Malmö Brandskyddsteknik AB
Malmö Brandskyddsteknik AB har organisationsnummer 556885-4680 (5568854680)
Aktiebolag • Org.nr: 556885-4680
Om företaget
Malmö Brandskyddsteknik AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Lomma. Verksamheten startade 2012. Huvudverksamheten klassificeras som elinstallationer enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43210). Företaget bedriver även verksamhet inom fastighetsrelaterad stödverksamhet.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 58 procent till 4 557 111 kr räkenskapsåret 2025 (2 884 432 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Malmö Brandskyddsteknik AB 4 557 111 kr och redovisade ett resultat på 999 860 kr. Rörelsemarginalen var 35,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 8,2 procent). Soliditeten var 59,9 procent, över branschens median (median 53,8 procent). Kassalikviditeten var 31,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 239,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 35,5 procent | 8,2 procent | 1,6 procent till 17,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 39,5 procent | 8,0 procent | 1,3 procent till 17,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 59,9 procent | 53,8 procent | 32,6 procent till 75,2 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 31,2 procent | 239,0 procent | 143,0 procent till 439,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 31,2 procent | 20,6 procent | 0,3 procent till 49,5 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 58,0 procent | 2,0 procent | -19,8 procent till 27,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 4 557 000 kr | 1 418 000 kr | 924 000 kr till 1 967 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 1 179 000 kr | 582 000 kr | 376 000 kr till 712 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 929 av 4 753 aktiebolag inom elinstallationer.
- Plats 30 av 150 aktiebolag inom elinstallationer med säte i Malmö.
- Plats 1 335 av 11 268 aktiebolag med säte i Malmö.
- Plats 4 496 av 39 471 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 39 969 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 24,1 procent | 17,9 procent | 34,0 procent | 17,0 procent | 35,5 procent |
| Vinstmarginal | 34,4 procent | 0,1 procent | 31,0 procent | 6,0 procent | 39,5 procent |
| Soliditet | 51,2 procent | 52,2 procent | 47,9 procent | 47,1 procent | 59,9 procent |
| Kassalikviditet | 225,1 procent | 355,6 procent | 98,3 procent | 81,8 procent | 31,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 6,5 procent | -2,8 procent | 24,3 procent | 3,2 procent | 31,2 procent |
| Omsättningstillväxt | -5,5 procent | 9,1 procent | 12,6 procent | 14,7 procent | 58,0 procent |
| Omsättning per anställd | 2 047 000 kr | 2 233 000 kr | 2 514 000 kr | 2 884 000 kr | 4 557 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 784 000 kr | 719 000 kr | 516 000 kr | 1 154 000 kr | 1 179 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Åstigen 3c/o Tony Ljungström
23434 Lomma
Bolag på samma adress
6 andra bolag har Åstigen 3 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva brandskyddsarbete, fastighetsservice samt elinstallationer.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 128 859 kr | 2 165 036 kr | 2 047 020 kr | 2 232 771 kr | 2 514 008 kr | 2 884 432 kr | 4 557 111 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 80 601 kr | 140 514 kr | 0 kr | 63 379 kr | 0 kr | 12 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 653 530 kr | 611 758 kr | 487 210 kr | 978 648 kr | 854 839 kr | 970 337 kr | 1 484 234 kr |
| Övriga externa kostnader | 246 837 kr | 325 061 kr | 257 743 kr | 171 633 kr | 227 015 kr | 241 252 kr | 250 345 kr |
| Personalkostnader | 659 887 kr | 693 204 kr | 783 996 kr | 718 857 kr | 515 518 kr | 1 154 457 kr | 1 179 338 kr |
| Avskrivningar | 33 926 kr | 24 800 kr | 24 800 kr | 26 800 kr | 55 433 kr | 27 200 kr | 27 200 kr |
