Johan Martinsson Måleri AB
Johan Martinsson Måleri AB har organisationsnummer 556894-1883 (5568941883)
Aktiebolag • Org.nr: 556894-1883
Om företaget
Johan Martinsson Måleri AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Farsta. Verksamheten startade 2012. Huvudverksamheten klassificeras som måleriarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43341).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 44 procent till 446 692 kr räkenskapsåret 2025 (792 067 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Johan Martinsson Måleri AB 446 692 kr och redovisade ett resultat på 90 847 kr. Rörelsemarginalen var 26,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 8,0 procent). Soliditeten var 55,0 procent, över branschens median (median 52,6 procent). Kassalikviditeten var 268,1 procent, över branschens median (median 233,4 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 26,7 procent | 8,0 procent | 1,4 procent till 17,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 25,6 procent | 7,8 procent | 1,1 procent till 17,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 55,0 procent | 52,6 procent | 32,9 procent till 71,4 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 268,1 procent | 233,4 procent | 148,9 procent till 400,6 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 53,5 procent | 25,3 procent | 2,7 procent till 55,6 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -43,6 procent | 6,1 procent | -15,0 procent till 32,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 447 000 kr | 1 089 000 kr | 770 000 kr till 1 471 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 171 000 kr | 546 000 kr | 388 000 kr till 675 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 777 av 2 147 aktiebolag inom måleriarbeten.
- Plats 198 av 252 aktiebolag inom måleriarbeten med säte i Stockholm.
- Plats 36 391 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 65 166 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 196 027 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -5,9 procent | 1,0 procent | -5,9 procent | 4,2 procent | 26,7 procent |
| Vinstmarginal | -5,9 procent | 1,0 procent | -5,7 procent | 4,0 procent | 25,6 procent |
| Soliditet | 62,7 procent | 63,9 procent | 58,0 procent | 47,6 procent | 55,0 procent |
| Kassalikviditet | 268,2 procent | 277,0 procent | 237,9 procent | 246,7 procent | 268,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | -26,5 procent | 4,2 procent | -26,0 procent | 14,2 procent | 53,5 procent |
| Omsättningstillväxt | -9,5 procent | -0,6 procent | -15,5 procent | 13,7 procent | -43,6 procent |
| Omsättning per anställd | 830 000 kr | 824 000 kr | 697 000 kr | 792 000 kr | 447 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 585 000 kr | 575 000 kr | 551 000 kr | 561 000 kr | 171 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Storforsplan 312347 Farsta
Bolag på samma adress
10 andra bolag har Storforsplan 3 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet ska vara att bedriva måleri, bygg och fastighetsservice och därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska även bedriva konsultverksamhet inom nämnda områden.
Bransch
- 43341MåleriarbetenHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 774 150 kr | 916 658 kr | 829 525 kr | 824 498 kr | 696 741 kr | 792 067 kr | 446 692 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | 48 043 kr | 39 897 kr | 48 964 kr | -596 kr | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | 952 815 kr | 138 377 kr | 123 393 kr | 31 268 kr | 22 694 kr | 32 909 kr | 23 510 kr |
| Övriga externa kostnader | 295 118 kr | 259 701 kr | 209 252 kr | 259 206 kr | 163 829 kr | 154 584 kr | 108 438 kr |
| Personalkostnader | 501 512 kr | 529 870 kr | 585 052 kr | 574 913 kr | 550 862 kr | 561 250 kr | 171 475 kr |
| Avskrivningar | 2 184 kr | 2 184 kr | 732 kr | 0 kr | - | 9 916 kr | 23 799 kr |
| Rörelseresultat | 22 521 kr | 34 569 kr | -49 007 kr | 8 075 kr | -41 240 kr | 33 407 kr | 119 469 kr |
| Ränteintäkter | 0 kr | - | - | 88 kr | 1 308 kr | 1 359 kr | 308 kr |
| Räntekostnader | 74 kr | 8 kr | 107 kr | 84 kr | 0 kr | 2 877 kr | 5 063 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 22 447 kr | 34 561 kr | -49 114 kr | 8 079 kr | -39 932 kr | 31 889 kr | 114 351 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr | - | - | - | - | - | - |
| Skatt | 6 681 kr | 8 446 kr | 0 kr | - | - | 6 466 kr | 23 504 kr |
| Årets resultat | 15 766 kr | 26 115 kr | -49 114 kr | 8 079 kr | -39 932 kr | 25 423 kr | 90 847 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 2 916 kr | 732 kr | 0 kr | - | - | 109 079 kr | 85 280 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 2 916 kr | 732 kr | 0 kr | - | - | 109 079 kr | 85 280 kr |
| Omsättningstillgångar | 385 058 kr | 380 437 kr | 295 851 kr | 302 962 kr | 265 078 kr | 267 223 kr | 223 603 kr |
| Kortfristiga fordringar | 30 298 kr | 153 688 kr | 139 761 kr | 149 499 kr | 117 859 kr | 116 034 kr | 99 134 kr |
| Kassa och bank | 354 760 kr | 226 749 kr | 156 090 kr | 153 463 kr | 147 219 kr | 151 190 kr | 124 469 kr |
| Summa tillgångar | 387 974 kr | 381 169 kr | 295 851 kr | 302 962 kr | 265 078 kr | 376 302 kr | 308 883 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 208 525 kr | 234 640 kr | 185 526 kr | 193 604 kr | 153 673 kr | 179 096 kr | 169 943 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 142 759 kr | 158 525 kr | 184 640 kr | 135 525 kr | 143 605 kr | 103 672 kr | 29 096 kr |
| Årets resultat | 15 766 kr | 26 115 kr | -49 114 kr | 8 079 kr | -39 932 kr | 25 423 kr | 90 847 kr |
| Kortfristiga skulder | 179 449 kr | 146 529 kr | 110 325 kr | 109 358 kr | 111 405 kr | 108 319 kr | 83 388 kr |
| Leverantörsskulder | 62 273 kr | 51 550 kr | 12 714 kr | 15 829 kr | 11 553 kr | 15 680 kr | 9 744 kr |
| Skatteskulder | -60 794 kr | 19 510 kr | 0 kr | 9 226 kr | 12 139 kr | 0 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 83 288 kr | 19 612 kr | 30 645 kr | 28 465 kr | 29 845 kr | 27 034 kr | 16 358 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 387 974 kr | 381 169 kr | 295 851 kr | 302 962 kr | 265 078 kr | 376 302 kr | 308 883 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget registrerades år 2012 och bedriver sedan dess måleri, bygg och fastighetsservice.Bolaget har sitt säte i Stockholm.
Företrädare
- Johan Magni Jörgen M (styrelseledamot)
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Johan Martinsson Måleri AB för organisationsnummer?
Johan Martinsson Måleri AB har organisationsnummer 556894-1883 (5568941883).
Var ligger Johan Martinsson Måleri AB?
Johan Martinsson Måleri AB har sin registrerade adress Storforsplan 3, 12347 Farsta.
Vilken bransch är Johan Martinsson Måleri AB verksamt i?
Johan Martinsson Måleri AB är registrerat i branschen måleriarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Johan Martinsson Måleri AB?
Johan Martinsson Måleri AB hade en nettoomsättning på 446 692 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Johan Martinsson Måleri AB?
Johan Martinsson Måleri AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Johan Martinsson Måleri AB någon utdelning?
Styrelsen i Johan Martinsson Måleri AB föreslog en utdelning på 119 900 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2012-05-24
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.