Rotspetsen AB
Rotspetsen AB har organisationsnummer 556890-3065 (5568903065)
Aktiebolag • Org.nr: 556890-3065
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäderGöteborg
Om företaget
Rotspetsen AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Göteborg. Verksamheten startade 2012. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68201).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 8 procent till 3 071 000 kr räkenskapsåret 2025 (2 850 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Rotspetsen AB 3 071 000 kr och redovisade ett resultat på 5 928 548 kr. Rörelsemarginalen var 11,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 32,8 procent). Soliditeten var 14,9 procent, över branschens median (median 12,4 procent). Kassalikviditeten var 832,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 105,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 11,0 procent | 32,8 procent | 11,8 procent till 47,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -14,0 procent | 9,6 procent | -8,2 procent till 27,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 14,9 procent | 12,4 procent | 2,8 procent till 43,9 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 832,7 procent | 105,8 procent | 26,7 procent till 341,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 99,1 procent | 2,3 procent | -3,7 procent till 20,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 7,8 procent | 3,8 procent | -3,2 procent till 9,9 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 096 av 7 334 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder.
- Plats 137 av 539 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder med säte i Göteborg.
- Plats 3 994 av 23 321 aktiebolag med säte i Göteborg.
- Plats 9 831 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 56 749 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 36,1 procent | 27,2 procent | 5,7 procent | 11,0 procent |
| Vinstmarginal | 8,4 procent | -4,8 procent | -25,0 procent | -14,0 procent |
| Soliditet | 0,2 procent | 0,2 procent | 0,2 procent | 14,9 procent |
| Kassalikviditet | 567,3 procent | 661,1 procent | 1436,5 procent | 832,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | -59,2 procent | -455,5 procent | -1155,8 procent | 99,1 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 6,1 procent | -3,9 procent | 7,8 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Kaserntorget 7c/o c/o Sigillet AB
41118 Göteborg
Bolag på samma adress
120 andra bolag har Kaserntorget 7 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta fastigheter, samt handel med värdepapper, samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 794 549 kr | 2 965 296 kr | 2 849 818 kr | 3 070 843 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 146 214 kr | 93 447 kr | 0 kr | 14 462 kr |
| Övriga externa kostnader | 11 080 kr | 294 597 kr | 273 895 kr | 5 017 kr |
| Avskrivningar | 874 620 kr | 956 004 kr | 959 234 kr | 961 284 kr |
| Rörelseresultat | 1 007 921 kr | 807 166 kr | 161 463 kr | 338 034 kr |
| Ränteintäkter | 26 690 kr | 34 702 kr | 22 013 kr | 31 973 kr |
| Räntekostnader | 799 664 kr | 983 763 kr | 897 060 kr | 799 936 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 234 947 kr | -141 895 kr | -713 584 kr | -429 929 kr |
| Bokslutsdispositioner | -195 050 kr | -78 050 kr | 78 048 kr | 7 333 866 kr |
| Skatt | 72 321 kr | 62 737 kr | 1 416 kr | 975 389 kr |
| Årets resultat | -32 424 kr | -282 682 kr | -636 952 kr | 5 928 548 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 30 018 162 kr | 28 876 810 kr | 27 387 491 kr | 30 598 771 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 27 841 346 kr | 27 623 604 kr | 26 539 322 kr | 25 906 371 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 176 816 kr | 1 253 206 kr | 848 169 kr | 4 692 400 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 986 038 kr | 3 372 820 kr | 4 586 221 kr | 9 642 481 kr |
| Kortfristiga fordringar | 1 986 038 kr | 3 372 820 kr | 4 586 221 kr | 9 642 481 kr |
| Summa tillgångar | 32 004 200 kr | 32 249 630 kr | 31 973 712 kr | 40 241 252 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 54 745 kr | 62 063 kr | 55 111 kr | 5 983 659 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 37 169 kr | 294 745 kr | 642 063 kr | 5 111 kr |
| Årets resultat | -32 424 kr | -282 682 kr | -636 952 kr | 5 928 548 kr |
| Obeskattade reserver | 364 842 kr | 442 892 kr | 364 844 kr | 1 865 096 kr |
| Kortfristiga skulder | 350 113 kr | 510 175 kr | 319 257 kr | 1 157 997 kr |
| Leverantörsskulder | 54 754 kr | 263 710 kr | 89 684 kr | 39 458 kr |
| Skatteskulder | 30 387 kr | 46 978 kr | 0 kr | 906 315 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | - | - | - | 430 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 32 004 200 kr | 32 249 630 kr | 31 973 712 kr | 40 241 252 kr |
Ur årsredovisningen
För räkenskapsåret 2026 kommer byte ske från K2-regelverket (BFNAR 2016:10) till K3-regelverket
Företrädare
- Henrik N (ordförande)
- Adam N
Undertecknad i Göteborg 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Rotspetsen AB för organisationsnummer?
Rotspetsen AB har organisationsnummer 556890-3065 (5568903065).
Var ligger Rotspetsen AB?
Rotspetsen AB har sin registrerade adress Kaserntorget 7, 41118 Göteborg.
Vilken bransch är Rotspetsen AB verksamt i?
Rotspetsen AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Rotspetsen AB?
Rotspetsen AB hade en nettoomsättning på 3 071 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Rotspetsen AB någon utdelning?
Styrelsen i Rotspetsen AB föreslog en utdelning på 5 000 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Göteborg
- Län
- Västra Götalands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2012-04-11
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.