Stockholm Kontrollansvar AB
Stockholm Kontrollansvar AB har organisationsnummer 556894-7575 (5568947575)
Aktiebolag • Org.nr: 556894-7575
Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknikNacka
Om företaget
Stockholm Kontrollansvar AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Nacka. Verksamheten startade 2012. Huvudverksamheten klassificeras som teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 71121).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 61 procent till 41 000 kr räkenskapsåret 2025 (106 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Stockholm Kontrollansvar AB 41 000 kr och redovisade ett resultat på -165 676 kr. Soliditeten var 91,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 63,8 procent). Kassalikviditeten var 679,1 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 309,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 91,3 procent | 63,8 procent | 42,0 procent till 84,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 679,1 procent | 309,3 procent | 173,6 procent till 638,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -75,6 procent | 21,6 procent | 0,0 procent till 54,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -61,3 procent | -1,3 procent | -26,2 procent till 19,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 5 643 av 7 029 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik.
- Plats 88 av 123 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik med säte i Nacka.
- Plats 3 560 av 4 780 aktiebolag med säte i Nacka.
- Plats 87 807 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 263 171 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 54,3 procent | 50,1 procent | - |
| Vinstmarginal | 54,5 procent | 45,3 procent | - |
| Soliditet | 72,7 procent | 78,9 procent | 91,3 procent |
| Kassalikviditet | 363,4 procent | 601,2 procent | 679,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 15,2 procent | 9,5 procent | -75,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -13,8 procent | -61,3 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Gamla Värmdövägen 613137 Nacka
Bolag på samma adress
10 andra bolag har Gamla Värmdövägen 6 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom bygg- och ingenjörsbranschen samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 122 678 kr | 105 599 kr | 40 609 kr |
| Övriga externa kostnader | 55 862 kr | 52 509 kr | 57 258 kr |
| Avskrivningar | - | - | 3 100 kr |
| Rörelseresultat | 66 816 kr | 53 090 kr | -19 749 kr |
| Ränteintäkter | 15 kr | -3 kr | 359 kr |
| Räntekostnader | - | 918 kr | 13 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 66 831 kr | 47 776 kr | -159 852 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr | - | -5 824 kr |
| Skatt | 13 979 kr | 11 227 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 52 852 kr | 36 549 kr | -165 676 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 200 000 kr | 195 607 kr | 98 058 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | 42 900 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 200 000 kr | 195 607 kr | 55 158 kr |
| Omsättningstillgångar | 279 201 kr | 291 845 kr | 141 895 kr |
| Kortfristiga fordringar | 235 325 kr | 256 213 kr | 86 355 kr |
| Kassa och bank | 43 876 kr | 35 632 kr | 55 540 kr |
| Summa tillgångar | 479 201 kr | 487 452 kr | 239 953 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 348 185 kr | 384 734 kr | 219 058 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 245 333 kr | 298 185 kr | 334 734 kr |
| Årets resultat | 52 852 kr | 36 549 kr | -165 676 kr |
| Obeskattade reserver | 54 176 kr | 54 176 kr | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | 76 840 kr | 48 542 kr | 20 895 kr |
| Leverantörsskulder | 733 kr | 3 133 kr | 895 kr |
| Skatteskulder | 26 965 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 29 142 kr | 25 409 kr | 0 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 479 201 kr | 487 452 kr | 239 953 kr |
Företrädare
- Mats A (verkställande direktör)
Undertecknad i Nacka 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Stockholm Kontrollansvar AB för organisationsnummer?
Stockholm Kontrollansvar AB har organisationsnummer 556894-7575 (5568947575).
Var ligger Stockholm Kontrollansvar AB?
Stockholm Kontrollansvar AB har sin registrerade adress Gamla Värmdövägen 6, 13137 Nacka.
Vilken bransch är Stockholm Kontrollansvar AB verksamt i?
Stockholm Kontrollansvar AB är registrerat i branschen teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Stockholm Kontrollansvar AB?
Stockholm Kontrollansvar AB hade en nettoomsättning på 41 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Nacka
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2012-05-31
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.