Young Entreprenad Stockholm AB
Young Entreprenad Stockholm AB har organisationsnummer 556887-8077 (5568878077)
Aktiebolag • Org.nr: 556887-8077
Om företaget
Young Entreprenad Stockholm AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2012. Huvudverksamheten klassificeras som byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 41000).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Young Entreprenad Stockholm AB 2 724 000 kr och redovisade ett resultat på 368 376 kr. Rörelsemarginalen var 17,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 5,5 procent). Soliditeten var 38,8 procent, under branschens median (median 45,9 procent). Kassalikviditeten var 163,5 procent, under branschens median (median 192,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 17,0 procent | 5,5 procent | 0,2 procent till 15,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 17,0 procent | 5,2 procent | 0,0 procent till 14,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 38,8 procent | 45,9 procent | 22,5 procent till 71,4 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 163,5 procent | 192,1 procent | 118,1 procent till 372,7 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 87,4 procent | 15,8 procent | -2,3 procent till 50,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 362 000 kr | 1 294 000 kr | 768 000 kr till 2 125 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 528 000 kr | 519 000 kr | 304 000 kr till 673 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 791 av 9 044 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader.
- Plats 381 av 1 184 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader med säte i Stockholm.
- Plats 11 775 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 19 770 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 63 470 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 99,5 procent | 98,7 procent | 98,2 procent | - | 17,0 procent |
| Vinstmarginal | 99,7 procent | 98,5 procent | 97,3 procent | - | 17,0 procent |
| Soliditet | 70,0 procent | 41,8 procent | 57,6 procent | 49,6 procent | 38,8 procent |
| Kassalikviditet | 333,7 procent | 171,9 procent | 235,8 procent | 198,6 procent | 163,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 70,9 procent | 74,2 procent | 69,3 procent | -15,1 procent | 87,4 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -33,3 procent | -25,0 procent | -100,0 procent | - |
| Omsättning per anställd | 300 000 kr | 200 000 kr | 150 000 kr | - | 1 362 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 0 kr | 0 kr | 0 kr | - | 528 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Kivra: 556887-807710631 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall beriva verksamhet inom bygg och anläggning, försäljning och montage av solskyddsprodukter såsom markiser, persienner, import av byggmaterial, fastighetsförvaltning samt handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 41000Byggande av bostadshus och andra byggnaderHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 200 000 kr | 50 000 kr | 300 000 kr | 200 000 kr | 150 000 kr | 50 kr | 2 724 483 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | - | - | - | 78 635 kr |
| Övriga externa kostnader | 27 335 kr | -2 550 kr | 1 352 kr | 2 550 kr | 2 672 kr | 5 049 kr | 581 358 kr |
| Personalkostnader | - | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 1 055 623 kr |
| Rörelseresultat | 172 665 kr | 52 550 kr | 298 648 kr | 197 450 kr | 147 328 kr | -4 999 kr | 464 082 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | - | - | 23 kr | 439 kr |
| Räntekostnader | 302 kr | 66 kr | 0 kr | 163 kr | 1 715 kr | 3 013 kr | 916 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 172 363 kr | 52 484 kr | 298 648 kr | 197 287 kr | 145 613 kr | -7 989 kr | 463 605 kr |
| Skatt | - | 5 138 kr | 61 519 kr | 40 674 kr | 30 347 kr | 0 kr | 95 229 kr |
| Årets resultat | 172 363 kr | 47 346 kr | 237 129 kr | 156 613 kr | 115 266 kr | -7 989 kr | 368 376 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Omsättningstillgångar | 205 068 kr | 252 552 kr | 477 603 kr | 504 752 kr | 288 846 kr | 106 820 kr | 1 085 364 kr |
| Kortfristiga fordringar | 202 983 kr | 250 000 kr | 475 000 kr | 503 259 kr | 265 152 kr | 106 572 kr | 954 412 kr |
| Kassa och bank | 2 085 kr | 2 552 kr | 2 603 kr | 1 493 kr | 23 694 kr | 248 kr | 130 952 kr |
| Summa tillgångar | 205 068 kr | 252 552 kr | 477 603 kr | 504 752 kr | 288 846 kr | 106 820 kr | 1 085 364 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 197 787 kr | 97 353 kr | 334 482 kr | 211 095 kr | 166 361 kr | 53 032 kr | 421 407 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | -24 576 kr | 7 kr | 47 353 kr | 4 482 kr | 1 095 kr | 11 021 kr | 3 031 kr |
| Årets resultat | 172 363 kr | 47 346 kr | 237 129 kr | 156 613 kr | 115 266 kr | -7 989 kr | 368 376 kr |
| Kortfristiga skulder | 7 281 kr | 7 419 kr | 143 121 kr | 293 657 kr | 122 485 kr | 53 788 kr | 663 957 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | - | - | - | 793 kr | 266 244 kr |
| Skatteskulder | - | 5 138 kr | 66 657 kr | 102 193 kr | 71 021 kr | -10 661 kr | 64 164 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 2 281 kr | 2 281 kr | 76 464 kr | 191 464 kr | 51 464 kr | 63 657 kr | 148 419 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 205 068 kr | 252 552 kr | 477 603 kr | 504 752 kr | 288 846 kr | 106 820 kr | 1 085 364 kr |
Företrädare
- Rickard Jin Young B (styrelseledamot)
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Young Entreprenad Stockholm AB för organisationsnummer?
Young Entreprenad Stockholm AB har organisationsnummer 556887-8077 (5568878077).
Var ligger Young Entreprenad Stockholm AB?
Young Entreprenad Stockholm AB har sin registrerade adress Kivra: 556887-8077, 10631 Stockholm.
Vilken bransch är Young Entreprenad Stockholm AB verksamt i?
Young Entreprenad Stockholm AB är registrerat i branschen byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Young Entreprenad Stockholm AB?
Young Entreprenad Stockholm AB hade en nettoomsättning på 2 724 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Young Entreprenad Stockholm AB?
Young Entreprenad Stockholm AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Young Entreprenad Stockholm AB någon utdelning?
Styrelsen i Young Entreprenad Stockholm AB föreslog en utdelning på 180 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2012-03-15
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.