Rätt Mätt i Ramlösa AB

Rätt Mätt i Ramlösa AB har organisationsnummer 556888-5874 (5568885874)

Aktiebolag • Org.nr: 556888-5874

Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägareHelsingborg

Aktivt företagVerksamt sedan 2012Godkänd för F-skattMomsregistreradRegistrerad arbetsgivare

Om företaget

Rätt Mätt i Ramlösa AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Helsingborg. Verksamheten startade 2012. Huvudverksamheten klassificeras som förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 64994). Företaget bedriver även verksamhet inom konsultverksamhet avseende företags organisation.

Ekonomi

178 051 krOmsättning▼ 69 procent
123 706 krÅrets resultat
1Antal anställda
85,4 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2025.

Omsättningen minskade 69 procent till 178 051 kr räkenskapsåret 2025 (583 631 kr föregående år).

Nettoomsättningen avviker med 70% från föregående räkenskapsår med anledning av nedtrappning av verksamheten under räkenskapsåret 2025.

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2025 omsatte Rätt Mätt i Ramlösa AB 178 051 kr och redovisade ett resultat på 123 706 kr. Rörelsemarginalen var 71,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 12,9 procent). Soliditeten var 85,4 procent, under branschens median (median 93,7 procent). Kassalikviditeten var 556,3 procent, under branschens median (median 565,0 procent).

Nyckeltal 2025BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal71,9 procent12,9 procent-17,9 procent till 55,8 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Vinstmarginal85,9 procent29,3 procent-3,7 procent till 88,3 procentöver branschens median
Soliditet85,4 procent93,7 procent62,5 procent till 99,5 procentUnder branschens median
Kassalikviditet556,3 procent565,0 procent113,8 procent till 3463,4 procentUnder branschens median
Avkastning på eget kapital9,7 procent0,9 procent-2,2 procent till 21,0 procentöver branschens median
Omsättningstillväxt-69,5 procent-24,7 procent-87,1 procent till 8,8 procentUnder branschens median
Omsättning per anställd178 000 kr83 000 kr0 kr till 680 000 kröver branschens median
Personalkostnad per anställd6 000 kr299 000 kr40 000 kr till 631 000 krLägre än tre av fyra bolag i branschen

Storlek efter omsättning

  • Plats 657 av 4 265 aktiebolag inom förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare.
  • Plats 10 av 64 aktiebolag inom förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare med säte i Helsingborg.
  • Plats 3 057 av 4 487 aktiebolag med säte i Helsingborg.
  • Plats 27 205 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
  • Plats 231 890 av 334 673 aktiebolag i Sverige.

Nyckeltal per år

Nyckeltal20212022202320242025
Rörelsemarginal-30,1 procent27,6 procent20,1 procent71,9 procent
Vinstmarginal-156,4 procent24,9 procent44,9 procent85,9 procent
Soliditet99,7 procent92,0 procent75,2 procent76,8 procent85,4 procent
Kassalikviditet21656,4 procent648,3 procent323,9 procent352,4 procent556,3 procent
Avkastning på eget kapital0,6 procent21,5 procent11,7 procent14,7 procent9,7 procent
Omsättningstillväxt--404,0 procent-49,2 procent-69,5 procent
Omsättning per anställd-228 000 kr1 149 000 kr584 000 kr178 000 kr
Personalkostnad per anställd-143 000 kr762 000 kr406 000 kr6 000 kr

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Örtagårdsgatan 51
25450 Helsingborg

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget ska beriva konsultverksamhet inom livsmedelshygien, utbildningar och uppbygnad av kvalitetsledningssystem. Arbete med miljöfrågor och miljöledningssytem. Inneha och förvalta värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post202020212022202320242025
Nettoomsättning0 kr-228 000 kr1 149 150 kr583 631 kr178 051 kr
Övriga rörelseintäkter-----271 kr
Övriga externa kostnader10 878 kr10 087 kr16 354 kr69 329 kr60 284 kr44 418 kr
Personalkostnader3 400 kr3 600 kr143 110 kr762 474 kr405 942 kr5 820 kr
Rörelseresultat-14 278 kr-13 687 kr68 536 kr317 347 kr117 405 kr128 084 kr
Ränteintäkter75 941 kr56 380 kr0 kr12 987 kr38 530 kr-493 329 kr
Räntekostnader11 kr14 kr16 kr72 kr6 kr459 kr
Resultat efter finansiella poster13 225 kr17 654 kr356 660 kr285 970 kr262 269 kr152 875 kr
Bokslutsdispositioner0 kr---82 500 kr-39 500 kr0 kr
Skatt13 193 kr9 535 kr14 117 kr51 230 kr24 417 kr29 169 kr
Årets resultat32 kr8 119 kr342 543 kr152 240 kr198 352 kr123 706 kr

