Pentata AB
Pentata AB har organisationsnummer 556894-7807 (5568947807)
Aktiebolag • Org.nr: 556894-7807
Om företaget
Pentata AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Frösön. Verksamheten startade 2012. Huvudverksamheten klassificeras som primärvårdsmottagningar med läkare m.m. enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 86211). Företaget bedriver även verksamhet inom scenkonst.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 39 procent till 95 000 kr räkenskapsåret 2025 (155 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Pentata AB 95 000 kr och redovisade ett resultat på 134 916 kr. Soliditeten var 96,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 70,6 procent). Kassalikviditeten var 2482,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 329,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 96,0 procent | 70,6 procent | 52,0 procent till 86,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 2482,8 procent | 329,5 procent | 186,8 procent till 714,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 9,8 procent | 20,4 procent | -2,3 procent till 57,9 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -38,7 procent | -9,8 procent | -52,3 procent till 19,9 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 805 av 2 737 aktiebolag inom primärvårdsmottagningar med läkare m.m..
- Plats 17 av 24 aktiebolag inom primärvårdsmottagningar med läkare m.m. med säte i Östersund.
- Plats 1 682 av 2 221 aktiebolag med säte i Östersund.
- Plats 3 860 av 4 957 aktiebolag i Jämtlands län.
- Plats 248 484 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -138,6 procent | -0,7 procent | -49,7 procent | - |
| Vinstmarginal | 619,5 procent | 85,1 procent | -0,6 procent | - |
| Soliditet | 58,7 procent | 75,9 procent | 97,0 procent | 96,0 procent |
| Kassalikviditet | 642,8 procent | 1976,7 procent | 5975,8 procent | 2482,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 50,7 procent | 22,1 procent | 18,6 procent | 9,8 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 117,9 procent | -42,2 procent | -38,7 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Utsiktsvägen 7c/o Thomas Turesson
83296 Frösön
Verksamhetsbeskrivning
-Företaget skall bedriva konsultverksamhet inom medicin, uthyrning av läkare och utförande av medicinska tjänster involverande hembesök och idrottsläkaruppdrag där så ges möjlighet.-Företaget skall bedriva verksamhet inom fastigheter innefattande köp, sälj, uthyrning samt förvaltning och all därmed förenlig verksamhet. -Kapitalplacering involverande handel med värdepapper och investering i andra bolag samt därmed förenlig verksamhet. -Företaget skall ha en klart uttalad klimatpolicy.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 122 527 kr | 268 435 kr | 155 336 kr | 95 069 kr |
| Övriga externa kostnader | 221 398 kr | 193 282 kr | 174 337 kr | 209 500 kr |
| Personalkostnader | 53 244 kr | 58 890 kr | 39 813 kr | 20 664 kr |
| Avskrivningar | 17 283 kr | 17 283 kr | 17 283 kr | 17 283 kr |
| Rörelseresultat | -170 529 kr | -1 760 kr | -77 111 kr | -416 914 kr |
| Ränteintäkter | 10 017 kr | 245 690 kr | -186 439 kr | 152 619 kr |
| Räntekostnader | 10 594 kr | 15 571 kr | 14 099 kr | 12 974 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 762 296 kr | 228 359 kr | -887 kr | 132 339 kr |
| Bokslutsdispositioner | -149 000 kr | 129 000 kr | 315 000 kr | 20 000 kr |
| Skatt | 92 757 kr | 72 675 kr | 57 241 kr | 15 944 kr |
| Årets resultat | 517 294 kr | 289 321 kr | 254 195 kr | 134 916 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 103 184 kr | 129 798 kr | 51 958 kr | 27 318 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 64 655 kr | 47 372 kr | 30 089 kr | 12 806 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 38 529 kr | 82 426 kr | 21 869 kr | 14 512 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 636 587 kr | 1 596 468 kr | 1 355 420 kr | 1 409 047 kr |
| Kortfristiga fordringar | 42 523 kr | 49 993 kr | 25 824 kr | 103 938 kr |
| Kassa och bank | 37 128 kr | 11 626 kr | 40 484 kr | 138 964 kr |
| Summa tillgångar | 1 739 771 kr | 1 726 266 kr | 1 407 378 kr | 1 436 365 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 1 021 181 kr | 1 310 502 kr | 1 364 696 kr | 1 379 612 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 453 887 kr | 971 181 kr | 1 060 501 kr | 1 194 696 kr |
| Årets resultat | 517 294 kr | 289 321 kr | 254 195 kr | 134 916 kr |
| Obeskattade reserver | 464 000 kr | 335 000 kr | 20 000 kr | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | 254 590 kr | 80 764 kr | 22 682 kr | 56 753 kr |
| Skatteskulder | 171 752 kr | 31 580 kr | 0 kr | - |
| Summa eget kapital och skulder | 1 739 771 kr | 1 726 266 kr | 1 407 378 kr | 1 436 365 kr |
Företrädare
- Thomas T
Undertecknad i Östersund 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Pentata AB för organisationsnummer?
Pentata AB har organisationsnummer 556894-7807 (5568947807).
Var ligger Pentata AB?
Pentata AB har sin registrerade adress Utsiktsvägen 7, 83296 Frösön.
Vilken bransch är Pentata AB verksamt i?
Pentata AB är registrerat i branschen primärvårdsmottagningar med läkare m.m. enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Pentata AB?
Pentata AB hade en nettoomsättning på 95 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Östersund
- Län
- Jämtlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2012-05-31
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.