Yesway Sweden AB

Yesway Sweden AB har organisationsnummer 556889-1559 (5568891559)

Aktiebolag • Org.nr: 556889-1559

Tillverkning av instrument och apparater för mätning, provning och navigeringJordbro

Aktivt företagVerksamt sedan 2012Godkänd för F-skattMomsregistreradRegistrerad arbetsgivare

Om företaget

Yesway Sweden AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Jordbro. Verksamheten startade 2012. Huvudverksamheten klassificeras som tillverkning av instrument och apparater för mätning, provning och navigering enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 26510). Sidoverksamheter inkluderar tillverkning av kommunikationsutrustning och annan naturvetenskaplig och teknisk forskning och utveckling.

Ekonomi

1 765 455 krOmsättning
643 574 krÅrets resultat
1Antal anställda
88,4 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2025.

Omsättningen var i stort sett oförändrad på 1 765 455 kr räkenskapsåret 2025 (1 768 307 kr föregående år).

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2025 omsatte Yesway Sweden AB 1 765 455 kr och redovisade ett resultat på 643 574 kr. Rörelsemarginalen var 46,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 9,0 procent). Soliditeten var 88,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 60,0 procent). Kassalikviditeten var 811,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 269,7 procent).

Nyckeltal 2025BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal46,9 procent9,0 procent-0,9 procent till 24,4 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Vinstmarginal46,7 procent8,7 procent-1,3 procent till 28,2 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Soliditet88,4 procent60,0 procent36,3 procent till 84,2 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Kassalikviditet811,7 procent269,7 procent91,1 procent till 628,8 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Avkastning på eget kapital18,8 procent6,9 procent-17,7 procent till 32,8 procentöver branschens median
Omsättningstillväxt-0,2 procent0,9 procent-15,5 procent till 27,4 procentUnder branschens median
Omsättning per anställd1 765 000 kr1 611 000 kr541 000 kr till 2 417 000 kröver branschens median
Personalkostnad per anställd319 000 kr638 000 kr371 000 kr till 866 000 krLägre än tre av fyra bolag i branschen

Storlek efter omsättning

  • Plats 42 av 113 aktiebolag inom tillverkning av instrument och apparater för mätning, provning och navigering.
  • Plats 835 av 2 548 aktiebolag med säte i Haninge.
  • Plats 30 906 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
  • Plats 95 564 av 334 821 aktiebolag i Sverige.

Nyckeltal per år

Nyckeltal20212022202320242025
Rörelsemarginal32,8 procent27,0 procent53,0 procent25,5 procent46,9 procent
Vinstmarginal32,6 procent26,9 procent53,0 procent25,4 procent46,7 procent
Soliditet69,2 procent69,0 procent68,9 procent89,2 procent88,4 procent
Kassalikviditet318,5 procent321,4 procent321,5 procent864,7 procent811,7 procent
Avkastning på eget kapital15,8 procent12,9 procent21,7 procent11,6 procent18,8 procent
Omsättningstillväxt69,9 procent6,1 procent-1,5 procent18,7 procent-0,2 procent
Omsättning per anställd1 427 000 kr1 513 000 kr1 490 000 kr1 768 000 kr1 765 000 kr
Personalkostnad per anställd327 000 kr297 000 kr323 000 kr866 000 kr319 000 kr

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Armaturvägen 3 B
c/o Yesway Sweden AB
13650 Jordbro

Bolag på samma adress

6 andra bolag har Armaturvägen 3 B som registrerad adress.

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget ska bedriva utveckling, produktion och försäljning, företrädesvis av miljötålig dataelektronik, samt därmed förenlig verksamhet.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post2019202020212022202320242025
Nettoomsättning638 384 kr839 730 kr1 426 681 kr1 512 996 kr1 490 336 kr1 768 307 kr1 765 455 kr
Övriga externa kostnader152 068 kr155 812 kr158 919 kr183 506 kr184 506 kr135 376 kr131 720 kr
Personalkostnader290 777 kr306 770 kr326 770 kr296 901 kr322 618 kr865 643 kr318 534 kr
Avskrivningar53 000 kr43 000 kr44 000 kr43 000 kr17 000 kr0 kr-
Rörelseresultat131 757 kr200 107 kr467 362 kr408 981 kr790 360 kr450 700 kr827 295 kr
Ränteintäkter---130 kr2 070 kr932 kr-399 kr
Räntekostnader1 660 kr1 866 kr1 902 kr2 084 kr3 216 kr2 735 kr1 649 kr
Resultat efter finansiella poster130 097 kr198 241 kr465 460 kr407 027 kr789 214 kr448 897 kr825 247 kr
Skatt27 839 kr60 513 kr104 590 kr95 390 kr173 721 kr103 850 kr181 673 kr
Årets resultat102 258 kr137 728 kr360 870 kr311 637 kr615 493 kr345 047 kr643 574 kr