Balansräkning

Post202020212022202320242025
Tillgångar
Anläggningstillgångar566 936 kr364 525 kr836 066 kr607 281 kr751 881 kr958 131 kr
Finansiella anläggningstillgångar566 936 kr364 525 kr836 066 kr607 281 kr751 881 kr958 131 kr
Omsättningstillgångar990 818 kr1 042 971 kr897 605 kr1 117 796 kr999 579 kr528 375 kr
Kortfristiga fordringar91 011 kr18 020 kr186 788 kr394 794 kr453 146 kr149 737 kr
Kassa och bank504 814 kr459 227 kr508 160 kr478 767 kr269 673 kr323 094 kr
Summa tillgångar1 557 754 kr1 407 496 kr1 733 671 kr1 725 077 kr1 751 460 kr1 486 506 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital1 544 561 kr1 402 680 kr1 595 224 kr1 297 464 kr1 345 816 kr1 269 522 kr
Aktiekapital50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr
Balanserat resultat1 494 529 kr1 344 561 kr1 202 681 kr1 095 224 kr1 097 464 kr1 095 816 kr
Årets resultat32 kr8 119 kr342 543 kr152 240 kr198 352 kr123 706 kr
Obeskattade reserver---82 500 kr122 000 kr122 000 kr
Kortfristiga skulder13 193 kr4 816 kr138 447 kr345 113 kr283 644 kr94 984 kr
Leverantörsskulder--736 kr2 158 kr2 191 kr9 288 kr
Skatteskulder13 193 kr4 816 kr5 810 kr38 805 kr10 183 kr0 kr
Övriga kortfristiga skulder0 kr-131 901 kr304 150 kr271 270 kr85 696 kr
Summa eget kapital och skulder1 557 754 kr1 407 496 kr1 733 671 kr1 725 077 kr1 751 460 kr1 486 506 kr

Ur årsredovisningen

Verksamhet
Bolaget bedriver verksamhet inom livsmedelshygien, utbildningar och uppbyggnad av kvalitetsledningssystem. Företaget kan även bedriva arbete med miljöfrågor och miljöledningssystem samt inneha och förvalta värdepapper.

Företrädare

  • Jonas E (styrelseledamot ordförande)
  • Ellinor E (styrelseledamot)
  • Beatrice E (styrelseledamot)

Undertecknad 2026.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2012-03-22
Registrerat hos Skatteverket
2012-03-23
Registrerat hos Bolagsverket
Rätt Mätt i Ramlösa AB
2026-02-23
Adressändring
Gatuadress: Julinsgatan 14 → Örtagårdsgatan 51
Ort: RAMLÖSA → HELSINGBORG
Postnummer: 25654 → 25450

Vanliga frågor

Vad har Rätt Mätt i Ramlösa AB för organisationsnummer?

Rätt Mätt i Ramlösa AB har organisationsnummer 556888-5874 (5568885874).

Var ligger Rätt Mätt i Ramlösa AB?

Rätt Mätt i Ramlösa AB har sin registrerade adress Örtagårdsgatan 51, 25450 Helsingborg.

Vilken bransch är Rätt Mätt i Ramlösa AB verksamt i?

Rätt Mätt i Ramlösa AB är registrerat i branschen förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter Rätt Mätt i Ramlösa AB?

Rätt Mätt i Ramlösa AB hade en nettoomsättning på 178 051 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Hur många anställda har Rätt Mätt i Ramlösa AB?

Rätt Mätt i Ramlösa AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Föreslår Rätt Mätt i Ramlösa AB någon utdelning?

Styrelsen i Rätt Mätt i Ramlösa AB föreslog en utdelning på 100 000 kr för räkenskapsåret 2025.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Helsingborg
Län
Skåne län
Ägarkategori
Privat svenskt utan koncern
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2012-03-23
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb • Senast hämtad: 2026-11-07

Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar