Om företaget
Mostar Städ AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Lund. Verksamheten startade 2012. Huvudverksamheten klassificeras som lokalvård enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 81210).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen minskade 9 procent till 1 440 000 kr räkenskapsåret 2026 (1 586 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Mostar Städ AB 1 440 000 kr och redovisade ett resultat på 80 355 kr. Rörelsemarginalen var 13,8 procent, över branschens median (median 6,2 procent). Soliditeten var 29,0 procent, under branschens median (median 45,2 procent). Kassalikviditeten var 140,3 procent, under branschens median (median 187,3 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 13,8 procent | 6,2 procent | 1,2 procent till 15,0 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 5,7 procent | 5,8 procent | 1,1 procent till 14,6 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 29,0 procent | 45,2 procent | 26,5 procent till 66,3 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 140,3 procent | 187,3 procent | 131,9 procent till 300,1 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 36,4 procent | 27,2 procent | 3,7 procent till 60,7 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -9,2 procent | 6,9 procent | -4,5 procent till 24,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 480 000 kr | 577 000 kr | 444 000 kr till 795 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 214 000 kr | 407 000 kr | 297 000 kr till 521 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 114 av 2 479 aktiebolag inom lokalvård.
- Plats 8 av 15 aktiebolag inom lokalvård med säte i Lund.
- Plats 1 041 av 3 880 aktiebolag med säte i Lund.
- Plats 13 071 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 113 981 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 8,2 procent | -1,0 procent | 1,4 procent | -1,0 procent | 13,8 procent |
| Vinstmarginal | 8,1 procent | -2,0 procent | -3,4 procent | -7,1 procent | 5,7 procent |
| Soliditet | 39,5 procent | 44,5 procent | 40,2 procent | 18,5 procent | 29,0 procent |
| Kassalikviditet | 209,0 procent | 202,0 procent | 164,8 procent | 121,8 procent | 140,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 49,3 procent | 0,7 procent | -5,5 procent | -80,2 procent | 36,4 procent |
| Omsättningstillväxt | 2,8 procent | -23,6 procent | -26,6 procent | -0,7 procent | -9,2 procent |
| Omsättning per anställd | 475 000 kr | 435 000 kr | 532 000 kr | 529 000 kr | 480 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 302 000 kr | 312 000 kr | 314 000 kr | 324 000 kr | 214 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Klarinettgränden 9c22468 Lund
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva rengöring och lokalvård.
Bransch
- 81210LokalvårdHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 970 398 kr | 2 769 784 kr | 2 848 060 kr | 2 176 076 kr | 1 597 094 kr | 1 586 321 kr | 1 439 605 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 16 461 kr | 4 648 kr | 101 357 kr | 9 217 kr | 53 106 kr | 0 kr | 37 330 kr |
| Övriga externa kostnader | 472 628 kr | 418 652 kr | 436 623 kr | 423 914 kr | 390 063 kr | 332 391 kr | 291 220 kr |
| Personalkostnader | 1 384 305 kr | 1 867 830 kr | 1 810 800 kr | 1 558 584 kr | 941 560 kr | 970 733 kr | 641 188 kr |
| Avskrivningar | 2 632 kr | 1 634 kr | 395 kr | 3 000 kr | 3 000 kr | 3 000 kr | 3 000 kr |
| Rörelseresultat | 22 176 kr | 129 970 kr | 233 014 kr | -21 550 kr | 21 889 kr | -16 360 kr | 198 330 kr |
| Ränteintäkter | 267 kr | 755 kr | 0 kr | 34 kr | 704 kr | 15 kr | 567 kr |
| Räntekostnader | 86 995 kr | 12 415 kr | 1 199 kr | 22 134 kr | 77 208 kr | 96 486 kr | 116 651 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -64 552 kr | 118 310 kr | 231 815 kr | -43 650 kr | -54 615 kr | -112 831 kr | 82 246 kr |
| Bokslutsdispositioner | 40 000 kr | -30 000 kr | -62 000 kr | 50 000 kr | 42 000 kr | 0 kr | - |
| Skatt | 3 569 kr | 20 811 kr | 39 104 kr | 4 379 kr | 1 215 kr | 0 kr | 1 891 kr |
| Årets resultat | -28 121 kr | 67 499 kr | 130 711 kr | 1 971 kr | -13 830 kr | -112 831 kr | 80 355 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 1 634 kr | 0 kr | 14 605 kr | 11 605 kr | 8 605 kr | 5 605 kr | 2 605 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 634 kr | 0 kr | 14 605 kr | 11 605 kr | 8 605 kr | 5 605 kr | 2 605 kr |
| Omsättningstillgångar | 386 785 kr | 514 204 kr | 657 016 kr | 589 527 kr | 622 488 kr | 753 906 kr | 760 289 kr |
| Varulager | - | 2 488 kr | 0 kr | 92 kr | 0 kr | - | - |
| Kortfristiga fordringar | 300 117 kr | 349 061 kr | 582 943 kr | 569 288 kr | 549 088 kr | 752 252 kr | 738 377 kr |
| Kassa och bank | 86 668 kr | 162 655 kr | 74 073 kr | 20 147 kr | 73 400 kr | 1 654 kr | 21 912 kr |
| Summa tillgångar | 388 419 kr | 514 204 kr | 671 621 kr | 601 132 kr | 631 093 kr | 759 511 kr | 762 894 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 67 118 kr | 134 617 kr | 265 328 kr | 267 300 kr | 253 470 kr | 140 638 kr | 220 993 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 45 239 kr | 17 118 kr | 84 617 kr | 215 329 kr | 217 300 kr | 203 469 kr | 90 638 kr |
| Årets resultat | -28 121 kr | 67 499 kr | 130 711 kr | 1 971 kr | -13 830 kr | -112 831 kr | 80 355 kr |
| Obeskattade reserver | 0 kr | 30 000 kr | 92 000 kr | 42 000 kr | 0 kr | - | - |
| Kortfristiga skulder | 321 301 kr | 349 587 kr | 314 293 kr | 291 832 kr | 377 623 kr | 618 873 kr | 541 901 kr |
| Leverantörsskulder | 49 802 kr | 22 158 kr | 77 487 kr | 40 270 kr | 14 588 kr | 12 527 kr | 13 842 kr |
| Skatteskulder | 27 691 kr | -12 075 kr | 9 136 kr | -17 937 kr | 5 592 kr | -6 145 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 211 572 kr | 258 088 kr | 80 326 kr | 164 315 kr | 283 021 kr | 538 068 kr | 453 969 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 388 419 kr | 514 204 kr | 671 621 kr | 601 132 kr | 631 093 kr | 759 511 kr | 762 894 kr |
Företrädare
- Denad D
Undertecknad i Lund 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Mostar Städ AB för organisationsnummer?
Mostar Städ AB har organisationsnummer 556884-5217 (5568845217).
Var ligger Mostar Städ AB?
Mostar Städ AB har sin registrerade adress Klarinettgränden 9c, 22468 Lund.
Vilken bransch är Mostar Städ AB verksamt i?
Mostar Städ AB är registrerat i branschen lokalvård enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Mostar Städ AB?
Mostar Städ AB hade en nettoomsättning på 1 440 000 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Mostar Städ AB?
Mostar Städ AB hade i genomsnitt 3 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registrerade namn
- Mostar Städ AB (Företagsnamn)
- ProjectSolution (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser lokalvård.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Lund
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2012-02-16
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.