Prestationskläder i Kalmar AB
Prestationskläder i Kalmar AB har organisationsnummer 556883-8741 (5568838741)
Aktiebolag • Org.nr: 556883-8741
Detaljhandel med kläder, utom via internet eller postorderKalmar
Om företaget
Prestationskläder i Kalmar AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Kalmar. Verksamheten startade 2012. Huvudverksamheten klassificeras som detaljhandel med kläder, utom via internet eller postorder enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 47711). Företaget bedriver även verksamhet inom detaljhandel via internet eller postorder med kläder.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen minskade 13 procent till 6 007 087 kr räkenskapsåret 2026 (6 873 065 kr föregående år).
Omsättningen har minskat med ca 866 tkr jämfört med föregående år. Det är försäljningen inom e-handeln som har minskat, främst på grund av att den är mycket konkurrensutsatt samt också väldigt priskänslig. Det är dock ett medvetet val bolaget har gjort, att minska e-handeln, då det är höga kostnader i samband med denna försäljning.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Prestationskläder i Kalmar AB 6 007 087 kr och redovisade ett resultat på -39 736 kr. Rörelsemarginalen var 0,3 procent, under branschens median (median 1,6 procent). Soliditeten var 15,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 48,2 procent). Kassalikviditeten var 133,5 procent, över branschens median (median 99,6 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 0,3 procent | 1,6 procent | -3,5 procent till 8,3 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | -0,7 procent | 1,4 procent | -4,2 procent till 8,0 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 15,3 procent | 48,2 procent | 25,0 procent till 74,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 133,5 procent | 99,6 procent | 32,5 procent till 255,2 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -5,0 procent | 1,3 procent | -17,0 procent till 20,6 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -12,6 procent | 2,0 procent | -5,4 procent till 11,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 6 007 000 kr | 1 656 000 kr | 936 000 kr till 2 271 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 1 022 000 kr | 442 000 kr | 286 000 kr till 560 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 152 av 981 aktiebolag inom detaljhandel med kläder, utom via internet eller postorder.
- Plats 1 av 7 aktiebolag inom detaljhandel med kläder, utom via internet eller postorder med säte i Kalmar.
- Plats 203 av 1 900 aktiebolag med säte i Kalmar.
- Plats 572 av 5 016 aktiebolag i Kalmar län.
- Plats 31 266 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2026 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -1,2 procent | 0,3 procent |
| Vinstmarginal | -1,5 procent | -0,7 procent |
| Soliditet | 16,3 procent | 15,3 procent |
| Kassalikviditet | 257,3 procent | 133,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | -12,8 procent | -5,0 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -12,6 procent |
| Omsättning per anställd | 6 873 000 kr | 6 007 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 968 000 kr | 1 022 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Rådmansgatan 3739236 Kalmar
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Rådmansgatan 37 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Aktoebolaget ska bedriva försäljning av konfektion, sport- och friluftsartiklar via e-handel och butik samt äga och förvalta fastigheter och värdepapper.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2025 | 2026 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 6 873 065 kr | 6 007 087 kr |
| Övriga rörelseintäkter | -202 kr | 68 963 kr |
| Övriga externa kostnader | 1 080 504 kr | 916 074 kr |
| Personalkostnader | 968 368 kr | 1 022 035 kr |
| Avskrivningar | - | 61 240 kr |
| Rörelseresultat | -82 080 kr | 17 666 kr |
| Ränteintäkter | 29 697 kr | 6 211 kr |
| Räntekostnader | 53 737 kr | 63 613 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -106 120 kr | -39 736 kr |
| Skatt | 0 kr | 0 kr |
| Årets resultat | -106 120 kr | -39 736 kr |
Balansräkning
| Post | 2025 | 2026 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 526 662 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 kr | 526 662 kr |
| Omsättningstillgångar | 5 100 948 kr | 4 654 534 kr |
| Varulager | 2 648 731 kr | 3 493 776 kr |
| Kortfristiga fordringar | 1 022 002 kr | 715 788 kr |
| Kassa och bank | 1 430 215 kr | 444 970 kr |
| Summa tillgångar | 5 100 948 kr | 5 181 196 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 830 291 kr | 790 555 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 886 411 kr | 780 291 kr |
| Årets resultat | -106 120 kr | -39 736 kr |
| Kortfristiga skulder | 953 186 kr | 869 266 kr |
| Leverantörsskulder | 427 448 kr | 402 802 kr |
| Skatteskulder | 33 476 kr | 11 996 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 361 958 kr | 286 718 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 5 100 948 kr | 5 181 196 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver en butik i centrala Kalmar, under namnet "House of Carlander" samt bedriver en e-handelsbutik. Bolaget säljer träningskläder, våtdräkter samt skor för löpning och vardag både i den fysiska butiken och via e-handeln. Moderbolaget Carlander Fashion AB (org nr 556808-8818) vistas i samma lokaler och tillsammans säljer bolagen dammode, inredning och sportartiklar. Bolaget är dotterbolag och ägs till 51% av Carlander Fashion AB, org nr 556808-8818, säte Kalmar Kommun, Kalmar Län.
Företrädare
- Jonas C (verkställande direktör)
- Tomas L
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Prestationskläder i Kalmar AB för organisationsnummer?
Prestationskläder i Kalmar AB har organisationsnummer 556883-8741 (5568838741).
Var ligger Prestationskläder i Kalmar AB?
Prestationskläder i Kalmar AB har sin registrerade adress Rådmansgatan 37, 39236 Kalmar.
Vilken bransch är Prestationskläder i Kalmar AB verksamt i?
Prestationskläder i Kalmar AB är registrerat i branschen detaljhandel med kläder, utom via internet eller postorder enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Prestationskläder i Kalmar AB?
Prestationskläder i Kalmar AB hade en nettoomsättning på 6 007 087 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Prestationskläder i Kalmar AB?
Prestationskläder i Kalmar AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Kalmar
- Län
- Kalmar län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2012-02-10
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.