Ingvert Consulting AB
Ingvert Consulting AB har organisationsnummer 556892-1661 (5568921661)
Aktiebolag • Org.nr: 556892-1661
Om företaget
Ingvert Consulting AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Lund. Verksamheten startade 2012. Huvudverksamheten klassificeras som övrig teknisk konsultverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 71129).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 26250 procent till 421 601 kr räkenskapsåret 2025 (1 600 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Ingvert Consulting AB 421 601 kr och redovisade ett resultat på 355 985 kr. Rörelsemarginalen var 83,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 21,1 procent). Soliditeten var 70,3 procent, över branschens median (median 63,7 procent). Kassalikviditeten var 747,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 316,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 83,5 procent | 21,1 procent | 4,0 procent till 44,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 107,9 procent | 22,4 procent | 4,4 procent till 47,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 70,3 procent | 63,7 procent | 41,8 procent till 84,1 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 747,3 procent | 316,3 procent | 165,6 procent till 719,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 44,1 procent | 17,8 procent | -1,5 procent till 51,1 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 615 av 1 091 aktiebolag inom övrig teknisk konsultverksamhet.
- Plats 13 av 25 aktiebolag inom övrig teknisk konsultverksamhet med säte i Lund.
- Plats 1 994 av 3 880 aktiebolag med säte i Lund.
- Plats 23 141 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 198 686 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 54,8 procent | - | - | - | 83,5 procent |
| Vinstmarginal | 54,8 procent | - | - | - | 107,9 procent |
| Soliditet | 58,9 procent | 63,7 procent | 65,3 procent | 74,2 procent | 70,3 procent |
| Kassalikviditet | 667,7 procent | 1555,7 procent | 961,9 procent | 952,8 procent | 747,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 13,1 procent | -2,4 procent | 5,0 procent | 9,8 procent | 44,1 procent |
| Omsättningstillväxt | 26,7 procent | -99,9 procent | - | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Kollegievägen 18922473 Lund
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolagets verksamhet ska vara att bedriva teknisk konsultverksamhet, teknisk och mikroskopisk fotografering samt naturfoto. Konsult i naturinventering på uppdrag av markägare, kommuner eller Länsstyrelse. Förlagsverksamhet och naturföredrag, handel med värdepapper, fastighetsförvaltning samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 71129Övrig teknisk konsultverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 375 678 kr | 476 400 kr | 703 kr | 1 154 kr | 1 600 kr | 421 601 kr |
| Övriga externa kostnader | 104 990 kr | 103 710 kr | 88 840 kr | 71 628 kr | 73 925 kr | 63 508 kr |
| Personalkostnader | 374 765 kr | 73 996 kr | 26 336 kr | 3 557 kr | 11 709 kr | 6 182 kr |
| Rörelseresultat | -144 856 kr | 260 967 kr | -115 904 kr | -74 031 kr | -84 034 kr | 351 911 kr |
| Ränteintäkter | - | 3 kr | 0 kr | 1 317 kr | 9 756 kr | 824 kr |
| Räntekostnader | 3 kr | 0 kr | 69 kr | 1 032 kr | 0 kr | -3 820 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -144 859 kr | 260 970 kr | -159 749 kr | -69 140 kr | -74 278 kr | 454 957 kr |
| Bokslutsdispositioner | 166 000 kr | -65 000 kr | 145 000 kr | 124 000 kr | 161 000 kr | -20 000 kr |
| Skatt | 6 071 kr | 43 612 kr | 8 441 kr | 14 784 kr | 22 151 kr | 78 972 kr |
| Årets resultat | 15 070 kr | 152 358 kr | -23 190 kr | 40 076 kr | 64 571 kr | 355 985 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 805 394 kr | 805 394 kr | 703 394 kr | 675 000 kr | 675 000 kr | 298 402 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 805 394 kr | 805 394 kr | 703 394 kr | 675 000 kr | 675 000 kr | 298 402 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 021 928 kr | 1 171 810 kr | 793 593 kr | 549 139 kr | 214 089 kr | 848 777 kr |
| Varulager | 37 530 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Kortfristiga fordringar | 138 816 kr | 633 868 kr | 40 103 kr | 70 550 kr | 64 680 kr | 105 011 kr |
| Kassa och bank | 845 582 kr | 537 942 kr | 753 490 kr | 478 589 kr | 149 409 kr | 743 766 kr |
| Summa tillgångar | 1 827 322 kr | 1 977 204 kr | 1 496 987 kr | 1 224 139 kr | 889 089 kr | 1 147 179 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 1 196 056 kr | 1 164 714 kr | 953 974 kr | 799 050 kr | 659 620 kr | 806 606 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 130 986 kr | 962 356 kr | 927 164 kr | 708 974 kr | 545 049 kr | 400 621 kr |
| Årets resultat | 15 070 kr | 152 358 kr | -23 190 kr | 40 076 kr | 64 571 kr | 355 985 kr |
| Obeskattade reserver | 572 000 kr | 637 000 kr | 492 000 kr | 368 000 kr | 207 000 kr | 227 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 59 266 kr | 175 490 kr | 51 013 kr | 57 089 kr | 22 469 kr | 113 573 kr |
| Skatteskulder | - | - | - | - | - | 2 783 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 44 266 kr | 160 490 kr | 36 013 kr | 47 089 kr | 12 469 kr | 100 790 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 827 322 kr | 1 977 204 kr | 1 496 987 kr | 1 224 139 kr | 889 089 kr | 1 147 179 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Lund registrerades år 2012 och bedriver sedan dess teknisk konsultverksamhet, teknisk och mikroskopisk fotografering, naturfoto samt diverse konsultationer inom naturområdet. Omsättningen har ökat med mer än 30% jämfört med föregående år. Detta beror på att uppdragen ökat för året.
Företrädare
- Claes I (styrelseledamot)
Undertecknad i Lund 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Ingvert Consulting AB för organisationsnummer?
Ingvert Consulting AB har organisationsnummer 556892-1661 (5568921661).
Var ligger Ingvert Consulting AB?
Ingvert Consulting AB har sin registrerade adress Kollegievägen 189, 22473 Lund.
Vilken bransch är Ingvert Consulting AB verksamt i?
Ingvert Consulting AB är registrerat i branschen övrig teknisk konsultverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Ingvert Consulting AB?
Ingvert Consulting AB hade en nettoomsättning på 421 601 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Ingvert Consulting AB någon utdelning?
Styrelsen i Ingvert Consulting AB föreslog en utdelning på 320 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Lund
- Län
- Skåne län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2012-05-03
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.