Cinelandia AB
Cinelandia AB har organisationsnummer 556886-3491 (5568863491)
Aktiebolag • Org.nr: 556886-3491
Om företaget
Cinelandia AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2012. Huvudverksamheten klassificeras som produktion av film, video och tv-program enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 59110).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 146 procent till 4 503 619 kr räkenskapsåret 2025 (1 832 480 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Cinelandia AB 4 503 619 kr och redovisade ett resultat på 23 941 kr. Rörelsemarginalen var 0,5 procent, under branschens median (median 7,5 procent). Soliditeten var 9,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 58,9 procent). Kassalikviditeten var 110,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 260,4 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 0,5 procent | 7,5 procent | -2,9 procent till 25,3 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 0,5 procent | 7,8 procent | -2,7 procent till 25,9 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 9,2 procent | 58,9 procent | 36,2 procent till 79,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 110,1 procent | 260,4 procent | 148,2 procent till 479,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 26,7 procent | 11,3 procent | -10,1 procent till 46,4 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 145,8 procent | -2,6 procent | -31,1 procent till 29,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 153 av 3 044 aktiebolag inom produktion av film, video och tv-program.
- Plats 104 av 1 507 aktiebolag inom produktion av film, video och tv-program med säte i Stockholm.
- Plats 7 565 av 65 576 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 12 234 av 114 108 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 39 651 av 330 584 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 0,1 procent | 0,0 procent | -0,2 procent | -2,3 procent | 0,5 procent |
| Vinstmarginal | 0,1 procent | 0,0 procent | 0,0 procent | -2,2 procent | 0,5 procent |
| Soliditet | 52,5 procent | 16,7 procent | 12,3 procent | 22,2 procent | 9,2 procent |
| Kassalikviditet | 181,6 procent | 117,6 procent | 114,0 procent | 128,5 procent | 110,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 0,7 procent | 0,5 procent | 1,1 procent | -60,4 procent | 26,7 procent |
| Omsättningstillväxt | -31,0 procent | 348,3 procent | 24,0 procent | -56,9 procent | 145,8 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Bergsunds strand 3111738 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Produktion av film, tv och webb
Bransch
- 59110Produktion av film, video och tv-programHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 339 940 kr | 1 107 656 kr | 764 719 kr | 3 428 540 kr | 4 252 530 kr | 1 832 480 kr | 4 503 619 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 612 982 kr | 66 526 kr | -14 158 kr | -293 996 kr | -231 624 kr | 471 299 kr | -699 715 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 1 793 323 kr | 1 025 004 kr | 30 871 kr | 2 324 317 kr | 3 345 840 kr | 1 579 867 kr | 3 286 949 kr |
| Övriga externa kostnader | 123 529 kr | 134 233 kr | 704 279 kr | 366 864 kr | 616 200 kr | 766 640 kr | 396 689 kr |
| Personalkostnader | 1 268 kr | 185 kr | 0 kr | 428 302 kr | 52 366 kr | 0 kr | 97 819 kr |
| Avskrivningar | 27 713 kr | 14 772 kr | 14 384 kr | 14 384 kr | 12 946 kr | 0 kr | - |
| Rörelseresultat | 7 089 kr | -12 kr | 1 027 kr | 677 kr | -6 446 kr | -42 728 kr | 22 447 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 509 kr | 8 369 kr | 2 991 kr | 1 542 kr |
| Räntekostnader | 1 kr | 32 kr | 44 kr | 317 kr | 39 kr | 13 kr | 48 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 7 088 kr | -44 kr | 983 kr | 869 kr | 1 884 kr | -39 750 kr | 23 941 kr |
| Skatt | 2 261 kr | 0 kr | 269 kr | 348 kr | 706 kr | 0 kr | - |
| Årets resultat | 4 827 kr | -44 kr | 714 kr | 521 kr | 1 178 kr | -39 750 kr | 23 941 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 56 486 kr | 41 714 kr | 27 330 kr | 12 946 kr | 0 kr | - | - |
| Materiella anläggningstillgångar | 56 486 kr | 41 714 kr | 27 330 kr | 12 946 kr | 0 kr | - | - |
| Omsättningstillgångar | 87 928 kr | 165 843 kr | 170 462 kr | 611 368 kr | 858 104 kr | 296 884 kr | 979 900 kr |
| Kortfristiga fordringar | 23 488 kr | 87 700 kr | 136 570 kr | 217 268 kr | 492 209 kr | 105 600 kr | 539 966 kr |
| Kassa och bank | 64 440 kr | 78 143 kr | 33 892 kr | 394 100 kr | 365 895 kr | 191 284 kr | 439 934 kr |
| Summa tillgångar | 144 414 kr | 207 557 kr | 197 792 kr | 624 314 kr | 858 104 kr | 296 884 kr | 979 900 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 103 245 kr | 103 201 kr | 103 915 kr | 104 436 kr | 105 614 kr | 65 864 kr | 89 804 kr |
| Aktiekapital | 50 100 kr | 50 100 kr | 50 100 kr | 50 100 kr | 50 100 kr | 50 100 kr | 50 100 kr |
| Balanserat resultat | 48 318 kr | 53 145 kr | 53 101 kr | 53 815 kr | 54 336 kr | 55 514 kr | 15 763 kr |
| Årets resultat | 4 827 kr | -44 kr | 714 kr | 521 kr | 1 178 kr | -39 750 kr | 23 941 kr |
| Kortfristiga skulder | 41 169 kr | 104 356 kr | 93 877 kr | 519 878 kr | 752 490 kr | 231 020 kr | 890 096 kr |
| Leverantörsskulder | 7 500 kr | 85 189 kr | 105 000 kr | 171 338 kr | 216 380 kr | 174 016 kr | 106 001 kr |
| Skatteskulder | 2 916 kr | 0 kr | 269 kr | 617 kr | 1 054 kr | 706 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 1 316 kr | 6 224 kr | 1 506 kr | 66 826 kr | 9 891 kr | 2 432 kr | 37 958 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 144 414 kr | 207 557 kr | 197 792 kr | 624 314 kr | 858 104 kr | 296 884 kr | 979 900 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Stockholm registrerades år 2012 och bedriver sedan dess produktion av film, tv och webb.
Företrädare
- Benjamin W (styrelseledamot)
- Niklas B (verkställande direktör)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Cinelandia AB för organisationsnummer?
Cinelandia AB har organisationsnummer 556886-3491 (5568863491).
Var ligger Cinelandia AB?
Cinelandia AB har sin registrerade adress Bergsunds strand 31, 11738 Stockholm.
Vilken bransch är Cinelandia AB verksamt i?
Cinelandia AB är registrerat i branschen produktion av film, video och tv-program enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Cinelandia AB?
Cinelandia AB hade en nettoomsättning på 4 503 619 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2012-03-02
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.