Aktiv ortopedmedicin i Stockholm AB
Aktiv ortopedmedicin i Stockholm AB har organisationsnummer 556886-9183 (5568869183)
Aktiebolag • Org.nr: 556886-9183
Om företaget
Aktiv ortopedmedicin i Stockholm AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Enskede Gård. Verksamheten startade 2012. Huvudverksamheten klassificeras som fysioterapeutisk verksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 86950).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 4 procent till 1 332 233 kr räkenskapsåret 2026 (1 287 162 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Aktiv ortopedmedicin i Stockholm AB 1 332 233 kr och redovisade ett resultat på 21 408 kr. Rörelsemarginalen var 1,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 11,9 procent). Soliditeten var 64,0 procent, under branschens median (median 68,6 procent). Kassalikviditeten var 277,9 procent, under branschens median (median 401,7 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 1,5 procent | 11,9 procent | 3,2 procent till 22,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 1,6 procent | 11,9 procent | 3,3 procent till 23,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 64,0 procent | 68,6 procent | 51,1 procent till 83,2 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 277,9 procent | 401,7 procent | 221,0 procent till 767,8 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 3,7 procent | 26,3 procent | 4,9 procent till 51,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 3,5 procent | 1,9 procent | -9,4 procent till 10,2 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 332 000 kr | 1 051 000 kr | 738 000 kr till 1 346 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 1 009 000 kr | 621 000 kr | 401 000 kr till 773 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 594 av 2 175 aktiebolag inom fysioterapeutisk verksamhet.
- Plats 2 av 15 aktiebolag inom fysioterapeutisk verksamhet med säte i Tyresö.
- Plats 592 av 1 622 aktiebolag med säte i Tyresö.
- Plats 39 763 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 120 896 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 23,2 procent | 27,7 procent | -1,4 procent | -8,3 procent | 1,5 procent |
| Vinstmarginal | 23,2 procent | 27,7 procent | -1,4 procent | -7,5 procent | 1,6 procent |
| Soliditet | 68,2 procent | 68,6 procent | 63,0 procent | 60,7 procent | 64,0 procent |
| Kassalikviditet | 298,9 procent | 311,8 procent | 266,7 procent | 252,6 procent | 277,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | 60,8 procent | 44,2 procent | -3,1 procent | -17,1 procent | 3,7 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 8,1 procent | 7,2 procent | -11,9 procent | 3,5 procent |
| Omsättning per anställd | 1 260 000 kr | - | - | 1 287 000 kr | 1 332 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 603 000 kr | - | - | 1 010 000 kr | 1 009 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Johanneshovsvägen 121c/o Pierre Keuter
12047 Enskede Gård
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva human- och veterinärmedicinsk vård samt utveckling/produktion'/försäljning av medicintekniska hjälpmedel.
Bransch
- 86950Fysioterapeutisk verksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 259 734 kr | 1 361 762 kr | 1 460 402 kr | 1 287 162 kr | 1 332 233 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 864 kr | 14 444 kr | 0 kr | - |
| Råvaror och förnödenheter | 3 911 kr | 0 kr | 13 063 kr | 4 778 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 354 584 kr | 373 623 kr | 535 895 kr | 372 376 kr | 296 803 kr |
| Personalkostnader | 602 605 kr | 604 240 kr | 939 115 kr | 1 010 126 kr | 1 008 874 kr |
| Avskrivningar | 7 000 kr | 7 000 kr | 7 000 kr | 7 000 kr | 7 000 kr |
| Rörelseresultat | 291 634 kr | 377 763 kr | -20 227 kr | -107 118 kr | 19 556 kr |
| Ränteintäkter | - | 12 kr | 50 kr | 12 320 kr | 1 922 kr |
| Räntekostnader | 0 kr | - | 329 kr | 1 300 kr | 70 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 291 634 kr | 377 775 kr | -20 506 kr | -96 098 kr | 21 408 kr |
| Skatt | 61 105 kr | 77 818 kr | 0 kr | - | - |
| Årets resultat | 230 529 kr | 299 957 kr | -20 506 kr | -96 098 kr | 21 408 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 28 000 kr | 21 000 kr | 14 000 kr | 7 000 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 28 000 kr | 21 000 kr | 14 000 kr | 7 000 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 527 865 kr | 969 005 kr | 1 031 511 kr | 919 656 kr | 912 358 kr |
| Kortfristiga fordringar | 70 618 kr | 97 076 kr | 279 739 kr | 264 482 kr | 227 815 kr |
| Kassa och bank | 457 247 kr | 871 929 kr | 751 772 kr | 655 174 kr | 684 543 kr |
| Summa tillgångar | 555 865 kr | 990 005 kr | 1 045 511 kr | 926 656 kr | 912 358 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 379 243 kr | 679 200 kr | 658 694 kr | 562 596 kr | 584 005 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 98 714 kr | 329 243 kr | 629 200 kr | 608 694 kr | 512 597 kr |
| Årets resultat | 230 529 kr | 299 957 kr | -20 506 kr | -96 098 kr | 21 408 kr |
| Kortfristiga skulder | 176 622 kr | 310 805 kr | 386 817 kr | 364 060 kr | 328 353 kr |
| Leverantörsskulder | 4 274 kr | 6 609 kr | 3 336 kr | 43 136 kr | 11 813 kr |
| Skatteskulder | 61 105 kr | 138 923 kr | 77 818 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 111 243 kr | 165 273 kr | 305 663 kr | 320 924 kr | 316 540 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 555 865 kr | 990 005 kr | 1 045 511 kr | 926 656 kr | 912 358 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Stockholm registrerades år 2012 och bedriver sedan dess human- och veterinärmedicinsk vård samt utveckling, produktion och försäljning av medicintekniska hjälpmedel.
Företrädare
- Pierre K (styrelseledamot)
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Aktiv ortopedmedicin i Stockholm AB för organisationsnummer?
Aktiv ortopedmedicin i Stockholm AB har organisationsnummer 556886-9183 (5568869183).
Var ligger Aktiv ortopedmedicin i Stockholm AB?
Aktiv ortopedmedicin i Stockholm AB har sin registrerade adress Johanneshovsvägen 121, 12047 Enskede Gård.
Vilken bransch är Aktiv ortopedmedicin i Stockholm AB verksamt i?
Aktiv ortopedmedicin i Stockholm AB är registrerat i branschen fysioterapeutisk verksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Aktiv ortopedmedicin i Stockholm AB?
Aktiv ortopedmedicin i Stockholm AB hade en nettoomsättning på 1 332 233 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Aktiv ortopedmedicin i Stockholm AB?
Aktiv ortopedmedicin i Stockholm AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Tyresö
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2012-03-06
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.