | 467 307 kr | 243 086 kr | 1 750 kr | 0 kr | - | - | 652 061 kr |
| Avskrivningar | 113 580 kr | 92 990 kr | 73 455 kr | 73 966 kr | 23 380 kr | 17 935 kr | 11 560 kr |
| Rörelseresultat | 170 836 kr | 47 911 kr | -38 704 kr | 9 261 kr | -219 703 kr | 106 244 kr | 423 714 kr |
| Ränteintäkter | 208 kr | 0 kr | - | 46 kr | 356 kr | 456 kr | 696 kr |
| Räntekostnader | 7 196 kr | 11 348 kr | 5 977 kr | 3 238 kr | 0 kr | 2 kr | 493 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 163 848 kr | 36 563 kr | -44 681 kr | 6 069 kr | -219 347 kr | 106 698 kr | 423 917 kr |
| Bokslutsdispositioner | -16 753 kr | 0 kr | 45 753 kr | 0 kr | 46 000 kr | 0 kr | -88 000 kr |
| Skatt | 31 420 kr | 8 005 kr | 290 kr | 1 240 kr | 0 kr | - | 55 177 kr |
| Årets resultat | 115 675 kr | 28 558 kr | 782 kr | 4 829 kr | -173 347 kr | 106 698 kr | 280 740 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 378 073 kr | 531 203 kr | 457 748 kr | 73 515 kr | 50 135 kr | 32 200 kr | 20 640 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 378 073 kr | 531 203 kr | 457 748 kr | 73 515 kr | 50 135 kr | 32 200 kr | 20 640 kr |
| Omsättningstillgångar | 350 274 kr | 181 195 kr | 143 920 kr | 350 157 kr | 109 369 kr | 554 863 kr | 1 030 261 kr |
| Varulager | - | - | - | - | - | 217 826 kr | 310 680 kr |
| Kortfristiga fordringar | 211 732 kr | 78 592 kr | 143 219 kr | 266 355 kr | 31 691 kr | 236 727 kr | 241 164 kr |
| Kassa och bank | 138 542 kr | 102 603 kr | 701 kr | 83 802 kr | 77 678 kr | 100 310 kr | 478 417 kr |
| Summa tillgångar | 728 347 kr | 712 398 kr | 601 668 kr | 423 672 kr | 159 504 kr | 587 063 kr | 1 050 901 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 307 338 kr | 335 896 kr | 313 678 kr | 318 508 kr | 145 161 kr | 251 859 kr | 532 599 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 141 663 kr | 257 338 kr | 262 896 kr | 263 679 kr | 268 508 kr | 95 161 kr | 201 859 kr |
| Årets resultat | 115 675 kr | 28 558 kr | 782 kr | 4 829 kr | -173 347 kr | 106 698 kr | 280 740 kr |
| Obeskattade reserver | 91 753 kr | 91 753 kr | 46 000 kr | 46 000 kr | 0 kr | - | 88 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 91 894 kr | 74 559 kr | 66 840 kr | 59 164 kr | 14 343 kr | 335 204 kr | 430 302 kr |
| Leverantörsskulder | 15 564 kr | 0 kr | - | - | - | 65 364 kr | 65 031 kr |
| Skatteskulder | 7 866 kr | 3 152 kr | 0 kr | - | - | - | 23 486 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 12 516 kr | 0 kr | 3 692 kr | 14 841 kr | 6 843 kr | 253 273 kr | 331 785 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 728 347 kr | 712 398 kr | 601 668 kr | 423 672 kr | 159 504 kr | 587 063 kr | 1 050 901 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver verksamhet med utförande av olika tjänster inom bygg- och markentreprenad. Företaget har sitt säte i Södertälje kommun.
Företrädare
- Jani N
Undertecknad i Hölö 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Gammelgårdens Hantverkare AB för organisationsnummer?
Gammelgårdens Hantverkare AB har organisationsnummer 556882-5532 (5568825532).
Var ligger Gammelgårdens Hantverkare AB?
Gammelgårdens Hantverkare AB har sin registrerade adress Rafémo 3, 15392 Hölö.
Vilken bransch är Gammelgårdens Hantverkare AB verksamt i?
Gammelgårdens Hantverkare AB är registrerat i branschen mark- och grundarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Gammelgårdens Hantverkare AB?
Gammelgårdens Hantverkare AB hade en nettoomsättning på 2 185 428 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Södertälje
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 1-4 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2012-01-31
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.