HALLDAN Måleri AB
HALLDAN Måleri AB har organisationsnummer 556887-0207
Aktiebolag • Org.nr: 556887-0207
Aktivt företagVerksamt sedan 2012
Om företaget
HALLDAN Måleri AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Motala. Verksamheten startade 2012 och har 14 års erfarenhet i branschen. Huvudverksamheten klassificeras som byggnadssnickeriarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43320). Företaget bedriver även verksamhet inom måleriarbeten.
Ekonomi
763 481 krOmsättning▲ 52 procent
-2 435 krÅrets resultat
1Antal anställda
44,6 procentSoliditet
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 52 procent till 763 481 kr räkenskapsåret 2025 (503 426 kr föregående år).
Adress
Ekhagavägen 10c/o c/o Raoul Halldan
59137 Motala
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är bygg och måleri.
Bransch
- 43320ByggnadssnickeriarbetenHuvudbransch
- 43341Måleriarbeten
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 650 190 kr | 914 011 kr | 630 726 kr | 670 757 kr | 503 426 kr | 763 481 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 39 800 kr | 4 500 kr | 0 kr | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | - | 230 170 kr | 225 777 kr | 135 197 kr | 206 737 kr | 151 774 kr | 150 069 kr |
| Övriga externa kostnader | 5 120 kr | 208 059 kr | 335 668 kr | 400 004 kr | 349 230 kr | 218 466 kr | 239 528 kr |
| Personalkostnader | - | 115 269 kr | 324 607 kr | 90 971 kr | 103 439 kr | 85 423 kr | 346 501 kr |
| Avskrivningar | - | 14 200 kr | 10 800 kr | 10 800 kr | 10 800 kr | 21 600 kr | 16 000 kr |
| Rörelseresultat | -5 120 kr | 58 092 kr | 159 kr | -1 746 kr | 551 kr | 26 163 kr | 11 383 kr |
| Ränteintäkter | 30 kr | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Räntekostnader | - | 1 542 kr | 3 891 kr | 141 kr | 889 kr | 4 224 kr | 7 711 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -5 090 kr | 56 550 kr | -3 732 kr | -1 887 kr | -338 kr | 21 939 kr | 3 672 kr |
| Skatt | - | 12 581 kr | 0 kr | - | - | 4 812 kr | 6 107 kr |
| Årets resultat | -5 090 kr | 43 969 kr | -3 732 kr | -1 887 kr | -338 kr | 17 127 kr | -2 435 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | - | 56 800 kr | 43 200 kr | 32 400 kr | 21 600 kr | 48 000 kr | 64 000 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | 56 800 kr | 43 200 kr | 32 400 kr | 21 600 kr | 48 000 kr | 64 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 112 kr | 54 079 kr | 78 331 kr | 124 190 kr | 45 396 kr | 54 708 kr | 54 295 kr |
| Kortfristiga fordringar | 69 kr | 34 192 kr | 36 000 kr | 124 190 kr | 22 500 kr | 37 470 kr | 54 276 kr |
| Kassa och bank | 43 kr | 19 887 kr | 42 331 kr | 0 kr | 22 896 kr | 17 238 kr | 19 kr |
| Summa tillgångar | 112 kr | 110 879 kr | 121 531 kr | 156 590 kr | 66 996 kr | 102 708 kr | 118 295 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 112 kr | 44 081 kr | 40 349 kr | 38 462 kr | 38 124 kr | 55 252 kr | 52 816 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | -168 kr | -49 888 kr | -5 919 kr | -9 651 kr | -11 538 kr | -11 875 kr | 5 251 kr |
| Årets resultat | -5 090 kr | 43 969 kr | -3 732 kr | -1 887 kr | -338 kr | 17 127 kr | -2 435 kr |
| Kortfristiga skulder | 0 kr | 86 926 kr | 119 134 kr | 78 876 kr | 28 872 kr | 47 456 kr | 65 479 kr |
| Skatteskulder | - | 12 581 kr | 12 581 kr | 12 581 kr | 0 kr | 4 812 kr | 6 107 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 0 kr | 41 490 kr | 74 357 kr | 34 098 kr | 28 872 kr | 42 644 kr | 59 372 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 112 kr | 110 879 kr | 121 531 kr | 156 590 kr | 66 996 kr | 102 708 kr | 118 295 kr |
Ur årsredovisningen
Verksamhet
Företaget med säte i Motala, bedriver verksamhet inom bygg- och måleri.
Företrädare
- Marie H (verkställande direktör)
- Raoul H (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
2012-03-07
Registrerat hos Bolagsverket
HALLDAN Måleri AB
2012-03-08
Registrerat hos Skatteverket
2026-10-12
Adressändring
Gatuadress: Fornåsa 105 Skrikstad → Ekhagavägen 10
Ort: FORNÅSA → MOTALA
Postnummer: 59179 → 59137
Grundläggande information
- Registrerat
- 2012-03-07
- Status
- Verksam
Är detta ditt företag?
Komplettera profilen med en egen beskrivning av verksamheten.
Föreslå en beskrivning