PI26 Consulting AB
PI26 Consulting AB har organisationsnummer 556892-2263 (5568922263)
Aktiebolag • Org.nr: 556892-2263
Om företaget
PI26 Consulting AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2012. Huvudverksamheten klassificeras som redovisning och bokföring; skatterådgivning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 69201). Företaget bedriver även verksamhet inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 36 procent till 1 501 000 kr räkenskapsåret 2025 (2 359 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte PI26 Consulting AB 1 501 000 kr och redovisade ett resultat på 31 979 kr. Rörelsemarginalen var 3,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 16,0 procent). Soliditeten var 17,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 61,2 procent). Kassalikviditeten var 107,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 290,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 3,7 procent | 16,0 procent | 4,0 procent till 33,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 2,8 procent | 16,8 procent | 4,2 procent till 35,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 17,7 procent | 61,2 procent | 41,6 procent till 80,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 107,8 procent | 290,6 procent | 171,3 procent till 570,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 14,7 procent | 23,0 procent | 2,1 procent till 53,7 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -36,4 procent | 2,0 procent | -12,3 procent till 16,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 500 000 kr | 916 000 kr | 512 000 kr till 1 309 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 266 000 kr | 570 000 kr | 263 000 kr till 785 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 358 av 9 340 aktiebolag inom redovisning och bokföring; skatterådgivning.
- Plats 479 av 1 655 aktiebolag inom redovisning och bokföring; skatterådgivning med säte i Stockholm.
- Plats 20 314 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 36 117 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 110 217 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 2,5 procent | -2,4 procent | 2,4 procent | 3,7 procent |
| Vinstmarginal | 2,2 procent | -2,7 procent | 2,1 procent | 2,8 procent |
| Soliditet | 29,0 procent | 17,3 procent | 20,2 procent | 17,7 procent |
| Kassalikviditet | 141,2 procent | 121,2 procent | 130,3 procent | 107,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 16,9 procent | -40,1 procent | 26,6 procent | 14,7 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 13,0 procent | 13,7 procent | -36,4 procent |
| Omsättning per anställd | 918 000 kr | 692 000 kr | 1 180 000 kr | 500 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 519 000 kr | 327 000 kr | 461 000 kr | 266 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Box 2728510253 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet skall vara redovisning och konsultverksamhet inom internationell handel med konsument- och industrivaror, framställning av kemiska produkter och desinfektionsmedel samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 835 929 kr | 2 075 176 kr | 2 358 715 kr | 1 500 916 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 22 013 kr | 19 374 kr | 21 112 kr | 4 016 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 93 689 kr | 175 052 kr | 111 708 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 638 271 kr | 949 614 kr | 881 153 kr | 677 174 kr |
| Personalkostnader | 1 038 774 kr | 979 780 kr | 921 480 kr | 797 188 kr |
| Avskrivningar | 40 587 kr | 39 335 kr | 28 800 kr | 52 535 kr |
| Rörelseresultat | 46 621 kr | -49 231 kr | 56 686 kr | 55 969 kr |
| Ränteintäkter | - | 230 kr | -210 kr | -2 kr |
| Räntekostnader | 6 122 kr | 5 606 kr | 7 288 kr | 14 278 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 40 499 kr | -54 607 kr | 49 188 kr | 41 689 kr |
| Skatt | 8 307 kr | 0 kr | - | 9 710 kr |
| Årets resultat | 32 192 kr | -54 607 kr | 49 188 kr | 31 979 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 67 583 kr | 43 998 kr | 15 198 kr | 174 566 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 17 583 kr | 18 998 kr | 15 198 kr | 174 566 kr |
| Omsättningstillgångar | 588 927 kr | 740 251 kr | 902 225 kr | 1 050 813 kr |
| Kortfristiga fordringar | 588 715 kr | 739 750 kr | 902 064 kr | 1 050 713 kr |
| Kassa och bank | 212 kr | 501 kr | 161 kr | 100 kr |
| Summa tillgångar | 656 510 kr | 784 249 kr | 917 423 kr | 1 225 379 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 190 656 kr | 136 050 kr | 185 237 kr | 217 216 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 108 464 kr | 140 657 kr | 86 049 kr | 135 237 kr |
| Årets resultat | 32 192 kr | -54 607 kr | 49 188 kr | 31 979 kr |
| Kortfristiga skulder | 416 950 kr | 610 700 kr | 692 335 kr | 975 001 kr |
| Leverantörsskulder | 46 028 kr | 52 228 kr | 58 902 kr | 48 006 kr |
| Skatteskulder | 11 215 kr | 58 192 kr | 45 341 kr | 33 641 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 359 706 kr | 329 906 kr | 293 952 kr | 269 288 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 656 510 kr | 784 249 kr | 917 423 kr | 1 225 379 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Stockholm registrerades år 2012 och bedriver verksamhet inom redovisning och konsultverksamhet inom internationell handel med konsument- och industrivaror, framställnoing av kemiska produkter och desinfektionsmedel samt därmed förenlig verksamhet.
Företaget jobbar löpande med att marknadsföra desinfektionsmedel i Asien och Ryssland och USA. Eget regeistrerat märke UNIDES. .
Företrädare
- Irina B (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har PI26 Consulting AB för organisationsnummer?
PI26 Consulting AB har organisationsnummer 556892-2263 (5568922263).
Var ligger PI26 Consulting AB?
PI26 Consulting AB har sin registrerade adress Box 27285, 10253 Stockholm.
Vilken bransch är PI26 Consulting AB verksamt i?
PI26 Consulting AB är registrerat i branschen redovisning och bokföring; skatterådgivning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter PI26 Consulting AB?
PI26 Consulting AB hade en nettoomsättning på 1 501 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har PI26 Consulting AB?
PI26 Consulting AB hade i genomsnitt 3 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registrerade namn
- PI26 Consulting AB (Företagsnamn)
- Nautimex Industri (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser framställning av kemiska produkter samt desinfektionsmedel.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2012-05-04
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.