
Solstation i Dalarna AB
Solstation i Dalarna AB har organisationsnummer 556889-1104 (5568891104)
Aktiebolag • Org.nr: 556889-1104
Om företaget
Solstation i Dalarna AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Borlänge. Verksamheten startade 2012. Huvudverksamheten klassificeras som dagspa, bastu och ångbastu enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 96230). På Google Maps är verksamheten listad som tanning salon. Kunderna ger mycket högt betyg med 4,5 av 5 baserat på 29 recensioner. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 6 procent till 370 000 kr räkenskapsåret 2026 (348 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Solstation i Dalarna AB 370 000 kr och redovisade ett resultat på 128 184 kr. Rörelsemarginalen var 43,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 6,1 procent). Soliditeten var 93,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 59,9 procent). Kassalikviditeten var 1401,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 244,4 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 43,5 procent | 6,1 procent | 0,1 procent till 19,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 43,5 procent | 5,9 procent | -0,3 procent till 20,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 93,3 procent | 59,9 procent | 39,2 procent till 78,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 1401,7 procent | 244,4 procent | 147,8 procent till 534,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 42,8 procent | 13,4 procent | -10,7 procent till 41,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 6,3 procent | 0,9 procent | -9,7 procent till 15,3 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 951 av 1 618 aktiebolag inom dagspa, bastu och ångbastu.
- Plats 5 av 12 aktiebolag inom dagspa, bastu och ångbastu med säte i Borlänge.
- Plats 937 av 1 424 aktiebolag med säte i Borlänge.
- Plats 5 576 av 8 358 aktiebolag i Dalarnas län.
- Plats 204 592 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 33,8 procent | 39,8 procent | 47,0 procent | 46,7 procent | 43,5 procent |
| Vinstmarginal | 33,7 procent | 39,9 procent | 46,9 procent | 47,1 procent | 43,5 procent |
| Soliditet | 96,2 procent | 88,3 procent | 94,2 procent | 95,4 procent | 93,3 procent |
| Kassalikviditet | 2321,6 procent | 707,7 procent | 1542,6 procent | 2021,9 procent | 1401,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 33,0 procent | 39,7 procent | 39,2 procent | 35,0 procent | 42,8 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 15,7 procent | -0,8 procent | -2,8 procent | 6,3 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Blomsterstigen 20c/o c/o Johan Isaksson
78468 Borlänge
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva solarium samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 96230Dagspa, bastu och ångbastuHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 312 319 kr | 361 027 kr | 357 826 kr | 347 624 kr | 369 745 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 47 183 kr | 31 111 kr | 48 240 kr | 16 500 kr | 17 119 kr |
| Övriga externa kostnader | 145 882 kr | 164 645 kr | 118 576 kr | 148 365 kr | 171 275 kr |
| Personalkostnader | 6 753 kr | 6 753 kr | 7 363 kr | 9 125 kr | 9 125 kr |
| Avskrivningar | 7 000 kr | 14 700 kr | 15 400 kr | 11 272 kr | 11 283 kr |
| Rörelseresultat | 105 501 kr | 143 818 kr | 168 247 kr | 162 362 kr | 160 943 kr |
| Ränteintäkter | - | 102 kr | 147 kr | 1 464 kr | 488 kr |
| Räntekostnader | 24 kr | 67 kr | 6 kr | 70 kr | 1 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 105 477 kr | 143 853 kr | 168 388 kr | 163 756 kr | 161 430 kr |
| Skatt | 21 994 kr | 29 612 kr | 34 657 kr | 33 718 kr | 33 246 kr |
| Årets resultat | 83 483 kr | 114 241 kr | 133 731 kr | 130 038 kr | 128 184 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 28 000 kr | 55 300 kr | 39 900 kr | 28 628 kr | 17 345 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 28 000 kr | 55 300 kr | 39 900 kr | 28 628 kr | 17 345 kr |
| Omsättningstillgångar | 235 321 kr | 270 325 kr | 322 140 kr | 360 391 kr | 303 701 kr |
| Kortfristiga fordringar | 21 117 kr | 13 305 kr | 10 233 kr | 13 091 kr | 2 020 kr |
| Kassa och bank | 214 204 kr | 257 020 kr | 311 907 kr | 347 300 kr | 301 681 kr |
| Summa tillgångar | 263 321 kr | 325 625 kr | 362 040 kr | 389 019 kr | 321 046 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 253 185 kr | 287 426 kr | 341 157 kr | 371 195 kr | 299 380 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 119 702 kr | 123 185 kr | 157 426 kr | 191 157 kr | 121 196 kr |
| Årets resultat | 83 483 kr | 114 241 kr | 133 731 kr | 130 038 kr | 128 184 kr |
| Kortfristiga skulder | 10 136 kr | 38 199 kr | 20 883 kr | 17 824 kr | 21 666 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | - | 931 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 2 136 kr | 11 969 kr | 11 952 kr | 9 823 kr | 13 666 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 263 321 kr | 325 625 kr | 362 040 kr | 389 019 kr | 321 046 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Borlänge bedriver i huvudsak solarieverksamhet. Ingen anställd personal under året.
Företrädare
- Johan I (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Solstation i Dalarna AB för organisationsnummer?
Solstation i Dalarna AB har organisationsnummer 556889-1104 (5568891104).
Var ligger Solstation i Dalarna AB?
Solstation i Dalarna AB har sin registrerade adress Blomsterstigen 20, 78468 Borlänge.
Vilken bransch är Solstation i Dalarna AB verksamt i?
Solstation i Dalarna AB är registrerat i branschen dagspa, bastu och ångbastu enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Solstation i Dalarna AB?
Solstation i Dalarna AB hade en nettoomsättning på 370 000 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Borlänge
- Län
- Dalarnas län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2012-03-29
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.