Balansräkning

Post2019202020212022202320242025
Tillgångar
Anläggningstillgångar147 000 kr104 000 kr60 000 kr17 000 kr0 kr224 000 kr224 000 kr
Materiella anläggningstillgångar147 000 kr104 000 kr60 000 kr17 000 kr0 kr0 kr0 kr
Finansiella anläggningstillgångar-----224 000 kr224 000 kr
Omsättningstillgångar2 530 267 kr2 718 742 kr3 237 399 kr3 476 207 kr4 110 742 kr3 113 004 kr3 645 727 kr
Kortfristiga fordringar210 245 kr208 349 kr338 555 kr396 132 kr175 940 kr556 831 kr38 591 kr
Kassa och bank2 320 022 kr2 510 393 kr2 898 844 kr3 080 075 kr3 934 802 kr2 556 173 kr3 607 136 kr
Summa tillgångar2 677 267 kr2 822 742 kr3 297 399 kr3 493 207 kr4 110 742 kr3 337 004 kr3 869 727 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital2 138 239 kr2 098 966 kr2 280 837 kr2 411 473 kr2 831 966 kr2 977 013 kr3 420 588 kr
Aktiekapital50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr
Balanserat resultat1 985 981 kr1 911 238 kr1 869 967 kr2 049 836 kr2 166 473 kr2 581 966 kr2 727 014 kr
Årets resultat102 258 kr137 728 kr360 870 kr311 637 kr615 493 kr345 047 kr643 574 kr
Kortfristiga skulder539 028 kr723 776 kr1 016 562 kr1 081 734 kr1 278 776 kr359 991 kr449 139 kr
Leverantörsskulder--93 788 kr0 kr--5 139 kr
Övriga kortfristiga skulder529 028 kr713 776 kr912 776 kr1 071 734 kr1 268 776 kr349 990 kr391 958 kr
Summa eget kapital och skulder2 677 267 kr2 822 742 kr3 297 399 kr3 493 207 kr4 110 742 kr3 337 004 kr3 869 727 kr

Ur årsredovisningen

Verksamhet
Bolagets verksamhet startade mars 2012 med verksamhet avseende tillverkning av instrument och apparater för mätning, provning och navigering, tillverkning av kommunikationsutrustning samt annan naturvetenskaplig och teknisk forskning och utveckling. Verksamheten beräknas fortlöpa som vanligt innevarande år. Företaget har sitt säte i Handen.

Företrädare

  • Mathias H

Undertecknad i Handen 2026.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2012-03-29
Registrerat hos Bolagsverket
Yesway Sweden AB
2012-03-29
Registrerat hos Skatteverket

Vanliga frågor

Vad har Yesway Sweden AB för organisationsnummer?

Yesway Sweden AB har organisationsnummer 556889-1559 (5568891559).

Var ligger Yesway Sweden AB?

Yesway Sweden AB har sin registrerade adress Armaturvägen 3 B, 13650 Jordbro.

Vilken bransch är Yesway Sweden AB verksamt i?

Yesway Sweden AB är registrerat i branschen tillverkning av instrument och apparater för mätning, provning och navigering enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter Yesway Sweden AB?

Yesway Sweden AB hade en nettoomsättning på 1 765 455 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Hur många anställda har Yesway Sweden AB?

Yesway Sweden AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Föreslår Yesway Sweden AB någon utdelning?

Styrelsen i Yesway Sweden AB föreslog en utdelning på 200 000 kr för räkenskapsåret 2025.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Haninge
Län
Stockholms län
Ägarkategori
Privat svenskt utan koncern
Export eller import
Ja
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2012-03-29
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb • Senast hämtad: 2026-11-03

Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar