Restaurang Sunny i Enköping AB
Restaurang Sunny i Enköping AB har organisationsnummer 556891-6232 (5568916232)
Aktiebolag • Org.nr: 556891-6232
Om företaget
Restaurang Sunny i Enköping AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Enköping. Verksamheten startade 2012. Huvudverksamheten klassificeras som restaurangverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 56110).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 17 procent till 6 350 317 kr räkenskapsåret 2026 (5 446 109 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Restaurang Sunny i Enköping AB 6 350 317 kr och redovisade ett resultat på 576 950 kr. Rörelsemarginalen var 15,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 4,2 procent). Soliditeten var 32,5 procent, under branschens median (median 43,7 procent). Kassalikviditeten var 229,2 procent, över branschens median (median 157,0 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 15,4 procent | 4,2 procent | -1,2 procent till 11,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 15,3 procent | 3,8 procent | -1,4 procent till 11,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 32,5 procent | 43,7 procent | 16,9 procent till 70,4 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 229,2 procent | 157,0 procent | 78,0 procent till 348,5 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 91,8 procent | 18,2 procent | -3,0 procent till 61,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 16,6 procent | 2,2 procent | -8,7 procent till 17,0 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 2 117 000 kr | 1 151 000 kr | 827 000 kr till 1 526 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 754 000 kr | 435 000 kr | 299 000 kr till 550 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 873 av 9 671 aktiebolag inom restaurangverksamhet.
- Plats 4 av 25 aktiebolag inom restaurangverksamhet med säte i Enköping.
- Plats 112 av 1 362 aktiebolag med säte i Enköping.
- Plats 854 av 11 392 aktiebolag i Uppsala län.
- Plats 29 814 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 17,4 procent | 2,3 procent | 15,2 procent | 9,4 procent | 15,4 procent |
| Vinstmarginal | 16,9 procent | 0,3 procent | 15,2 procent | 9,4 procent | 15,3 procent |
| Soliditet | 41,0 procent | 37,1 procent | 38,0 procent | 24,9 procent | 32,5 procent |
| Kassalikviditet | 71,7 procent | 74,9 procent | 119,7 procent | 134,2 procent | 229,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 76,3 procent | 2,3 procent | 94,4 procent | 85,0 procent | 91,8 procent |
| Omsättningstillväxt | -57,3 procent | 159,3 procent | 49,0 procent | -3,8 procent | 16,6 procent |
| Omsättning per anställd | 733 000 kr | - | 1 887 000 kr | 1 815 000 kr | 2 117 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 254 000 kr | - | 606 000 kr | 740 000 kr | 754 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Kungsgatan 28c/o Sunnys Matgladje
74531 Enköping
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Kungsgatan 28 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva restaurang och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 56110RestaurangverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 134 932 kr | 3 433 110 kr | 1 465 840 kr | 3 801 469 kr | 5 662 458 kr | 5 446 109 kr | 6 350 317 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 297 997 kr | 172 908 kr | 459 388 kr | 87 672 kr | 214 kr | 102 150 kr | 91 904 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 1 065 882 kr | 958 072 kr | 437 119 kr | 1 170 865 kr | 1 375 031 kr | 1 353 035 kr | 1 493 528 kr |
| Övriga externa kostnader | 1 190 395 kr | 1 070 118 kr | 658 919 kr | 853 990 kr | 1 479 344 kr | 1 298 662 kr | 1 544 725 kr |
| Personalkostnader | 1 324 613 kr | 1 318 520 kr | 508 194 kr | 1 653 547 kr | 1 817 854 kr | 2 218 626 kr | 2 261 625 kr |
| Avskrivningar | 140 000 kr | 140 000 kr | 66 000 kr | 123 998 kr | 127 500 kr | 166 000 kr | 166 000 kr |
| Rörelseresultat | -287 961 kr | 119 308 kr | 254 996 kr | 85 621 kr | 862 943 kr | 511 936 kr | 976 343 kr |
| Ränteintäkter | - | 279 kr | 0 kr | 58 kr | 140 kr | 113 kr | 579 kr |
| Räntekostnader | 1 021 kr | 105 292 kr | 7 035 kr | 75 995 kr | 665 kr | 1 152 kr | 3 954 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -288 982 kr | 14 295 kr | 247 961 kr | 9 684 kr | 862 418 kr | 510 897 kr | 972 968 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | - | -222 286 kr | -130 000 kr | -240 000 kr |
| Skatt | - | - | 1 868 kr | 2 220 kr | 137 372 kr | 81 938 kr | 156 018 kr |
| Årets resultat | -288 982 kr | 14 295 kr | 246 093 kr | 7 464 kr | 502 760 kr | 298 959 kr | 576 950 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 560 000 kr | 420 000 kr | 669 000 kr | 545 002 kr | 627 502 kr | 461 502 kr | 295 502 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | - | - | 206 500 kr | 164 500 kr | 122 500 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | 80 000 kr | 80 000 kr | 80 000 kr | 80 000 kr | 80 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 284 002 kr | 533 133 kr | 117 971 kr | 344 481 kr | 773 730 kr | 950 049 kr | 1 641 220 kr |
| Kortfristiga fordringar | 44 653 kr | 105 394 kr | 70 217 kr | 88 135 kr | 131 095 kr | 230 635 kr | 132 464 kr |
| Kassa och bank | 239 349 kr | 427 739 kr | 47 754 kr | 256 346 kr | 642 635 kr | 719 414 kr | 1 360 756 kr |
| Summa tillgångar | 844 002 kr | 953 133 kr | 786 971 kr | 889 483 kr | 1 401 232 kr | 1 411 551 kr | 1 936 722 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | -237 998 kr | 76 297 kr | 322 390 kr | 329 854 kr | 532 614 kr | 351 572 kr | 628 523 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 984 kr | 12 002 kr | 26 297 kr | 272 390 kr | -20 146 kr | 2 613 kr | 1 573 kr |
| Årets resultat | -288 982 kr | 14 295 kr | 246 093 kr | 7 464 kr | 502 760 kr | 298 959 kr | 576 950 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | - | - | 222 286 kr | 352 286 kr | 592 286 kr |
| Kortfristiga skulder | 132 000 kr | 376 836 kr | 164 581 kr | 459 629 kr | 646 332 kr | 707 693 kr | 715 913 kr |
| Leverantörsskulder | 93 089 kr | 84 104 kr | 77 281 kr | 120 721 kr | 272 942 kr | 92 544 kr | 201 888 kr |
| Skatteskulder | 2 850 kr | 2 303 kr | 411 kr | 34 721 kr | 174 529 kr | 247 332 kr | 130 181 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 36 061 kr | 130 302 kr | 43 673 kr | 199 490 kr | 130 732 kr | 122 170 kr | 81 965 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 844 002 kr | 953 133 kr | 786 971 kr | 889 483 kr | 1 401 232 kr | 1 411 551 kr | 1 936 722 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget ska bedriva restaurang och därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Enköping.
Företrädare
- Shuangli S
Undertecknad i ENKÖPING 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Restaurang Sunny i Enköping AB för organisationsnummer?
Restaurang Sunny i Enköping AB har organisationsnummer 556891-6232 (5568916232).
Var ligger Restaurang Sunny i Enköping AB?
Restaurang Sunny i Enköping AB har sin registrerade adress Kungsgatan 28, 74531 Enköping.
Vilken bransch är Restaurang Sunny i Enköping AB verksamt i?
Restaurang Sunny i Enköping AB är registrerat i branschen restaurangverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Restaurang Sunny i Enköping AB?
Restaurang Sunny i Enköping AB hade en nettoomsättning på 6 350 317 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Restaurang Sunny i Enköping AB?
Restaurang Sunny i Enköping AB hade i genomsnitt 3 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Föreslår Restaurang Sunny i Enköping AB någon utdelning?
Styrelsen i Restaurang Sunny i Enköping AB föreslog en utdelning på 570 000 kr för räkenskapsåret 2026.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Enköping
- Län
- Uppsala län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2012-04-25
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.