MPQ Software AB
MPQ Software AB har organisationsnummer 556884-5712 (5568845712)
Aktiebolag • Org.nr: 556884-5712
Om företaget
MPQ Software AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Halmstad. Verksamheten startade 2012. Huvudverksamheten klassificeras som dataprogrammering enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62100). På Google Maps är verksamheten listad som it-konsult.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen minskade 13 procent till 1 817 597 kr räkenskapsåret 2026 (2 086 499 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte MPQ Software AB 1 817 597 kr och redovisade ett resultat på 531 068 kr. Rörelsemarginalen var 27,6 procent, över branschens median (median 24,9 procent). Soliditeten var 82,7 procent, över branschens median (median 71,0 procent). Kassalikviditeten var 576,5 procent, över branschens median (median 389,8 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 27,6 procent | 24,9 procent | 9,0 procent till 37,8 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 29,2 procent | 25,9 procent | 10,2 procent till 39,6 procent | över branschens median |
| Soliditet | 82,7 procent | 71,0 procent | 50,1 procent till 88,6 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 576,5 procent | 389,8 procent | 214,9 procent till 785,6 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 36,5 procent | 24,5 procent | -0,6 procent till 55,7 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -12,9 procent | -0,9 procent | -20,5 procent till 15,3 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 397 av 12 514 aktiebolag inom dataprogrammering.
- Plats 15 av 66 aktiebolag inom dataprogrammering med säte i Halmstad.
- Plats 716 av 2 694 aktiebolag med säte i Halmstad.
- Plats 2 874 av 10 421 aktiebolag i Hallands län.
- Plats 92 984 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -7,7 procent | -75,7 procent | -49,4 procent | 22,8 procent | 27,6 procent |
| Vinstmarginal | -6,4 procent | -65,5 procent | -30,4 procent | 23,4 procent | 29,2 procent |
| Soliditet | 88,4 procent | 93,0 procent | 88,7 procent | 68,5 procent | 82,7 procent |
| Kassalikviditet | 320,0 procent | 363,5 procent | 44,9 procent | 309,5 procent | 576,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 0,2 procent | -25,2 procent | -18,4 procent | 52,7 procent | 36,5 procent |
| Omsättningstillväxt | -14,2 procent | -67,7 procent | 24,5 procent | 41,1 procent | -12,9 procent |
| Omsättning per anställd | 921 000 kr | 594 000 kr | 740 000 kr | 1 043 000 kr | - |
| Personalkostnad per anställd | 635 000 kr | 735 000 kr | 940 000 kr | 791 000 kr | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Grönabergsvägen 14c/o Magnus Petersson
30593 Halmstad
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Grönabergsvägen 14 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom IT, data och prototyputveckling samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 62100DataprogrammeringHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 289 781 kr | 3 682 291 kr | 1 188 237 kr | 1 479 252 kr | 2 086 499 kr | 1 817 597 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 358 911 kr | 157 954 kr | 0 kr | - | 761 827 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 1 628 422 kr | 1 584 059 kr | 616 635 kr | 329 336 kr | 790 587 kr | 912 818 kr |
| Personalkostnader | 2 995 054 kr | 2 541 080 kr | 1 470 443 kr | 1 879 876 kr | 1 581 766 kr | 402 433 kr |
| Avskrivningar | 600 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 24 616 kr | -284 894 kr | -898 841 kr | -729 960 kr | 475 973 kr | 502 346 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 120 903 kr | 282 567 kr | 14 513 kr | 28 722 kr |
| Räntekostnader | 1 168 kr | 590 kr | - | 1 911 kr | 3 193 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 23 448 kr | -235 780 kr | -777 938 kr | -449 304 kr | 487 293 kr | 531 068 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr | 275 000 kr | 50 000 kr | 0 kr | - | - |
| Skatt | 6 084 kr | 32 865 kr | 0 kr | - | - | - |
| Årets resultat | 17 364 kr | 6 355 kr | -727 938 kr | -449 304 kr | 487 293 kr | 531 068 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 2 783 076 kr | 2 799 243 kr | 2 394 954 kr | 2 608 454 kr | 32 162 kr | 0 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 783 076 kr | 2 799 243 kr | 2 394 954 kr | 2 608 454 kr | 32 162 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 3 017 506 kr | 1 290 874 kr | 708 873 kr | 139 313 kr | 1 318 761 kr | 1 761 448 kr |
| Kortfristiga fordringar | 1 278 848 kr | 692 544 kr | 458 072 kr | 34 700 kr | 771 606 kr | 621 698 kr |
| Kassa och bank | 1 738 658 kr | 598 330 kr | 250 801 kr | 104 613 kr | 547 155 kr | 1 139 750 kr |
| Summa tillgångar | 5 800 582 kr | 4 090 117 kr | 3 103 827 kr | 2 747 767 kr | 1 350 923 kr | 1 761 448 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 3 608 406 kr | 3 614 761 kr | 2 886 823 kr | 2 437 519 kr | 924 812 kr | 1 455 880 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 3 541 042 kr | 3 558 406 kr | 3 564 761 kr | 2 836 823 kr | 387 519 kr | 874 812 kr |
| Årets resultat | 17 364 kr | 6 355 kr | -727 938 kr | -449 304 kr | 487 293 kr | 531 068 kr |
| Obeskattade reserver | 325 000 kr | 50 000 kr | 0 kr | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 845 199 kr | 403 379 kr | 195 027 kr | 310 248 kr | 426 111 kr | 305 568 kr |
| Leverantörsskulder | 188 141 kr | 111 105 kr | 67 600 kr | 28 365 kr | 136 598 kr | 65 882 kr |
| Skatteskulder | - | - | - | 41 350 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 1 156 022 kr | 186 718 kr | 102 427 kr | 163 283 kr | 264 513 kr | 214 685 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 5 800 582 kr | 4 090 117 kr | 3 103 827 kr | 2 747 767 kr | 1 350 923 kr | 1 761 448 kr |
Företrädare
- Magnus P
Undertecknad i Halmstad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har MPQ Software AB för organisationsnummer?
MPQ Software AB har organisationsnummer 556884-5712 (5568845712).
Var ligger MPQ Software AB?
MPQ Software AB har sin registrerade adress Grönabergsvägen 14, 30593 Halmstad.
Vilken bransch är MPQ Software AB verksamt i?
MPQ Software AB är registrerat i branschen dataprogrammering enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter MPQ Software AB?
MPQ Software AB hade en nettoomsättning på 1 817 597 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Halmstad
- Län
- Hallands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2012-02-16
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.