Smidesverket AB
Smidesverket AB har organisationsnummer 556885-0514 (5568850514)
Aktiebolag • Org.nr: 556885-0514
Om företaget
Smidesverket AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Nacka. Verksamheten startade 2012. Huvudverksamheten klassificeras som byggnadssnickeriarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43320).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 61 procent till 146 999 kr räkenskapsåret 2025 (373 480 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Smidesverket AB 146 999 kr och redovisade ett resultat på 82 889 kr. Rörelsemarginalen var 74,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 5,5 procent). Soliditeten var 82,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 47,9 procent). Kassalikviditeten var 641,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 201,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 74,7 procent | 5,5 procent | 0,3 procent till 13,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 71,7 procent | 5,3 procent | 0,1 procent till 13,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 82,5 procent | 47,9 procent | 26,6 procent till 70,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 641,4 procent | 201,1 procent | 127,1 procent till 371,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 25,2 procent | 20,6 procent | -0,3 procent till 51,6 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -60,6 procent | 5,2 procent | -21,6 procent till 37,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 5 446 av 6 361 aktiebolag inom byggnadssnickeriarbeten.
- Plats 593 av 712 aktiebolag inom byggnadssnickeriarbeten med säte i Stockholm.
- Plats 44 327 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 78 968 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 237 529 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 11,9 procent | -18,9 procent | 47,7 procent | 82,2 procent | 74,7 procent |
| Vinstmarginal | 23,5 procent | -18,9 procent | 46,2 procent | 82,3 procent | 71,7 procent |
| Soliditet | 79,0 procent | 39,9 procent | 79,8 procent | 77,2 procent | 82,5 procent |
| Kassalikviditet | 437,4 procent | 153,8 procent | 488,6 procent | 450,7 procent | 641,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 67,9 procent | -106,6 procent | 103,0 procent | 44,4 procent | 25,2 procent |
| Omsättningstillväxt | 48,6 procent | -30,7 procent | 117,7 procent | -76,9 procent | -60,6 procent |
| Omsättning per anställd | 1 074 000 kr | 744 000 kr | 1 620 000 kr | - | - |
| Personalkostnad per anställd | 754 000 kr | 737 000 kr | 802 000 kr | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Fredrik Jahns Gränd 12 2 1/2 trc/o Love Persson
13136 Nacka
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva rörmokeri och byggverksamhet såsom nyrenoveringar och nybyggnationer.
Bransch
- 43320ByggnadssnickeriarbetenHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 644 457 kr | 722 554 kr | 1 073 994 kr | 743 995 kr | 1 620 000 kr | 373 480 kr | 146 999 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 767 kr | 197 003 kr | 0 kr | -11 294 kr | 0 kr | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | 48 591 kr | 5 350 kr | 16 094 kr | 0 kr | - | 2 077 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 258 558 kr | 154 019 kr | 170 710 kr | 134 592 kr | 45 057 kr | 63 406 kr | 26 107 kr |
| Personalkostnader | 675 535 kr | 605 031 kr | 753 624 kr | 737 274 kr | 801 718 kr | 974 kr | 11 033 kr |
| Avskrivningar | 4 198 kr | 5 633 kr | 5 633 kr | 1 410 kr | 0 kr | - | - |
| Rörelseresultat | -341 658 kr | 149 524 kr | 127 933 kr | -140 575 kr | 773 225 kr | 307 023 kr | 109 859 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 2 kr | 82 kr | 266 kr | 664 kr |
| Räntekostnader | 777 kr | 880 kr | 150 kr | 79 kr | 23 kr | 0 kr | 5 141 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -342 435 kr | 148 644 kr | 252 783 kr | -140 652 kr | 748 284 kr | 307 289 kr | 105 382 kr |
| Skatt | 0 kr | - | - | - | 126 910 kr | 65 122 kr | 22 493 kr |
| Årets resultat | -342 435 kr | 148 644 kr | 252 783 kr | -140 652 kr | 621 374 kr | 242 167 kr | 82 889 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 48 970 kr | 43 337 kr | 37 704 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 0 kr | - |
| Materiella anläggningstillgångar | 23 970 kr | 18 337 kr | 12 704 kr | 0 kr | - | - | - |
| Finansiella anläggningstillgångar | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 0 kr | - |
| Omsättningstillgångar | 215 881 kr | 318 487 kr | 434 086 kr | 305 593 kr | 730 743 kr | 706 737 kr | 397 859 kr |
| Kortfristiga fordringar | 42 509 kr | 39 300 kr | 433 496 kr | 221 561 kr | 9 048 kr | 218 850 kr | 25 922 kr |
| Kassa och bank | 173 372 kr | 279 187 kr | 590 kr | 84 032 kr | 721 695 kr | 487 887 kr | 371 937 kr |
| Summa tillgångar | 264 851 kr | 361 824 kr | 471 790 kr | 330 593 kr | 755 743 kr | 706 737 kr | 397 859 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 61 121 kr | 209 765 kr | 372 548 kr | 131 895 kr | 603 269 kr | 545 436 kr | 328 325 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 353 556 kr | 11 121 kr | 69 765 kr | 222 547 kr | -68 105 kr | 253 269 kr | 195 436 kr |
| Årets resultat | -342 435 kr | 148 644 kr | 252 783 kr | -140 652 kr | 621 374 kr | 242 167 kr | 82 889 kr |
| Kortfristiga skulder | 203 730 kr | 152 059 kr | 99 242 kr | 198 698 kr | 149 555 kr | 156 792 kr | 62 030 kr |
| Leverantörsskulder | 10 012 kr | 1 006 kr | 10 322 kr | 10 730 kr | 0 kr | - | - |
| Skatteskulder | 29 112 kr | 29 112 kr | 31 938 kr | 60 431 kr | 126 794 kr | 156 792 kr | 42 191 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 150 865 kr | 121 942 kr | 54 191 kr | 127 536 kr | 22 761 kr | 0 kr | 19 839 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 264 851 kr | 361 824 kr | 471 790 kr | 330 593 kr | 755 743 kr | 706 737 kr | 397 859 kr |
Ur årsredovisningen
Aktiebolaget ska bedriva rörmokeri och byggverksamhet såsom nyrenoveringar och nybyggnationer.
Företrädare
- Love P (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Smidesverket AB för organisationsnummer?
Smidesverket AB har organisationsnummer 556885-0514 (5568850514).
Var ligger Smidesverket AB?
Smidesverket AB har sin registrerade adress Fredrik Jahns Gränd 12 2 1/2 tr, 13136 Nacka.
Vilken bransch är Smidesverket AB verksamt i?
Smidesverket AB är registrerat i branschen byggnadssnickeriarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Smidesverket AB?
Smidesverket AB hade en nettoomsättning på 146 999 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Smidesverket AB någon utdelning?
Styrelsen i Smidesverket AB föreslog en utdelning på 200 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2012-02-22
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.