Joachim Thörnqvist Films and Stills AB
Joachim Thörnqvist Films and Stills AB har organisationsnummer 556895-5420 (5568955420)
Aktiebolag • Org.nr: 556895-5420
Om företaget
Joachim Thörnqvist Films and Stills AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Saltsjö-Boo. Verksamheten startade 2012. Huvudverksamheten klassificeras som fotoverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 74200).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 53 procent till 264 001 kr räkenskapsåret 2025 (563 582 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Joachim Thörnqvist Films and Stills AB 264 001 kr och redovisade ett resultat på 24 435 kr. Rörelsemarginalen var 11,2 procent, över branschens median (median 7,9 procent). Soliditeten var 64,3 procent, över branschens median (median 62,1 procent). Kassalikviditeten var 86,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 276,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 11,2 procent | 7,9 procent | -1,8 procent till 21,5 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 9,3 procent | 8,2 procent | -1,6 procent till 22,6 procent | över branschens median |
| Soliditet | 64,3 procent | 62,1 procent | 39,6 procent till 80,2 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 86,3 procent | 276,2 procent | 153,7 procent till 514,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 25,8 procent | 12,3 procent | -8,1 procent till 38,7 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -53,2 procent | -1,7 procent | -23,0 procent till 22,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 051 av 1 629 aktiebolag inom fotoverksamhet.
- Plats 24 av 40 aktiebolag inom fotoverksamhet med säte i Nacka.
- Plats 2 924 av 4 780 aktiebolag med säte i Nacka.
- Plats 72 602 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 218 462 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2019 | 2020 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -2,0 procent | -4,1 procent | -26,1 procent | 2,5 procent | 11,2 procent |
| Vinstmarginal | -2,0 procent | -4,2 procent | -26,2 procent | 0,8 procent | 9,3 procent |
| Soliditet | 45,4 procent | 45,7 procent | -103,8 procent | 30,6 procent | 64,3 procent |
| Kassalikviditet | 173,3 procent | 164,0 procent | 39,5 procent | 56,3 procent | 86,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | -14,2 procent | -26,4 procent | - | 6,2 procent | 25,8 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -29,8 procent | - | -31,5 procent | -53,2 procent |
| Omsättning per anställd | 1 021 000 kr | 717 000 kr | 823 000 kr | - | - |
| Personalkostnad per anställd | 642 000 kr | 456 000 kr | 695 000 kr | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Dalvägen 1913236 Saltsjö-Boo
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Dalvägen 19 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva verksamhet inom film, foto- och Tv- produktion, efterbearbetning, redigering, scenografi, arrangemang och kordination av event, grafisk design, reklamproduktion, bildbank, stylist, riggar, uppdrag inom administration, presentationsmaterial, innehav av värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 74200FotoverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 021 096 kr | 716 534 kr | 822 918 kr | 563 582 kr | 264 001 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | 3 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | 28 552 kr | 2 129 kr | 24 809 kr |
| Övriga externa kostnader | 260 975 kr | 208 500 kr | 304 443 kr | 143 903 kr | 113 228 kr |
| Personalkostnader | 642 460 kr | 455 702 kr | 694 887 kr | 389 569 kr | 58 456 kr |
| Avskrivningar | 8 860 kr | 16 079 kr | 9 530 kr | 13 864 kr | 37 864 kr |
| Rörelseresultat | -19 965 kr | -29 444 kr | -214 494 kr | 14 117 kr | 29 644 kr |
| Ränteintäkter | 0 kr | - | 61 kr | 526 kr | -15 kr |
| Räntekostnader | 208 kr | 168 kr | 1 502 kr | 10 314 kr | 5 194 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -20 173 kr | -29 612 kr | -215 935 kr | 4 329 kr | 24 435 kr |
| Skatt | 0 kr | - | - | - | - |
| Årets resultat | -20 173 kr | -29 612 kr | -215 935 kr | 4 329 kr | 24 435 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 16 981 kr | 26 892 kr | 33 507 kr | 139 643 kr | 101 779 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 16 981 kr | 26 892 kr | 33 507 kr | 139 643 kr | 101 779 kr |
| Omsättningstillgångar | 295 340 kr | 218 865 kr | 139 128 kr | 89 564 kr | 45 250 kr |
| Kortfristiga fordringar | 84 698 kr | 35 501 kr | 86 715 kr | 11 942 kr | 31 957 kr |
| Kassa och bank | 210 642 kr | 183 364 kr | 52 413 kr | 77 622 kr | 13 293 kr |
| Summa tillgångar | 312 321 kr | 245 757 kr | 172 635 kr | 229 207 kr | 147 029 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 141 923 kr | 112 311 kr | -179 174 kr | 70 155 kr | 94 590 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 112 096 kr | 91 923 kr | -13 239 kr | 15 826 kr | 20 155 kr |
| Årets resultat | -20 173 kr | -29 612 kr | -215 935 kr | 4 329 kr | 24 435 kr |
| Kortfristiga skulder | 170 398 kr | 133 446 kr | 351 809 kr | 159 052 kr | 52 439 kr |
| Leverantörsskulder | 36 937 kr | 28 843 kr | 125 876 kr | 29 468 kr | 8 319 kr |
| Skatteskulder | - | - | 9 339 kr | 12 150 kr | 12 629 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 54 712 kr | 56 205 kr | 216 594 kr | 117 434 kr | 31 491 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 312 321 kr | 245 757 kr | 172 635 kr | 229 207 kr | 147 029 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Stockholm och bedriver verksamhet inom film, foto- och tvproduktion, efterarbete, redigering, scenografi, arrangemang och därmed förenlig verksamhet.
Året gått sämre än förväntat.
Företrädare
- Joachim Andreas T (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Joachim Thörnqvist Films and Stills AB för organisationsnummer?
Joachim Thörnqvist Films and Stills AB har organisationsnummer 556895-5420 (5568955420).
Var ligger Joachim Thörnqvist Films and Stills AB?
Joachim Thörnqvist Films and Stills AB har sin registrerade adress Dalvägen 19, 13236 Saltsjö-Boo.
Vilken bransch är Joachim Thörnqvist Films and Stills AB verksamt i?
Joachim Thörnqvist Films and Stills AB är registrerat i branschen fotoverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Joachim Thörnqvist Films and Stills AB?
Joachim Thörnqvist Films and Stills AB hade en nettoomsättning på 264 001 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Nacka
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2012-06-08
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.