| Rörelseresultat | 615 280 kr | 650 727 kr | 493 249 kr | 400 212 kr | 853 703 kr | 490 620 kr | 1 615 994 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 45 kr | 419 kr | 228 kr | -153 kr |
| Räntekostnader | 2 254 kr | 4 824 kr | 1 760 kr | 1 419 kr | 105 kr | 2 720 kr | 6 828 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 613 026 kr | 645 903 kr | 703 484 kr | 3 308 kr | 780 527 kr | 173 959 kr | 1 802 081 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | -510 000 kr | 0 kr | - | - | -590 000 kr |
| Skatt | 134 689 kr | 142 819 kr | 881 kr | 83 030 kr | 177 629 kr | 102 468 kr | 212 221 kr |
| Årets resultat | 478 337 kr | 503 084 kr | 192 603 kr | -79 722 kr | 602 898 kr | 71 491 kr | 999 860 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 1 288 797 kr | 4 950 584 kr | 5 059 489 kr | 4 667 158 kr | 4 595 273 kr | 4 293 904 kr | 4 682 147 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 97 133 kr | 72 333 kr | 47 533 kr | 50 733 kr | 108 800 kr | 81 600 kr | 54 400 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 191 664 kr | 4 878 251 kr | 5 011 956 kr | 4 616 425 kr | 4 486 473 kr | 4 212 304 kr | 4 627 747 kr |
| Omsättningstillgångar | 3 861 377 kr | 724 628 kr | 723 845 kr | 855 395 kr | 593 324 kr | 392 406 kr | 670 600 kr |
| Kortfristiga fordringar | 288 375 kr | 294 200 kr | 384 251 kr | 141 493 kr | 139 831 kr | 44 243 kr | 306 333 kr |
| Kassa och bank | 3 573 002 kr | 430 428 kr | 339 594 kr | 713 902 kr | 453 493 kr | 348 163 kr | 364 267 kr |
| Summa tillgångar | 5 150 174 kr | 5 675 212 kr | 5 783 334 kr | 5 522 553 kr | 5 188 597 kr | 4 686 310 kr | 5 352 747 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 2 266 057 kr | 2 769 141 kr | 2 961 744 kr | 2 882 022 kr | 2 484 920 kr | 2 206 411 kr | 3 206 270 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 737 720 kr | 2 216 057 kr | 2 719 141 kr | 2 911 744 kr | 1 832 021 kr | 2 084 920 kr | 2 156 410 kr |
| Årets resultat | 478 337 kr | 503 084 kr | 192 603 kr | -79 722 kr | 602 898 kr | 71 491 kr | 999 860 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 134 117 kr | 406 071 kr | 321 590 kr | 240 531 kr | 603 677 kr | 479 899 kr | 2 146 477 kr |
| Leverantörsskulder | 68 645 kr | 58 896 kr | 27 555 kr | 82 752 kr | 87 136 kr | 11 344 kr | 36 060 kr |
| Skatteskulder | 468 624 kr | 277 508 kr | 143 700 kr | 83 911 kr | 260 659 kr | 280 097 kr | 314 689 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 590 348 kr | 29 472 kr | 133 335 kr | 54 068 kr | 234 482 kr | 168 458 kr | 1 188 228 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 5 150 174 kr | 5 675 212 kr | 5 783 334 kr | 5 522 553 kr | 5 188 597 kr | 4 686 310 kr | 5 352 747 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver verksamhet inom fastighetsservice och elinstallationer. Företaget har sitt säte i Malmö.
Företrädare
- Tony Gert L (verkställande direktör)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Malmö Brandskyddsteknik AB för organisationsnummer?
Malmö Brandskyddsteknik AB har organisationsnummer 556885-4680 (5568854680).
Var ligger Malmö Brandskyddsteknik AB?
Malmö Brandskyddsteknik AB har sin registrerade adress Åstigen 3, 23434 Lomma.
Vilken bransch är Malmö Brandskyddsteknik AB verksamt i?
Malmö Brandskyddsteknik AB är registrerat i branschen elinstallationer enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Malmö Brandskyddsteknik AB?
Malmö Brandskyddsteknik AB hade en nettoomsättning på 4 557 111 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Malmö Brandskyddsteknik AB?
Malmö Brandskyddsteknik AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Malmö Brandskyddsteknik AB någon utdelning?
Styrelsen i Malmö Brandskyddsteknik AB föreslog en utdelning på 950 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Malmö
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2012-02-27
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.