PPSystems AB
PPSystems AB har organisationsnummer 556894-9761 (5568949761)
Aktiebolag • Org.nr: 556894-9761
Om företaget
PPSystems AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Täby. Verksamheten startade 2012. Huvudverksamheten klassificeras som dataprogrammering enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62100). Sidoverksamheter inkluderar handel med och förvaltning av värdepapper, för egen räkning, utgivning av datorspel, förmedling avseende icke-specialiserad detaljhandel och teknisk konsultverksamhet inom elteknik.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 100 procent till -2 kr räkenskapsåret 2025 (737 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte PPSystems AB -2 kr och redovisade ett resultat på -9 267 kr. Soliditeten var 51,2 procent, under branschens median (median 67,1 procent). Kassalikviditeten var 191,8 procent, under branschens median (median 330,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 51,2 procent | 67,1 procent | 43,8 procent till 88,0 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 191,8 procent | 330,7 procent | 172,8 procent till 706,3 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -2,6 procent | 15,3 procent | -6,0 procent till 50,9 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -100,0 procent | -1,6 procent | -27,5 procent till 16,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 12 282 av 12 408 aktiebolag inom dataprogrammering.
- Plats 111 av 116 aktiebolag inom dataprogrammering med säte i Sundsvall.
- Plats 2 667 av 2 683 aktiebolag med säte i Sundsvall.
- Plats 5 953 av 5 986 aktiebolag i Västernorrlands län.
- Plats 328 504 av 330 584 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 45,2 procent | 46,2 procent | 44,6 procent | 27,9 procent | - |
| Vinstmarginal | 45,2 procent | 46,2 procent | 44,8 procent | 29,6 procent | - |
| Soliditet | 57,6 procent | 52,7 procent | 48,9 procent | 53,0 procent | 51,2 procent |
| Kassalikviditet | 350,8 procent | 411,4 procent | 507,7 procent | 1052,9 procent | 191,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 63,1 procent | 61,2 procent | 57,4 procent | 35,2 procent | -2,6 procent |
| Omsättningstillväxt | -0,6 procent | 0,9 procent | 0,6 procent | -47,3 procent | -100,0 procent |
| Omsättning per anställd | 1 378 000 kr | 1 391 000 kr | 1 399 000 kr | - | - |
| Personalkostnad per anställd | 670 000 kr | 663 000 kr | 689 000 kr | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Mittspåret 17c/o Pontus Englund
18754 Täby
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva konsultering inom elektronik för industriellt bruk, programmering och hårdvara.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 385 663 kr | 1 377 844 kr | 1 390 564 kr | 1 398 833 kr | 737 083 kr | -2 kr |
| Övriga externa kostnader | 70 902 kr | 79 339 kr | 77 186 kr | 78 886 kr | 41 514 kr | 38 115 kr |
| Personalkostnader | 587 386 kr | 669 954 kr | 663 091 kr | 688 992 kr | 482 376 kr | 143 227 kr |
| Avskrivningar | 5 263 kr | 5 264 kr | 7 559 kr | 7 559 kr | 7 559 kr | 7 559 kr |
| Rörelseresultat | 722 112 kr | 623 287 kr | 642 728 kr | 623 396 kr | 205 634 kr | -188 903 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 8 kr | 4 465 kr | 12 057 kr | 1 360 kr |
| Räntekostnader | 821 kr | 154 kr | 570 kr | 628 kr | 0 kr | - |
| Resultat efter finansiella poster | 721 291 kr | 623 133 kr | 642 166 kr | 627 233 kr | 217 691 kr | -187 543 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr | -155 885 kr | -166 480 kr | -155 876 kr | 50 768 kr | 178 276 kr |
| Skatt | 154 585 kr | 96 335 kr | 100 548 kr | 98 665 kr | 58 157 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 566 706 kr | 370 913 kr | 375 138 kr | 372 692 kr | 210 302 kr | -9 267 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 105 764 kr | 226 110 kr | 433 844 kr | 571 335 kr | 582 946 kr | 620 276 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 5 264 kr | 0 kr | 30 234 kr | 22 675 kr | 15 116 kr | 7 557 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 100 500 kr | 226 110 kr | 403 610 kr | 548 660 kr | 567 830 kr | 612 719 kr |
| Omsättningstillgångar | 763 845 kr | 795 250 kr | 729 885 kr | 755 293 kr | 544 134 kr | 79 494 kr |
| Kortfristiga fordringar | 450 499 kr | 497 044 kr | 325 339 kr | 420 054 kr | 36 523 kr | 17 239 kr |
| Kassa och bank | 313 346 kr | 298 206 kr | 404 546 kr | 335 239 kr | 507 611 kr | 62 255 kr |
| Summa tillgångar | 869 609 kr | 1 021 360 kr | 1 163 729 kr | 1 326 628 kr | 1 127 080 kr | 699 770 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 617 114 kr | 588 027 kr | 613 165 kr | 648 857 kr | 597 159 kr | 358 355 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 408 kr | 167 114 kr | 188 027 kr | 226 165 kr | 336 857 kr | 317 622 kr |
| Årets resultat | 566 706 kr | 370 913 kr | 375 138 kr | 372 692 kr | 210 302 kr | -9 267 kr |
| Obeskattade reserver | 50 768 kr | 206 653 kr | 373 133 kr | 529 009 kr | 478 241 kr | 299 965 kr |
| Kortfristiga skulder | 201 727 kr | 226 680 kr | 177 431 kr | 148 762 kr | 51 680 kr | 41 450 kr |
| Leverantörsskulder | 652 kr | 3 176 kr | 1 250 kr | 6 275 kr | 2 201 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | 84 481 kr | 96 650 kr | 40 670 kr | 4 252 kr | 20 394 kr | 16 961 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 106 595 kr | 111 854 kr | 120 511 kr | 124 285 kr | 29 085 kr | 24 489 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 869 609 kr | 1 021 360 kr | 1 163 729 kr | 1 326 628 kr | 1 127 080 kr | 699 770 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget med säte i Sundsvall & Stockholm har under året bedrivit konsultering inom elektronik för industriellt bruk, programmering och hårdvara.
Företrädare
- Pontus E (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har PPSystems AB för organisationsnummer?
PPSystems AB har organisationsnummer 556894-9761 (5568949761).
Var ligger PPSystems AB?
PPSystems AB har sin registrerade adress Mittspåret 17, 18754 Täby.
Vilken bransch är PPSystems AB verksamt i?
PPSystems AB är registrerat i branschen dataprogrammering enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter PPSystems AB?
PPSystems AB hade en nettoomsättning på -2 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår PPSystems AB någon utdelning?
Styrelsen i PPSystems AB föreslog en utdelning på 210 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Sundsvall
- Län
- Västernorrlands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2012-06-01
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.